Baśnie Andersena dają duże pole do popisu dla fantazji twórców. Reżyserski duet SKUTR postanowił przenieść na scenę zarówno te znane opowieści, jak i te, o których rzadko się słyszy.
– Z tych znanych jest to „Dzielny ołowiany żołnierz”, „Pasterka i kominiarczyk”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Nowe szaty cesarza”. To chyba są te najbardziej znane – mówi Martin Kukučka, reżyser.
Z mniej znanych baśni w spektaklu zobaczyć będzie można Starą Latarnię, Stokrotkę i Choinkę. Tak znane dzieło literackie, jakim są baśnie Andersena zawiesza poprzeczkę wysoko, zarówno przed aktorami, jak i reżyserami.
– To chyba jest najtrudniejsze – jak stworzyć klimat Andersena, który z jednej strony daje dużo przestrzeni do fantazji, a z drugiej strony są tak jakieś konkrety, z którymi człowiek musi walczyć – mówi Martin Kukučka.
Pomysł na formę spektaklu narodził się z rozmów reżyserów z aktorami. W wyniku takiej współpracy powstała również muzyka.
– Zaproponowali mi, żeby tutaj na miejscu coś dopisać. To jest fajne, dlatego że ja musze dopasować swoją poetykę muzyczną do już istniejącej, ale jest mi ona bardzo bliska – mówi Grzegorz Mazoń, aktor.
Sztuka „anderSEN O TEATRZE” pozwala widzom przenieść się w świat baśni, ale także podejrzeć pracę aktorów. To wszystko dzięki krótkim reportażom, które powstają podczas prób do spektaklu.
– Reportaż i cały ten materiał filmowy robi Jacek Hamut, z którym wszyscy znamy się już od długiego czasu. Jacek jest osobą, która po prostu znika i o nie ma, więc my w ogóle nie odczuwamy tego, że jesteśmy filmowani – mówi Grzegorz Mazoń.
Premiera spektaklu odbędzie się 17 października online. Reportaże dotyczące prób i powstawania sztuki znajdują się na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek.