Wspólnie EU odc. 9

Program Wspólnie.eu powstał po to, aby pokazywać naszym widzom jaki wpływ na ich codzienne życie ma Unia Europejska oraz Parlament Europejski. W dziejscym odcinku gospodarze programu Paweł Czuma oraz Leszek Gaś rozmawiają m.in. na temat przyjętej w Parlamencie Europejskim rezolucji dotyczącej powstania Trybunału ds. zbrodni wojennych, który miałby przeprowadzić śledztwo przeciwko rosyjskim zbrodniarzom wojennym oraz o tym w jaki sposób Parlament Europejski oraz Komisja Europejska wspierają gospodarkę Ukrainy m.in. poprzez zawieszenie na rok cła na cały ukraiński eksport do UE. W dziewiątym odcinku programu Wspólnie.eu mowa jest również o porozumieniu w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej oraz o nowych przepisach dotyczących minimalnej globalnej stawki podatku dla międzynarodowych korporacji działających na terenie UE.

Bezpłatne kompostowniki wciąż dostępne dla mieszkańców Wrocławia

Kompost to rozwiązanie praktyczne i ekologiczne. Powstaje m.in z resztek roślin lub z domowych odpadów organicznych. Znajdujemy się we wrocławskiej kompostowni przy ul. Janowskiej 51, aby pokazać państwu, jak wygląda proces powstawania kompostu.

Dzień Matki coraz bliżej, jakie wyzwania stoją przed współczesnymi rodzicielkami?

Znajdujemy się przy pomniku Matki Polski we Wrocławiu nie bez powodu. Już jutro obchodzimy dzień wszystkich mam. To okazja, aby przyjrzeć się sylwetce współczesnej matki oraz przeanalizować jak bardzo zmieniła się ona we współczesnym świecie.

Festiwal ,,Europa na widelcu” powraca po dwóch latach przerwy!

Po dwóch latach przerwy na wrocławski rynek wraca festiwal kulinarny ,,Europa na Widelcu”. W tym roku festiwal potrwa od 27 maja do 5 czerwca, wydarzeniu tradycyjnie patronuje Robert Makłowicz, polski krytyk kulinarny oraz podróżnik.

Szczyt NATO coraz bliżej, czy Szwecja i Finlandia dołączą do Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Aby dalszy proces mógł ruszyć te wnioski muszą teraz zostać rozpatrzone przez wszystkie 30 krajów członkowskich. Jak wejście Szwecji i Finlandii do NATO wpłynie na bezpieczeństwo Polski i Europy i czy Turcja i Chorwacja, które zgłaszały zastrzeżenia co od akcesji tych dwóch krajów ostatecznie zmienią zdanie? O to zapytaliśmy ekspertów.

Przed 66P stanął Skrzydlak Miejski, to część wystawy ,,Rozbijając mrok” Anny Szpakowskiej-Kujawskiej

Przed 66P we Wrocławiu stanęła kilkumetrowa rzeźba ,,Skrzydlaka Miejskiego”. Jest to preludium do niezwykłej wystawy Anny Szapkowskiej-Kujawskiej pod tytułem ,,Rozbijając mrok”, na której można obejrzeć kilkadziesiąt jarzących się w mroku obiektów przestrzennych.

Losy Polaków na ziemiach odzyskanych – w Centrum Historii Zajezdnia ruszyła wirtualna wystawa

W Centrum Historii Zajezdnia ruszyła wirtualna przestrzeń w ramach wystawy ,,Rzeczy pierwsze we Wrocławiu”, która jest niejako dialogiem pomiędzy dzisiejszym Wrocławiem a Wrocławiem z lat 1945-1948. Był to czas szczególny zarówno ze względu na odbudowę tego miasta, ale również ze względu na zaaklimatyzowanie się Polaków na ziemiach odzyskanych.

Wrocławskie seniorki na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Wrocławskie seniorki mają moc i wielkie serce! W ramach zajęć uzdolnionych seniorów we wrocławskiej Fundacji Jak Malowana stworzyły takie właśnie lalki. Każda z nich może być cegiełką na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Pierwszy w Polsce Wydział ds.Walki z Przestępczością Środowiskową

Do życia powołany został nowy Wydział ds. Walki z Przestępczością Środowiskową, który jest odpowiedzią na konieczność wykrywania wykroczeń i przestępstw przeciwko środowisku. Dzisiaj – 17.05 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiono szczegóły tego projektu podczas specjalnej konferencji prasowej.

Wrocław: utrzymanie czystości na Wyspie Słodowej to wciąż wyzwanie dla miasta

Wyspa Słodowa to niezmiennie od lat jedno z najbardziej oblężonych miejsc na mapie Wrocławia. Kiedy robi się ciepło piękny widok na Odrę oraz Uniwersytet Wrocławski przyciąga tłumy, które wciąż pozostawiają po sobie niedopałki, puste butelki oraz śmieci. Ekosystem Wrocław z roku na rok zwiększa liczbę koszy na śmieci na tym terenie, jednak czy to rozwiązuje problem?

Trwa wielkie odliczanie do otwarcia nowej części Szkoły Podstawowej w Radwanicach

Nowy budynek Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Radwanicach będzie gotowy już w nowym roku szkolnym. Dlatego burmistrz Siechnic wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego oraz wraz z przybyłymi gośćmi obejrzał po raz pierwszy budynek od środka.

Wspólnie EU odc. 8

9 maja obchodziliśmy Dzień Europy. To święto upamiętniające wejście w życie tzw. Planu Schumana, który został podpisany 9 maja 1950 roku przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana. Plan stał się podwalinami dzisiejszej Unii Europejskiej. Jak co roku, w związku z obchodami tego święta, zarówno w całej Polsce, jak i na Dolnym Śląsku miały miejsce wyjątkowe imprezy z tej właśnie okazji. Obchody Dnia Europy były dobrą okazją do podsumowania w najnowszym odcinku programu Wspólnie.eu osiemnastu lat członkostwa Polski w UE oraz przypomnienia podwalin i głównych założeń UE. W programie Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24 rozmawia z dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu Leszkiem Gasiem również na temat nowej dyrektywy UE dotyczącej wprowadzenia na rynek uniwersalnej ładowarki USB-C dla przenośnych urządzeń elektronicznych w celu zmniejszenia produkcji elektrośmieci.

Wrocław: tęczowy mural przy ul. Opolskiej został odmalowany po akcie wandalizmu

W nocy z 9 na 10 maja został zniszczony mural znajdujący się przy ul. Opolskiej 25. Mural zatytułowany ,,Klimat na Równość” powstał z inicjatywy Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz Stowarzyszenia Kultura Równości. Dzięki inicjatorom tego projektu mural udało się naprawić i w końcu doczekał się on oficjalnego otwarcia.

Dzień Europy w Wałbrzychu

Co roku 9 maja obchodzimy Dzień Europy – święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Spektakl ,,Zmierzch-świtem…” powraca na deski Teatru Polskiego

Już 13, 14 i 15 maja na Dużej Scenie Teatru Polskiego będzie można obejrzeć spektakl ,,Zmierzch-Świtem…”, który opowiada o tym jak ginie świat Odessy sprzed stu lat oraz jak żyli i umierali bohaterowie tamtego czasu. Spektakl nabrał wyjątkowej aktualności w kontekście wojny w Ukrainie, tym bardziej warto się na niego wybrać.

Wałbrzych: w Starej Kopalni świętowano Dzień Europy

Dzień Europy zawitał również do Wałbrzycha, w Starej Kopalni zagrali m.in. Kayah, Zespół Pieśni i Tańca z Wałbrzycha, na scenie pojawiły się również elementy ukraińskie oraz odegrano słynną ,,Odę do radości”.

Wrocław: weekend minął pod znakiem Dnia Europy

Dokładnie 72 lata temu, 9 maja 1950 r. została podpisana Deklaracja Schumana, która dała zalążek do powstania Unii Europejskiej. Od tego czasu, tego właśnie dnia obchodzony jest Dzień Europy. W Polsce od 2004 r. z okazji tego święta organizowane są wydarzenia o charakterze kulturalno-edukacyjnym. W tym roku Dolny Śląsk obfitował w wyjątkowe imprezy i wydarzenia z tej właśnie okazji.

,,Sztuka i smak” – w Zamku Topacz wystawiono obrazy Daniela Pieluchy i rzeźby Joanny Bruździńskiej

Zamek Topacz pod Wrocławiem to miejsce, w którym muzyka na żywo spotkała się ze sztuką. Goście, którzy przyszli na wystawę zorganizowaną przez Galerię Sopra, mogli podziwiać lub też zakupić obrazy Daniela Pieluchy reprezentujące tzw. polski nadrealizm oraz rzeźby Joanny Bruździńskiej w nurcie realizmu magicznego. Wystawę uświetnił koncert ,,Super Trio”.

Gmina Siechnice pozyskała dotacje na edukację, a także ogólnopolskie wyróżnienie

Gmina Siechnice pozyskała dotacje na edukację oraz ogólnopolskie wyróżnienie. Siechnice zostały laureatem rankingu ,,Miejsca edukacyjnych szans 2020-2021″.

Międzynarodowa koalicja ,,Czas na Odrę” została reaktywowana

Ekolodzy alarmują – Odrze grozi katastrofa ekologiczna. Dlatego aktywiści z Polski, Czech i Niemiec spotkali się w Odra Centrum we Wrocławiu, aby reaktywować międzynarodową koalicję, która ma na celu przeciwstawienie się polityce, która może w konsekwencji poważnie zagrozić tej rzece oraz jej ekosystemowi.

Wrocław: wraz z wiosną powraca plaga kradzieży rowerów

Z roku na rok na ulicach stolicy Dolnego Śląska pojawia się coraz więcej rowerów. Jednocześnie miasto od lat boryka się z plagą kradzieży dwóch kółek. Złodziejom niestraszne są zamki, zabezpieczenia i miejski monitoring, dlatego też znalezienie takiego roweru jest często jak szukanie igły w stogu siana. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na to, aby lepiej zabezpieczyć się przed ewentualną kradzieżą.

Golgota Wschodu nie zapomina – we Wrocławiu uczczono pamięć o Sybirakach

Przy kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia pod adresem Wittiga 10 we Wrocławiu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zsyłek na Sybir. Jak podkreślają Sybiracy, tegoroczne uroczystości nabierają jeszcze większego wymiaru ze względu na toczącą się w Ukrainie wojnę.

Siechnice: gmina ponosi koszty Polskiego Ładu, inflacji i wojny w Ukrainie

Już drugi rok z rzędu z inicjatywy burmistrza Siechnic została uruchomiona platforma ,,Na co idą moje pieniądze”, która ma w przystępny sposób pokazywać mieszkańcom strukturę dochodów i wydatków gminy. Niestety, wojna w Ukrainie, rosnąca inflacja oraz Polski Ład spowodowały aktualizację tegorocznego budżetu gminy.

Siechnice: dotacje na rok 2022 dla NGO przyznane

Gmina Siechnice i Urząd Miejski w Siechnicach od lat współpracują z organizacjami pozarządowymi, stwarzając im warunki do rozwoju. Jak co roku burmistrz Siechnic przyznał dotacje dla tzw. NGO-sów.