Wrocław w czołówce najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Kierowcy komentują

Są rzeczy, do których w mieście trudno się przyzwyczaić. Należą do nich niewątpliwie korki – kierowcy tracą mnóstwo czasu, cierpliwość i nerwów. Do tego wszechobecne remonty – one dodatkowo utrudniają sytuację. Kierowcy mają nadzieję, że będzie lepiej.

Tylko 10-20 proc. Polaków robi badania profilaktyczne. “Rak chadza wspak” to kampania dla wrocławian

Lepiej zapobiegać niż leczyć, badania są najważniejsze – często to powtarzamy, ale gdyby profilaktyka była w Polsce powszechna, statystyki wyglądałyby zupełnie inaczej. A jest dramatycznie. Nadal niechętnie się badamy, mimo że mamy do dyspozycji badania ratujące życie, które można wykonać za darmo i praktycznie bez kolejki. Tak jest z cytologią, mammografią lub kolonoskopią. “Rak chadza wspak” to kampania promująca badania profilaktyczne, które mogą uchronić przez nowotworami.

Cytobus czeka na wrocławianki. Kobiety niechętnie wykonują cytologię

To badanie, które każda z nas, każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Myślę o cytologii, badaniu, które raz na 3 lata jest refundowane przez NFZ między 25 a 59 rokiem życia. Cytologie powinniśmy wykonywać do końca życia, niezależnie czy mamy menopauzę czy jeszcze miesiączkujemy. Jest to badanie intymne i dlatego wiele pań unika cytologii, a szkoda, bo to badanie w wielu przypadkach ratuje życie.

Wrocław na językach świata – niezwykły projekt szuka wolontariuszy do nauki języka polskiego

Projekt powstał 6 lat temu, z pomocy skorzystało ponad 4 tys. obcokrajowców, którzy chcą uczyć się języka polskiego. Teraz szczególnie potrzebni są wolontariusze. O Wrocławiu na językach świata rozmawiamy z Ewą Żmudą, z-cą dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji i Adrianem Rode, koordynatorem kampanii WNJŚ

Mutor: Edyta Stein – niezwykła kobieta, filozofka, wrocławianka. Rozpoczyna się Tydzień Edyty Stein

Rok 2022 należy do Edyty Stein. To wspaniała, nadal mało znana postać. Patronka Europy, niezwykła filozofka, kobieta niezależna, wykształcona, domagająca się równego traktowanie kobiet i mężczyzn, związana z Wrocławiem. Z Markiem Mutorem, dyrektorem Centrum Historii Zajezdnia, rozmawiamy od Tygodniu Edyty Stein, który rozpoczyna się od poniedziałku, 10 października.

10 lat Ekosystemu Wrocław. Piknik rodzinny odwiedziły tłumy wrocławian

Konkursy i nagrody, dla najmłodszych i tych nieco starszych. Pokazy mody, pokazy tego jak zrobić kompostownik, a przede wszystkim jak segregować śmieci i jak żyć ekologiczniej. To wszystko z okazji 10-lecia Ekosystemu Wrocław. Wszystko zorganizowano w PSZOK-u przy ul. Michalczyka we Wrocławiu. Pogoda dopisała i wrocławianie przyszli tu tłumnie.

WroOpowieści Rafała Dukiewicza odc. 97

Kładka Radiowej Trójki, tej “Trójki” sprzed wielu lat – czyli dobrej, profesjonalnej rozgłośni. Krasnal o wdzięcznym imieniu Trójkuć Wywiadek. Wszystko w pobliżu Dworca Świebodzkiego. Tak spacerujemy z Rafałem Dutkiewiczem.

Żyj zdrowiej odc. 25

W najnowszym odcinku „Żyj zdrowiej” mówimy o tętniakach mózgu i metodach ich operacji. Nie bez powodu nazywa się je cichymi zabójcami. Rozwijają się przez całe życie, czasem nie dając żadnych objawów, a ich wykrycie nierzadko jest przypadkowo. Część tętniaków mózgu nigdy nie pęka, inne robią to w sposób nagły, powodując dramatyczne, czasem nieodwracalne zmiany.
Namawiamy też do szczepienia się na Covid -19 – bo to nadal bardzo poważna, śmiertelnie groźna choroba – i na grypę, która też może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, łącznie z uszkodzeniem mięśnia sercowego. Wyjaśniamy także, dlaczego krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Warto być honorowym dawcą krwi i uratować komuś życie. My też możemy kiedyś być w takiem potrzebie.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 96

Synagoga Pod Białym Bocianem – miejsce przepiękne, niezwykłe, klimatyczne. Miejsce, którego nie byłoby na mapie Wrocławia gdyby nie Bente Kahan – piosenkarka, aktorka, dramatopisarka. Obecnie jest jedną z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie.

Tętniaki mózgu. Embolizacja czy mikrochirurgia? Techniki ratujące życie pacjentom

Tętniaki mózgu – nie bez powodu nazywa się je cichymi zabójcami lub bombami z opóźnionym zapłonem. Rozwijają się przez całe życie, czasem nie dając żadnych objawów, a ich wykrycie nierzadko jest przypadkowe. Część tętniaków mózgu nigdy nie pęka, inne robią to w sposób nagły, powodując piorunujący ból głowy i dramatyczne, czasem nieodwracalne zmiany. Całe szczęście coraz częściej chorym można pomóc i uratować życie.

Kmita: śmiech jest dobry dla zdrowia, pozwala pozbyć się napięcia i stresu

O potrzebie śmiechu i dystansu do siebie w każdych, nawet trudnych czasach, o uczeniu studentów medycyny radzenia sobie ze stresem i pogodnego rozmawiania z pacjentami – rozmawiamy z dr Marą Kmitą, humorolożką, śmiechoterapeutką, pomysłodawczynią “Optymisji”

Mieszkańcy Wrocławia nie mogą tak dużo płacić za wywóz śmieci. Sprawę podamy do UOKiK

O ponad 100 proc. podwyżkach wywozu nieczystości, o potrzebie konkurencji i innej organizacji pracy firm oraz Ekosystemu – rozmawiamy z Przemysławem Zaleskim, prezesem Spółki Ekosystem i Mirosławem Lachem, radnym miejskim.

Adamczyk: profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych w gminie Syców. Pomagamy potrzebującym

O uzależnieniach behawioralnych, o leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień oraz o programach profilaktycznych już dla przedszkolaków rozmawiamy z Pawłem Adamczykiem, pełnomocnikiem ds. społecznych urzędu Miasta i Gminy Syców

Wróblewski: przed jesienią powinniśmy zaszczepić się na covid i grypę. To poważne, zakaźne choroby

Z Pawłem Wróblewskim, z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu, rozmawiamy o tym, że jesień może nas zaskoczyć dużą liczbą zachorowań na grypę. O niechęci Polaków do szczepienia się i o dramatycznym braku lekarzy-specjalistów, głównie medycyny rodzinnej

Nadodrze ma moc

Warsztaty w pracowniach rzemieślników, filmowy spacer po Nadodrzu i specjały lokalnych producentów. W sobotę 10 września odbywać się będzie „Moc Nadodrza”, czyli impreza pokazująca czym żyje osiedle, będące zaułkiem rzemieślników i artystów. Gościem Rozmowy echo24 jest Jacek Sterczewski koordynator imprezy z łokietka 5 -Inforpunktu Nadodrze, który opowiada o atrakcjach „Mocy Nadodrza”.

Miedziński: Prawie 1000 nauczycieli brakuje we wrocławskich szkołach

O braku nauczycieli i pieniędzy, o wsparciu UNICEF-u dla wrocławskiej edukacji i o budowie nowych szkół – mówi Marcin Miedziński, z-ca dyrektora w Wydziale Przedszkoli i Szkół Departamentu Edukacji UM

Woźny: mamy nowe, unikatowe projekty – “Dolnośląscy niepokorni” i “Ocalone dziedzictwo”

O nowych inicjatywach, o Regionalnych Izbach Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych – mówi Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 94

Wilno, Hradec Kralove, Oksford, Grodno – co łączy te miejscowości? To miasta partnerskie Wrocławia. A sumie Rafał Dutkiewicz podpisał osiem umów. Jak wspomina współpracę, która w wielu przypadkach nie była łatwa – opowiada w 94 odcinku WroOpowieści.

EcoHike: startuje nowy projekt ekologiczny, który zrewolucjonizuje walkę ze śmieciami

Spacerując po lesie napotykamy na hałdy śmieci i nie bardzo wiemy co z tym zrobić. Nie jesteśmy przygotowani na to, żeby to posprzątać, pozbierać, nie wiemy kogo o tym poinformować. Ale teraz nie jesteśmy bezradni. Z pomocą przychodzi nam nowa mobilna aplikacja EcoHike. To aplikacja bezpłatna, łatwa w użytkowaniu, która pomoże nam czynnie włączyć się w walkę z zanieczyszczeniami środowiska, oznaczyć miejsce gdzie są śmieci, włączyć się w akcje sprzątania z innymi i sprawić, by środowisko było czyściejsze.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 95

O tym, jak zachęcano studentów zagranicznych, by studiowali we Wrocławiu, ilu udało się ściągnąć na wrocławskie uczelnie i jakich nietypowych zabiegów używali rektorzy – opowiada Rafał Dutkiewicz.

Sezon infekcji przed nami. Teraz zaszczep się na covid i grypę

Przed nami sezon przeziębień, infekcji, katarów, dlatego warto teraz zadbać o siebie i zaszczepić się na grypę i oczywiście na covid. W przypadku covida wkrótce powinna być dostępna w Polsce najnowsza szczepionka, ale każda zabezpiecza nas przed powikłaniami tej groźnej choroby. Grypa to również niezwykle groźna i czasem śmiertelna choroba, dlatego już teraz, tuż przed sezonem infekcyjnym, warto zaszczepić się.

Ryanair inwestuje we Wrocławiu 25 mln euro i zatrudni 200 pracowników

To są dla Wrocławia bardzo dobre informacje. Linie lotnicze Ryanair zapowiedziały nową inwestycje – rozbudowę zaplecza technicznego samolotów o wartości 25 mln euro. To oznacza nowe miejsca pracy – i to dla ponad 200 osób. Ogłoszono także nowy zimowy – bogatszy – rozkład lotów.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 93

To jedno z najbardziej obleganych miejsc nie tylko we Wrocławiu, ale i w Polsce. Tłumy odpoczywających, pływających, zakochanych w zjeżdżalniach czy leniwej rzece, ale także miłośników saun i treningów na salach ćwiczeń. Na spacer po wrocławskim Parku Wodnym, po Aquaparku, zaprasza Rafał Dutkiewicz.

Witaj szkoło! Rok szkolny 2022/2023 rozpoczęty

Witaj szkoło – na ten optymistyczny okrzyk nie wszyscy reagują tak samo radością i optymizmem. Ale trudno – 1 września wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wrócili do szkoły. Ten rok nie będzie łatwy, na uczniów i nauczycieli czeka wiele zmian. Wielu nauczycieli już zapowiedziało protest. Ale są też dobre informacje. W szkole przy ul. Haukego-Bosaka oddano do użytku kompleks sportowy na który wszyscy czekali ponad 30 lat.