Kultura białoruska zalewa Wrocław

Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej odbędzie się we Wrocławiu po raz dziesiąty. Pierwsze wydarzenie miało miejsce już 2 października – był to spektakl w Teatrze Polskim. W najbliższy weekend w ramach festiwalu odbędą się kolejne wydarzenia.

Performatywne “Szczeliny”

Już niedługo w Instytucie Grotowskiego rozpocznie się projekt „Szczeliny”. Połączy kobiety z różnych dziedzin sztuk performatywnych, aby pokazać to co dla nich najważniejsze i zwrócić uwagę na ich codzienne przeżycia.

Fenomen Biblioteki Narodowej. Na czym polega?

Biblioteka Narodowa to seria wydawana przez Wydawnictwo Ossolineum. Tradycja i zasady, według których powstają kolejne egzemplarze i fakt, że liczy sobie ona sto dwa lata, czynią serię jedną z prawdopodobnie trzech takich na całym świecie. Wydania Biblioteki Narodowej kojarzą się z obszernymi tomami, jednak nie zawsze takie były. Na początku wydawano po jednym, maksymalnie po dwa dramaty w jednym tomie z kilkunastu stronnicowym wstępem. Z czasem zaszły diametralne zmiany.

Pan Tadeusz Różewicz w Muzeum Pana Tadeusza

Kalendarze, notatki, korespondencja i osobiste przedmioty. Takie przedmioty, należące do Tadeusza Różewicza można obejrzeć na stałej wystawie pt. “Pan Tadeusza Różewicz” w Muzeum Pana Tadeusza.

“Nim wstanie dzień”. Wspomnienie Krzysztofa Komedy

Listopad to czas wspomnień, dlatego właśnie w tym miesiącu na scenie Teatru Polskiego zostanie wystawiony spektakl “Nim wstanie dzień”. Opowiada o muzyku, kompozytorze, którego historia skończyła się tragicznie.

Aktorskie “Gesty poety”. Różewicz w teatrze

Miejska Biblioteka Publiczna to instytucja, która zajmuje się nie tylko książkami, ale wspiera też wszystkie działania kulturalne. Tak połączyła swoje siły z Teatrem Pantomimy, aby z okazji roku Różewicza powstały „Gesty poety”.

180 lat Opery Wrocławskiej. Inauguracyjna premiera “Wolnego Strzelca”

Od 180 lat w Operze Wrocławskiej rozbrzmiewa piękna, niepowtarzalna muzyka operowa. Z tej okazji na scenie Opery Wrocławskiej zostanie wystawiony „Wolny Strzelec”.

Jerzy Janoszka pomaga seniorom

Pan Jerzy Janoszka rozdawał maseczki, pomagał bezdomnym, teraz pomaga seniorom, aby w jesieni życia i w pandemii nie byli sami.

Kilka razy upadła, a nadal istnieje. Historia Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa to studwuletnia seria wydawnicza, tworzona w Wydawnictwie Ossolineum. O jej historii opowiedział nam redaktor – prof. Stanisław Bereś.

100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Miał szczęśliwe dzieciństwo i dwóch braci. O trzy lata starszego Stanisława i trzy lata młodszego Janusza. Stanisław uparł się, żeby jego brat nosił imię po Kościuszce. Tak właśnie najmłodszy wówczas Różewicz stał się Tadeuszem.

Dusze i fundusze dawnego Wrocławia

Śmierć, rozkład, zaświaty. To interesowało Caspara Neumanna – pastora i rektora wrocławskich gimnazjów z przełomu XVII i XVIII wieku. Fascynowała go śmierć i kwestia statystyki demograficznej, dlatego zaczął spisywać narodziny i zgony wrocławian. W 1693 roku spis ten został opublikowany i dał podstawę do stworzenia w niemieckojęzycznej części Europy funduszu emerytalnego. Wrocław stał się w tej kwestii miastem modelowym. Właśnie dlatego wiele wrocławskich instytucji połączyło siły i włączyło się w projekt „Dusze i fundusze. Księga narodzin dla miasta Wrocławia”.

