Autobus ogórek wkrótce wyjedzie na ulice

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ogórek to pojazd o wielkim znaczeniu historycznym. Stał się symbolem Solidarności i wolności. Ten wyremontowany już niedługo wyjedzie na wrocławskie ulice.

To jest dla nas pojazd bardzo symboliczny. Tomek Surowiec 26 sierpnia 1980 roku zablokował wjazd do zajezdni przy ulicy Grabiszyńskiej. Tak rozpoczął się strajk – tutaj na Dolnym Śląski, pierwszy solidarnościowy strajk w 1980 roku. W pełni przyjęliśmy te 21 postulatów gdańskich, a tym – wtedy praktycznym, dzisiaj symbolicznym – pojazdem był ogórek – mówi Kazimierz Kimsa, przewodniczący dolnośląskiej Solidarności.

Spełnia się nasze marzenie – kończy się kolejny etap remontu ogórka. Wszystko zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu i ogórek na pewno niebawem wyjdzie na ulice Wrocławia. Ten egzemplarz, który jest poddawany remontowi, to nie jest ten sam ogórek, którym Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z zajezdni, ale to jest ten sam rodzaj, ten sam model autobusu Jelcz 043 i on towarzyszył nam od początku. Kiedy przejęliśmy zajezdnię, pod murem stał mocno zdewastowany egzemplarz, właśnie ten, który jest w tej chwili poddawany renowacji, i często mówiliśmy o tym, żeby go wyremontować, ale to byłyby ogromne koszty i wysiłek organizacyjny. I proszę bardzo, udało się – mówi Juliusz Woźny z Centrum Historii Zajezdnia.

Dzięki sprawności naszego zaplecza technicznego, kilkunastu osób, które włożyły w to ogromnie dużo serca, ogórek będzie gotowy do wyjazdu na radosną paradę niepodległości 11 listopada tego roku. Trwało to kilka miesięcy, ale myślę, że jak na ogrom pracy, która została włożona – remont konstrukcji, podwozia, nadwozia, układy napędowego, zamontowanie multimediów, to jest bardzo dobry czas i bardzo nas to cieszy – mówi Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK.

Będziemy tym ogórkiem dowozić uczniów, zwłaszcza ze szkół. Dla nauczycieli to jest zawsze duży problem, wyprawa do Centrum Historii Zajezdnia – mówi Juliusz Woźny z Centrum Historii Zajezdnia.

Chcemy, żeby ten ogórek był elementem sztafety pokoleń, także w sensie technicznym, dlatego to będzie stara konstrukcja, ale nowe wnętrze, będą multimedia, które pozwolą wrocławskim uczniom poznawać historię Wrocławia już w drodze do Centrum Historii Zajezdnia – mówi Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy