Artysta, który wyszedł z ukrycia, czyli wystawa Piotra Jezierskiego w Piechowicach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Domu Kultury w Piechowicach możemy podziwiać wystawę lokalnego malarza, Piotra Jezierskiego, który od ponad 30 lat ukrywał swoje dzieła.

– Lubimy Piotrów w tym mieście, ponieważ dawne miasto Piechowice to było Piotrowice albo Petersdorf. To oczywiście jest żart, ale z Piechowic Piotr Jezierski postanowił wyciągnąć swoje obrazy, które maluje od prawie 30 lat i ma taką swoją autorską wystawę. Wydaje mi się, że jest to pierwsza wystawa. Dla nas jest ważne, żeby ten Piechowicki Ośrodek Kultury promował głównie artystów związanych albo tematycznie z górami albo związanych z regionem — mówi Piotr Jędrzejas, dyrektor Piechowickiego Ośrodka Kultury.

W wolnych chwilach pan Piotr zajmuje się fotografią, a swoją twórczość traktuje jako pasję, nie oczekując od niej nic w zamian.

– Jestem człowiekiem, który potrafi naśladować pewne rzeczy. Mam zdolności manualne i dzięki temu, tak jak powiedziałem, potrafię naśladować. Swoją przygodę z malarstwem zacząłem po wyjściu z wojska. Swego czasu były takie modne malowania chust wojskowych. Każdy, kto wychodził z wojska, to życzył sobie coś takiego. To było takie pragnienie. Ja tego nie miałem, nie mogłem, nie dostałem po prostu. Nie potrafiłem załatwić tych prac w tym okresie, ale namalowałem taką chustę kuzynowi później, który był w wojsku. I od tego się moja przygoda z tym malarstwem zaczęła. Stwierdziłem, że to nie takie trudne odtworzyć pewne obrazy, pewne, wiadomo. Niestety rzadko to robię. Wychodzi jakiś jeden obraz rocznie, niestety tylko z racji innych obowiązków — mówi Piotr Jezierski, artysta.

Pan Piotr do tej pory tworzył tylko dla siebie i swoich bliskich.

– Moje prace wiszą u mnie w domu. Rodzina i znajomi cały czas mieli do tego dostęp. Ale to nie są na takim etapie prace, żeby się chwalić tym otwartej publiczności. Ostatni obraz mnie zachwycił samego siebie i pochwaliłem się właśnie w bibliotece w naszym GOK-u i tam właśnie pani przekazała tę wieść osobie, która zajmuje się takimi rzeczami. Zdecydowaliśmy wszyscy, że spróbujemy taką galerię otworzyć — mówi Piotr Jezierski, artysta.

– Wydaje mi się, że to właśnie ta nasza pierwsza tegoroczna wystawa przybliża jego szerokie spektrum twórczości. Bo tutaj koło mnie widzimy taką wyrzeźbiona panią, to też jest jego dzieło i tutaj mamy tę „Feerię kolorów”, którą nam Pan Piotr udostępnił w pokoju — mówi Piotr Jędrzejas, dyrektor Piechowickiego Ośrodka Kultury. 

Wystawę można podziwiać do 23 lutego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy