Aleja Wielkiej Wyspy. Jak przebiegają prace?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Prawie 3,5 km nowej drogi powstanie w ramach budowy Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu. Aktualnie między innymi w ramach tej inwestycji trwa przebudowa ul. Krakowskiej. Obecnie jest tu wymieniane torowisko i już niebawem zostanie przywrócony ruch tramwajowy w kierunku Księża Małego. W ramach tego zadania zostanie także wybudowany most nad Odrą, a także most nad Oławą. Jeden z nich będzie o długości prawie 400 m, a drugi z kolei prawie 700 m. Całość tej inwestycji będzie kosztowała ponad 230 mln zł, a zakończenie robót przewidziane jest na 2023 rok.

Tak naprawdę prace prowadzimy na wielu odcinkach i mówimy tutaj o kilku otwartych frontach robót budowlanych. Pamiętajmy, że cała trasa będzie miała 3,5 km długości, natomiast jest przecięta przez dwie rzeki – Oławę i Odrę. Stąd też fronty robót budowlanych są zlokalizowane w kilku punktach. Największy, który wrocławianie mogą zobaczyć na co dzień to jest ul. Krakowska. Tutaj w tym miejscu powstaje ogromny węzeł komunikacyjny – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

To jest ważna inwestycja, która połączy Krzyki z Biskupinem i Sępolnem oraz wygeneruje nową siatkę połączeń.

Powstało już zabetonowane torowisko autobusowo-tramwajowe. Wszystko po to, aby na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej z ul. Armii Krajowej powstał zintegrowany węzeł komunikacyjny, aby mieszkańcy mogli dowolnie korzystać z tramwaju, jak i autobusu. Pamiętajmy o tym, że po Alei Wielkiej Wyspy będzie również jeździł autobus – mówi Bartosz Nowak.

Wzdłuż ul. Krakowskiej już widnieją nowe przystanki autobusowo-tramwajowe i jeżeli warunki pogodowe pozwolą to za kilka tygodni ruch tramwajowy na tym odcinku zostanie przywrócony. Z kolei przy ul. Międzyrzeckiej widać już elementy konstrukcyjne przepraw, które powstają nad Odrą i Oławą.

My dzisiaj w obrębie tych rzek pracujemy, chodzi o Oławę i Odrę, bo to przez te dwie rzeki te przeprawy będą nas prowadziły. Sama inwestycja to 3,5 km trasy, ale należy pamiętać, że dodatkowo powstają ścieżki rowerowe i chodniki. Więc to jest kompleksowe przedsięwzięcie. Każdy będzie mógł przespacerować się Aleją Wielkiej Wyspy, także niekoniecznie będziemy musieli podróżować nią samochodem – zaznacza Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Budowa Alei Wielkiej Wyspy idzie pełną parą, ale prace nieco utrudniają znaleziska w postaci ludzkich szczątek. Wynika to z tego, że kiedyś w miejscu prowadzonych prac był cmentarz ewangelicki.

Samo znalezisko zawsze oznacza przerwę na danym fragmencie lub etapie inwestycji. Nikt poza archeologami w tym miejscu nie pracuje, oni dokonują swoich czynności, swoją dokumentację. W tym konkretnym przypadku, jeżeli są to szczątki ludzkie to zostają one zabezpieczone i pochowane na cmentarzu – wyjaśnia Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Aleja Wielkiej Wyspy jest wyczekiwaną inwestycją przez mieszkańców Wrocławia, która rozładuje ruch we wschodniej części miasta oraz pozwoli mieszkańcom pobliskich osiedli, ale nie tylko, ominąć odwieczne korki w centrum. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy