Archidiecezja Wrocławska i Caritas niosą pomoc uchodźcom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie w pomaganie uchodźcom włącza się między innymi Archidiecezja Wrocławska wspólnie z wrocławską Caritas. Do tej pory taka pomoc wyglądała w ten sposób, że są udostępnianie miejsca noclegowe w kościołach i przy parafiach. Powstały także tak zwane grupy wsparcia, za pomocą których wolontariusze mogą pomagać takim osobom. Jednym z miejsc, gdzie uchodźcy z Ukrainy już znaleźli schronienie, jest chociażby hotel Jana Pawła II. Aktualnie są także przygotowywane inne miejsca do przyjęcia kolejnych uchodźców.

Dzisiaj możemy powiedzieć, że w różnych obiektach kościelnych, czyli w domach zakonnych, salach parafialnych, plebaniach czy chociażby w naszym hotelu Jana Pawła jest, bądź było, około półtora tysiąca osób. Dlaczego nie podaję dokładnej liczby? Dlatego, że często ci ludzie korzystali z jednego, dwóch noclegów i ruszali dalej – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Działania pomocowe są na bieżąco koordynowane przez specjalnie powołany przez arcybiskupa zespół. Pomaga także Caritas Archidiecezji Wrocławskiej współpracując z miastem, gminą i organizacjami pozarządowymi.

Samorządy na przykład kierują do parafii osoby, które mogą tam nocować, o ile parafia ma takie miejsca noclegowe. Same dary, które do nas przychodzą, w znacznej mierzę pochodzą z zagranicy. Codziennie mamy konwoje z Niemiec, z Wielkiej Brytanii, Francji. Posortowane rzeczy jadą na Ukrainę. Na przykład wczoraj taki transport dojechał do Chmielnickiego w Ukrainie, to miasto liczące 150 tys. mieszkańców – mówi Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Sytuacja związana z wojną w Ukrainie jest dynamiczna. Do Wrocławia codziennie przyjeżdżają uchodźcy  potrzebujący pomocy. W związku z tym wrocławska Caritas szykuje dodatkowe miejsca noclegowe oraz poszukuje wolontariuszy gotowych włączyć się w pomaganie, najlepiej mówiących w języku ukraińskim.

Mamy taki bardzo konkretny formularz zgłoszeniowy na stronie wroclaw.caritas.pl. W tym momencie zbieramy właśnie zgłoszenia do Galaktyki, czyli naszej noclegowni – apeluje Paweł Trawka.

Do tej pory Archidiecezja Wrocławska zebrała prawie 900 tys. zł, które za pośrednictwem Caritasu zostały przekazane na potrzeby ludzi przebywających w Ukrainie. W tej chwili organizowana jest także pomoc długofalowa. Najważniejsze jest teraz wyrobienie dokumentów, pomoc dzieciom w szkole, usamodzielnienie się.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy