Wspólnie EU, odc. 10

W kolejnym odcinku programu “Wspólnie EU” rozmawialiśmy o najnowszych decyzjach Parlamentu Europejskiego, w szczególny sposób skupiając się na temacie samochodów elektrycznych.

Komediogranie w Teatrze Polskim

Do 26 czerwca będzie można w Teatrze Polskim obejrzeć najlepsze komediowe owoce pracy aktorów.

Profilaktyka zdrowotna dla kobiet – co oferują miejskie programy?

Maj to miesiąc, w którym szczególnie ciepło myślimy o mamach, ale to też doskonała okazja, żeby każda kobieta pomyślała o sobie. Najważniejsza jest świadomość i profilaktyka – w tej pomaga miasto Wrocław.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zmienia kosmos

11 maja we Wrocławiu podpisano list o współpracy, na mocy którego w Legnicy powstanie innowacyjna fabryka satelitów.

Teatr Polski łączy Polaków i Ukraińców na teatralnej scenie

Wrocław to miasto chętnie wybierane przez Ukraińców jako miejsce do życia. Jedni przyjechali tu z własnej woli, drugich zmusiła do tego wojna. Najważniejsze, żeby czuli się tutaj dobrze, żeby czuli się chciani. Projektem, który w tym pomaga jest „Including minority” w Teatrze Polskim.

6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu

„Poszerzenie pola lalki” pod takim hasłem odbędzie się 6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci W Teatrze Lalek. Z tej okazji przygotowano dla najmłodszych uczestników aż 30 darmowych warsztatów oraz wiele spektakli z całej Polski.

“Pani Ka patrzy na morze” w Teatrze Polskim

„Pani Ka patrzy ma morze” to spektakl Teatru Polskiego, który swoją premierę będzie mieć 28 kwietnia. Powstał na podstawie sztuki Bernharda „Komediant”, a główną rolę gra Krzesisława Dubielówna.

Terapeutyczna bajka dla dzieci z Ukrainy

Wrocławskie instytucje, które łączą ludzi wybitnych, czyli Instytut Heweliusza, Uniwersytet SWPS i Uniwersytet Wrocławski połączyły siły i stworzyły bajkę terapeutyczną dla dzieci z Ukrainy.

Scena pod Regałem gra dla Ukrainy

Scena pod Regałem to formacja, która wspiera młodych artystów na początku ich drogi. 11 kwietnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się spektakl zorganizowany przez tę grupę, pt. „Śladami wolności”.

“Błękitny pies” wspiera dzieci z Ukrainy w Teatrze Polskim

Spektakl „Błękitny pies” skierowany jest do najmłodszych widzów i na scenie pojawiał się już kilka razy. Tym razem skierowany był do dzieci z Ukrainy. Ten spektakl podnosi na duchu, motywuje do działania, jest pogodny, ale mówi też o rzeczach ważnych.

Nowy sezon w Ogrodzie Botanicznym

Nadchodzi nowy sezon w Ogrodzie Botanicznym. Wiosna w pełni się tu zadomowiła, więc to najlepszy czas na spacery wśród rozkwitających roślin. Będzie to możliwe od 1 kwietnia.

Czy tekst można przeczytać ciałem? Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji we Wrocławskim Teatrze Pantomimy przygotowano czytanie performatywne na podstawie reportażu Oktawii Kromer „Usługa czysto platoniczna. Jak z samotności robi się biznes”.

Najlepsze spektakle Teatru Lalek w wydaniu ukraińskim

Wojna w Ukrainie trwa już prawie miesiąc i od miesiąca Polacy starają się pomagać na wszystkie sposoby. Pomagają przeróżne instytucje, także instytucje kultury. To, co maja pod ręką to swoje umiejętności i repertuar, który starają się dostosować i skierować do naszych gości z Ukrainy.

Kobieca odsłona spektaklu Mayday

„Mayday” to klasyka znakomitej teatralnej komedii, która jest znana i lubiana na całym świecie, także przez wrocławską publiczność. Tym razem spektakl powraca w zupełnie nowej odsłonie. Zamiast głównego bohatera, taksówkarza, rolę tę odegra kobieta, taksówkarka, na dodatek bigamistka, co zawarto także w tytule sztuki – „Mayday. Bigamistka”.

“Błękitny pies” po ukraińsku w Teatrze Polskim

„Błękitny pies” to spektakl w reżyserii Agaty Skowrońskiej, kierowany to najmłodszej widowni. Swoją premierę na scenie Teatru Polskiego miał w 2020 roku. Tym razem wraca w nowej odsłonie i kierowany jest do odbiorców z Ukrainy.

Multisensoryczna wystawa “Van Gogh” we Wrocławiu

Multisensoryczna wystawa „Van Gogh” wreszcie dotarła do Wrocławia. Wcześniej odwiedziła największe miasta na całym świecie. Była nawet pokazana w serialu „Emily w Paryżu”. Teraz można ją obejrzeć przy ulicy Wystawowej 1, tuż koło Hali Stulecia.

Lenka Kubica zaprasza do wpatrywania się

Motyw kobiecości w polskiej kulturze jest ostatnio wyraźnie obecny. Wystawa Leny Kubicy w Centrum Kultury Agora zaklęła kobiecość w kwiaty.

Skarby Ossolineum, odc. 3. Twórczość Tarasa Szewczenki

Kolejny odcinek programu “Skarby Ossolineum” poświęcony jest twórczości ukraińskiego literata – Tarasowi Szewczence. Olga Tkachuk z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich opowiada o najważniejszych dziełach pisarza, a …

Czy na Dolnym Śląsku wystarczy miejsc noclegowych dla uchodźców?

Już dwa tygodnie trwa wojna rosyjsko-ukraińska. Od dwóch tygodni Ukraińcy szukają schronienia między innymi w Polsce. Docierają tu na różne sposoby, często pociągiem. W pierwszej kolejności udają się do punktów informacyjnych na Dworcu Głównym. Tam dowiadują się, czy czeka na nich polska rodzina, która przyjmie ich pod swój dach, czy zostaną przewiezieni do tak zwanego punktu recepcyjnego, który znajduje się w akademikach na Tekach.

Ukraina: HASCO-LEK pomaga uciekającym przed wojną

Ostatnie kilka dni upływa pod hasłem pomocy naszym ukraińskim sąsiadom. W pomoc włączyła się również grupa Hasco, oferując miejsce do spania, opiekę medyczną i wioząc leki na granicę.

Ukraina: Charytatywny koncert pieśni ukraińskich w NFM

Od kilku dni pomoc humanitarna z Polski płynie w stronę Ukrainy. Nie można zapominać, że bardzo ważną częścią narodowości jest kultura. Ona od wieków wspierała ludzi w walkach i do niej zagrzewała. Narodowe Forum Muzyki też zjednoczyło siły, aby przez sztukę pomóc Ukraińcom.

Ukraina: Mieszkańcy gminy Długołęka pomagają

Mieszkańcy gminy Długołęka stają na wysokości zadania. To, co widzimy w tym pomieszczeniu to tylko niewielki ułamek tego, co zostało zebrane i przygotowane do transportu na granicę polsko-ukraińską. Już niedługo sam wójt zawiezie te dary potrzebującym.

Pacjenci onkologiczni z Ukrainy w USK

W pomoc uchodźcom z Ukrainy włącza się cała Polska, w tym Wrocław. Do tej pory granicę ukraińsko-polską przekroczyło około 360 tysięcy osób. Zaspokojenie ich potrzeb to ogromna odpowiedzialność, która spoczywa na mieszkańcach, ale w dużej mierze też na samorządach.

Nie tylko ludzie uciekają przed wojną. Nowe miejsca we wrocławskim schronisku

Wojna na Ukrainie to sprawdzian człowieczeństwa dla Polaków. Pomagają od samego początku – uchodźcom z Ukrainy, ale także zwierzętom. Do wrocławskiego schroniska trafi około trzydziestu psów, które znajdą tutaj – miejmy nadzieję – nowy, kochający dom.