Atrakcje Siechnic. Co z elektrociepłownią?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Elektrociepłownia Czechnica, która dostarcza ciepło części Wrocławia, będzie wkrótce zastąpiona nowoczesną inwestycją. Co stanie się z historycznym obiektem? Ma szansę stać się nową atrakcją gospodarczą i turystyczną Siechnic.

Miejsce, którego historia sięga początku XX wieku. Miejsce, które jest niezwykle ważne dla siechnickiej społeczności. Elektrociepłownia Czechnica dziś dostarcza energię, a jaka będzie jej przyszłość?

Elektrownia powstaje niemalże równoczesne z budowlami firmy AEG w Berlinie. Jest przykładem architektury przemysłowej o walorach estetycznych. Jest to moment, w którym architektura zaczyna spełnia nowe – nie tylko budowlane zadanie. Elektrociepłownia w Siechnicach może przypominać średniowieczną katedrę czy zamek – zdradza dr inż. Agnieszka Gryglewska z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej.

Siechnicka elektrociepłownia to atrakcyjny obiekt z bogatą historią

Elektrociepłownia Czechnica od lat dostarcza ciepło południowo-wschodniej części Wrocławia, ale w związku z dynamicznym rozwojem tego rejonu potrzebna jest nowa, która będzie pracowała na paliwie niskoemisyjnym. 

– Te budynki zostaną zrewitalizowane. Natomiast obok powstanie nowa jednostka gazowo-parowa, która będzie produkowała i ciepło i prąd – mówi Paweł Szczeszek, Prezes Zarządu Kogeneracja S.A.

Historyczny obiekt elektrociepłowni w Siechnicach zostanie odnowiony, a jego funkcja zmieniona.

To na pewno nie będzie jedna funkcja. Być może kilka będzie wiodących, natomiast będzie ich wiele. Chcemy połączy przeszłość tego miejsca z samym procesem produkcji energii – dodaje Milan Ušák, Burmistrz Siechnic.

Dzięki elektrociepłowni wzrośnie atrakcyjność Siechnic

Wśród wielu propozycji dotyczących tego, jaka będzie przyszłość elektrociepłowni pojawiły się między innymi głosy o produkcji i przemyśle.

 – Trwają rozmowy na temat tego, w którą stronę pójdziemy. Czy będzie to edukacja czy kultura. Natomiast Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna chciałaby zaproponować rozwój w zakresie przemysłu i produkcji nowoczesnych usług. Jest to dobre miejsce zwłaszcza ze względu na lokalizację – tłumaczy Katarzyna Prociak z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park

Co to oznacza dla mieszkańców? – Przede wszystkim atrakcyjne miejsca pracy, a dla nas nowych inwestorów, z którymi możemy współpracować – dodaje Prociak.

Kiedy wyjaśni się przyszłość siechnickiej elektrociepłowni?

Decyzja o tym, jak elektrociepłownia będzie zagospodarowana zapadnie w ciągu kilkunastu miesięcy. Jak przyznaje burmistrz Siechnic – Milan Ušák, decyzja ta wymaga głębokiej analizy. 

 – To będzie taki wielofunkcyjny kompleks, który będzie odpowiednio zachowywać się w przyszłości. Jeśli będą to nie tylko funkcje przemysłowe, ale także kulturalne, to musi to być odpowiednio skomponowane – kończy burmistrz. 

O przyszłości elektrociepłowni w Siechnicach będziemy informować na bieżąco.

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy