Rusza 3. edycja konkursu na najlepszą świąteczną aranżację witryny

Czy witryna w święta mogą przemówić ludzkim głosem? Organizacja “Dom pokoju” po raz kolejny udowadnia, że tak. 7 grudnia rusza 3. edycja konkursu na świąteczne aranżacje witrynowe. To idealna okazja dla lokalnych biznesów z centrum Wrocławia oraz z Nadodrza na to, aby zrealizować metamorfozy swoich witryn.

Od 12 grudnia rusza pierwsze połączenie Dolnośląskiej Kolei Aglomeracyjnej

To już oficjalne – Wrocławska Kolej Aglomeracyjna rusza. Po wielu latach dyskusji Marszałek Województwa Dolnośląskiego wraz z przedstawicielami gmin: Wrocław, Jelcz-Laskowice i Czernica podpisali umowę w tej sprawie.

Za nami finał konkursu „Młode Talenty” 2021, już wiemy w czyje ręce trafiły statuetki

Za nami piąta edycja konkursu “Młode talenty” organizowanego przez Dolnośląski Klub Kapitału. Młodzi, zdolni zebrali się dziś w sali koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, aby dowiedzieć się w czyje ręce trafiły statuetki.

Masz odpady wielkogabarytowe? Ekosystem podstawia kontenery na terenie całego miasta

Codziennie mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska pozbywają się ze swoich domów rzeczy o dużych gabarytach. Podobnie jak z mniejszymi odpadami, te duże również należy wyrzucać z głową. Ekosystem Wrocław wychodzi naprzeciw potrzeb mieszkańców i udostępnia kontenery na terenie całego miasta.

Krzyżowice: uczniowie i nauczyciele podsumowali praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus+

Coraz więcej Dolnoślązaków korzysta z zagranicznych praktyk zawodowych finansowanych z Unii Europejskiej, takich jak Erasmus+. W Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Krzyżowicach odbyło się spotkanie podsumowujące praktyki uczniów z tej właśnie szkoły.

Drony i niespodziewane wizyty kontrolne – tak wrocławscy strażnicy miejscy walczą z kopciuchami

Wrocławska Straż Miejska po raz kolejny rozpoczyna patrole powietrzne z użyciem specjalnych dronów, nowoczesny sprzęt ma im pomóc wyśledzić palenie odpadami w piecach.W tym momencie straż miejska ma do dyspozycji cztery drony, dzięki nim będą wyłapywać osoby, które palą śmieciami w piecach.

Choinki, pierniki i grzaniec – ruszył wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy

Pełną parą ruszył Jarmark Świąteczny. Zapytaliśmy zarówno zwiedzających jak i sprzedawców, jak bardzo był przez nich wyczekiwany.

Wrocławianin walczy z ogrodzonymi osiedlami

Pan Janusz szedł na trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, zamiast trafić na przychodnię do której zmierzał, ku jego zaskoczeniu, trafił na ploty. Przez około 10 minut krążył, chodził wzdłuż płotów i jako świadomy obywatel, postanowił coś z tym fantem zrobić.

Nie pal śmieciami, czego nie potrzebujesz wywieź do PSZOK-u

Według statystyk Ministerstwa Środowiska co roku w Polsce spalanych jest prawie 2 mln ton odpadów w domowych piecach. Z każdym kilogramem spalonych śmieci emitujemy toksyczne substancje, które szkodzą nam i osobom w naszym otoczeniu. Zarówno w całej Polsce jak i we Wrocławiu obowiązuje zakaz spalania odpadów w instalacjach grzewczych budynków. Zamiast zatruwać środowisko, niepotrzebne gabaryty możemy zawieźć do wrocławskiego PSZOK-u.

Wrocław: trwa odliczanie do otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego

W piątek 12 listopada we wrocławskim Rynku rozpoczęła się budowa Jarmarku Bożonarodzeniowego, którego otwarcie zaplanowane jest na 19 listopada. Trwa również montaż pierwszych świątecznych dekoracji. Tegoroczny jarmark był bardzo wyczekiwany przez mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, ponieważ ten zeszłoroczny został ostatecznie odwołany przez pandemię koronawirusa.

UWr: ruszają badania nad wpływem technologii na wymiar sprawiedliwości

Inkubatory Doskonałości Naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego to zespoły naukowców i naukowczyń, którzy prowadzą badania w dziedzinach, które do tej pory na uczelni pozostawały w cieniu. Inkubator „Digital Justice”, którego kierownikiem jest dr Karolina Kremens z Katedry Postępowania Karnego Wydziału, Prawa Administracji i Ekonomii, ma na celu koncentrację na badaniach nad wpływem nowych technologii na wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych. W nauce prawa karnego jest to jedno z najważniejszych i najbardziej aktualnych zagadnień.

Patriotyzm kiedyś i dziś. Czy wciąż oznacza to samo?

Patriotyzm – słowo regularnie powracające przy okazji obchodów Święta Niepodległości. Czym tak naprawdę jest i w jaki sposób pojęcie patriotyzmu zmieniło się w ciągu ostatnich dziesięcioleci? Bycie uczynnym i świadomym obywatelem oraz myślenie o dobru swojej ojczyzny w ramach dobra globalnego, to tylko niektóre wyzwania, które stoją przed pojęciem nowoczesnego patriotyzmu.

Kultowy „Ogórek” wraca w nowej odsłonie na wrocławskie ulice

„Ogórek” to legendarny Jelcz 043, który swój przydomek zyskał dzięki charakterystycznemu kształtowi. Autobus, który stał się legendą wrocławskiej Solidarności, dostał drugie życie. Jego renowacja trwała wiele miesięcy jednak już dziś jest gotowy na to, aby wyruszyć na wrocławskie ulice. Wrocławianie już niebawem będą mogli oglądać go w swojej pełnej okazałości.

Wrocław: trwają obchody 83. rocznicy Nocy Kryształowej

Wrocław nie zapomina, w 1938 roku, w noc z 9 na 10 listopada w nazistowskich Niemczech doszło do tzw. “Nocy Kryształowej”. W Breslau bojówki SA podpaliły Nową Synagogę przy ulicy Łąkowej oraz zniszczyły Synagogę pod Białym Bocianem. Co roku wrocławianie maszerują przez miasto, aby upamiętnić te tragiczne karty historii.

Po raz 12. w Nowych Horyzontach rusza American Film Festival

Po roku częściowego zawieszenia , American Film Festival wraca z bogatym programem, w którym znajdą się perły amerykańskiego kina niezależnego. Już od 9 listopada w kinie Nowe Horyzonty będzie można obejrzeć znakomite filmy niezależne prosto ze Stanów Zjednoczonych.

UWr wśród najlepszych. Wrocławska uczelnia z wyróżnieniem

Uniwersytet Wrocławski znalazł się na 6. miejscu wśród najlepszych polskich uczelni i na 130. miejscu wśród 500 najsilniejszych marek w Polsce. To wszystko w ramach rankingu “Top Marka 2021” przeprowadzonym przez magazyn “Press”. O strategię wizerunkową i medialną zapytaliśmy przedstawicieli uczelni.

Przystanek: badanie pamięci. We Wrocławiu trwa darmowa diagnostyka

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraca z badaniami pamięci dla mieszkańców, a to wszystko w ramach kampanii “Razem przed siebie”. Przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym przy ulicy Borowskiej stanął specjalny autobus MPK, w którym można za darmo i od ręki wykonać badania przesiewowe.

Inkubatory Doskonałości Naukowej UWr: uczony bada zgodność badań

Mało kto zastanawia się nad tym, czy badania naukowe są zawsze obiektywne. Na szczęście są naukowcy, którzy potrafią to dokładnie zbadać. Dr Bartosz Helfer, który w ramach Inkubatora Doskonałości Naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmuje się właśnie tą sprawą.

Dwa lata z życia pręgierza okiem wrocławskiego fotografa

Pręgierz – symbol Wrocławia oraz popularne miejsce spotkań jego mieszkańców. Miejsce, które budziło kiedyś grozę. Fotograf i pisarz Karol Krukowski postanowił przyjrzeć się z bliska temu wyjątkowemu elementowi miasta. Owocem jego pracy jest książka pod tytułem “Pręgierz” oraz wystawa fotograficzna, którą każdy może obejrzeć we wrocławskim rynku.

W tym roku zima nie zaskoczy kierowców i pieszych – Ekosystem czuwa

Jak co roku, od 1 listopada do 31 marca na wrocławskich drogach trwa sezon zimowy. Oznacza to, że Ekosystem Wrocław dba nie tylko o czystość pasów drogowych, ale również o to, aby były one bezpieczne dla użytkowników. W razie opadów śniegu jest on usuwany, a pas zabezpieczany przed kolejnymi opadami. Dotyczy to zarówno chodników, jezdni, ale również przejść podziemnych i przystanków.

Amerykański gigant będzie produkował czipsy pod Wrocławiem

W Środzie Śląskiej trwają właśnie prace nad budową nowego zakładu firmy PepsiCo. Nie bez powodu ten amerykański koncern zdecydował się na budowę właśnie tutaj w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Dolny Śląsk to region bardzo atrakcyjny dla zagranicznych inwestycji, projekt taki jak ten przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki, ale ma również wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy oraz na rozwój lokalnej społeczności.

Wrocław straszy, czyli jak mieszkańcy miasta przygotowują się do Halloween

Przed wrocławianami prawdziwe chwile grozy, ponieważ wielkimi krokami zbliża się Halloween. Zwyczaj, który wciąż budzi coraz więcej kontrowersji. Zapytaliśmy mieszkańców naszego miasta, co sądzą o tym dziwnym wieczorze przebierańców, który w Stanach Zjednoczonych wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem.

Expo 2020 z mocnym dolnośląskim akcentem

Przesunięte o rok Expo 2020 rusza z dużym rozmachem. W polskim pawilonie swoje miejsce wyraźnie zaznaczy Dolny Śląsk – ze specjalnie przygotowaną na tę okazję wystawą prosto z wrocławskiego Hydropolis.

Park Iluminacji w Zamku Topacz wraca z jeszcze większym rozmachem

Wielki czerwono-złoty pociąg, świetliste żaglowce lub magiczny labirynt. To nie scenografia z filmu “Alicja w krainie czarów”, a Park Iluminacji w Zamku Topacz, który po raz kolejny otwiera się na mieszkańców Wrocławia i okolic. Wyjątkowa trasa o nazwie “Podróż do krainy wyobraźni” jest w tym roku dłuższa, ponieważ wzbogacona o nowe instalacje świetlne.