Nowa stacja i brak pociągu na linii 292. Mieszkańcy protestują

Nowa stacja i brak pociągu. Za to wielokilometrowe i wielogodzinne korki, z którymi borykają się mieszkańcy Nadolic i Wojnowa. Postanowili zaprotestować na Dworcu Głównym w trakcie prezentacji pierwszego pociągu hybrydowego, który zasilił skład Kolei Dolnośląskich.

Pociągi hybrydowe w Kolejach Dolnośląskich. Impuls II już na torach

Impuls II to pociąg hybrydowy, który od 5 października będzie kursować między Wrocławiem a Trzebnicą. Docelowo skład Kolei Dolnośląskich na zasilić 19 takich pojazdów.

Różewicz na scenie Teatru Polskiego

Adam Hawałej to wybitny wrocławski fotograf i wieloletni przyjaciel Tadeusza Różewicza. Z okazji 100. rocznicy urodzin poety w Teatrze Polskim zostanie otwarta wystawa fotografii Adama Hawałeja, dotycząca Teatru Polskiego i Tadeusza Różewicza.

O dzieciństwie i Białorusi w Teatrze Polskim

2 października o 19:00 na scenie Teatru Polskiego na Świebodzkim odbędzie się premiera spektaklu “Ja” w wykonaniu białoruskiej niezależnej grupy teatralnej Kupalaŭcy.

Inauguracja roku akademickiego wrocławskich uczelni

30 września w gmachu głównym Uniwersytety Wrocławskiego w Oratorium Marianum odbyła się środowiskowa inauguracja roku akademickiego. Na początku uroczystości przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, prof. Krystian Kiełb powitał wszystkich gości, w tym premiera Mateusza Morawieckiego.

Nowy sezon i jubileusz Opery Wrocławskiej

Opera Wrocławska żyje w mieście od 180 lat i zachwyca. Ostatnio zachwyciła na przykład premierą “Toski”, która otworzyła sezon 2021/2022. W repertuarze kolejne fascynujące spektakle.

Nowe życie książki w Ossolineum

W Ossolineum książki dostają nowe życie. To tu trafiają te, które wymagają naprawy. Pierwszym etapem jest ich rozszycie, oczyszczenie i zszycie na nowo. Następnie przychodzi czas na stworzenie nowej okładki.

Wrocławskie Sprzątanie Świata. Przyłącz się!

Sprzątanie Świata to akcja, która kojarzy się z latami szkolnymi i słusznie. Wszystkie chętne szkoły i klasy mogą zadbać o najbliższe środowisko, zgłaszając się do Ekosystemu.

Stara kobieta wysiaduje w Teatrze Polskim

„Stara kobieta wysiaduje” to jeden z dramatów Tadeusza Różewicza. Jego teatralna interpretacja pojawi się na scenie Teatru Polskiego 9 października. Spektakl wyreżyseruje Grzegorz Bral.

Ossolińskie pogotowie książkowe

Mówi się, kto czyta żyje 2 razy. Drugie życie zyskują również książki w pracowni introligatorskiej Ossolineum wtedy kiedy są naprawiane.

Lalka Kafki we wrocławskim teatrze

„Lalka Kafki” to najnowsza premiera Wrocławskiego Teatru Lalek. Stworzona została na podstawie historii Franza Kafki, który nie za bardzo kojarzy się z dzieciństwem.

Aeromixer 2021 – nowinki z branży lotniczej we Wrocławiu

Aeromixer 2021 to wielkie spotkanie branży lotniczej. Podczas spotkania na Stadionie Wrocław zaprezentowano lotnicze innowacje.

Nauka w muzeum z odzysku

PSZOK to doskonałe miejsce na składowanie odpadów, ale także bardzo dobre miejsce do nauki. Oferta edukacyjna przygotowana przez Ekosystem skierowana jest do wszystkich wrocławskich szkół.