Aplikacja do leczenia raka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mobilna aplikacja ma pomóc w profilaktyce i leczeniu pacjentów onkologicznych. Dolnośląskie Centrum Onkologii uruchamia e-usługi, które mają na celu zwiększyć dostęp do specjalistów i poprawić opiekę nad osobami z podejrzeniem chorób nowotworowych.

No na pewno zmniejszy to, taką mamy nadzieję, liczbę nieodebranych połączeń telefonicznych. I to jest dla nas najważniejsze. Może nie koszty finansowe, które tutaj osiągniemy, ale efektywność działania w zakresie profilaktyki – mówi dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO i jednocześnie prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Aplikacja ma skracać drogę pacjenta między lekarzem rodzinnym a specjalistą onkologicznym. Ten pierwszy wystawia zieloną kartę DiLo, a pacjent trafia w ręce onkologa. Dzięki aplikacji pacjent będzie mieć dostęp do tak zwanego e-screeningu, czyli pierwszego etapu, w którym szpitale wyszukują pacjentów. Po zaznaczonych w aplikacji odpowiedziach, ta, na tej podstawie, wskaże, w jakich badaniach profilaktycznych pacjent powinien wziąć udział.

– Kolejnym etapem w ramach tej aplikacji jest to, że program sam proponuje możliwość połączenia się i proponuje, gdzie można byłoby takie badanie  zrobić najsprawniej w najbliższym otoczeniu danej osoby – wyjaśnia Paweł Zawadzki, pełnomocnik dyrektora ds. Rozwoju DCO.

Aplikacja „Mobilne DCO” to jedna z możliwości rozpoczęcia diagnostyki onkologicznej, ale działa także infolinia onkologiczna, gdzie pacjenci również mogą umawiać się na badania przesiewowe. Lekarze podkreślają, że wczesna diagnoza może nawet uratować życie. Przykładem jest cytologia. W ostatnim czasie tylko 15 % pacjentek zgłasza się na te badania.

– Rak szyjki macicy jest trudnym nowotworem, trudno się go leczy, ale w sytuacji, kiedy będą się panie zgłaszać zgodnie z kalendarzem proponowanym przez nas to ten rak całkowicie powinien pójść w zapomnienie – dodaje Paweł Zawadzki, pełnomocnik dyrektora ds. Rozwoju DCO.

Aplikacja pozytywnie przeszła autoryzację pod względem bezpieczeństwa danych. Jest już dostępna do pobrania.

– Bardzo nowoczesne, nowatorskie i wizjonerskie rozwiązanie, które znowu Dolny Śląsk i Dolnośląskie Centrum Onkologii sytuuje dziś w czołówce liderów, jeśli chodzi o pomysł, o ideę walki z chorobami nowotworowymi – zaznacza Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

E-profilaktyka poprzez aplikację mobilną w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym to projekt, który ma być stale rozwijany.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy