Alkohol trucizną dla ciężarnych kobiet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ani jednej kropli alkoholu nie powiny spożywać kobiety podczas całego okresu ciąży - taką informacje uzyskują u swoich ginekologów i położników. Bo specjaliści sąprzekonani, że nie ma ilości alkoķolu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Dlatego kobiety ze względu na zdrowie i życie swoich nienarodzonych dzieci nie powinny spożywać ani wódki, ani wina, ani piwa. Tymczasem w Polsce nadal zbyt dużo rodzi się dzieci z alkoholowym zespołem płodowym.

W Polsce FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy, stwierdza się u czworga dzieci na 1000 urodzeń. To bardzo dużo, tym bardziej,  że jest to choroba nieuleczalna wywołana przez alkohol, który w czasie ciąży spożywa kobieta, przyszła matka. Alkohol jest substancją toksyczną, która  przez łożysko dostaje się do organizmu płodu i trwale go uszkadza.

– Jeżeli to nie jest pełnoobjawoay zespół alkoholowy to są zespoły związane z używaniem alkoholu, które i tak doprowadzają do uszkodzenia płodu i niepełnosprawności. Niepełnosprawności umysłowej, do zaburzeń osobowościowych, emocjonalnych. Rzutuje to na cały przyszły rozwój małego człowieka, a dzieje się w życiu płodowym – wyjaśnia dr Małgorzata Czyżewska , wojewódzka konsultant w dziedzinie neonatologii. 

Pani Katarzyna właśnie urodziła synka Bartosza.  O FAS, czyli o alkoholowym zespole płodowym, wiedziała od dawna. Sama o to pytała lekarza na wizytach ginekologicznych, ale też  sama szukała informacji. 

– Różne artykuły i informacje, któe można doczytać na bieżąco w internecie, poradnikach, gazetach poświęconych macierzyństwu i dziecku – mówi Katarzyna Kasprzak z Rawicza, mama Bartosza .  

Świadomość polskich kobiet – na całe szczęście – wzrasta.  

– Coraz większa populacja kobiet zdaje sobie sprawę ze szkodliwości picia alkoholu w ciąży.  Dawniej takiej świadomości nie było. Teraz szeroko się o tym mówi w trosce o życie i zdrowie nienarodzonych dzieci,  na powikłania w ich rozwoju już po urodzeniu – dodaje prof. Lidia Hirnle, kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa UM we Wrocławiu. 

Coraz więcej kobiet planujących ciążę wie, że alkohol spożywany w tym szczególnym czasie jest trucizną. 

– Każda ilość alkoholu wypita w czasie ciąży może wływać negatywnie na dziecko, na jego rozwój, na całe jego życie – dodaje Katarzyna Kasprzak z Rawicza. Jeżeli jest się w ciąży trzeba wykluczyć alkohol ze swojego menu – dodaje dr Małgorzata Czyżewska , wojewódzka konsultant w dziedzinie neonatologii. 

Płód nie ma wystarczającej bariery obronnej.  Trucizna  bez przeszkód  dociera do rozwijającego się dziecka, które nie jest w stanie sprawnie metabolizować alkoholu z powodu niedojrzałości enzymatycznej wątroby. Dlatego lekarze cały czas podkreślają…

–  Nie ma udowodnionej dawki alkoholu, która nie wpływałaby szkodliwie na stan zdrowia płodu, a potem na rozwój dziecka – powtarza  prof. Lidia Hirnle, kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa UM we Wrocławiu. 

Zespół FAS uważa się za nieuleczalną jednostkę chorobową. Ale można mu zapobiec – wystarczy zrezygnować ze spożywania alkoholu w ciąży. 

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy