WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 78

Roman Kołakowski – kompozytor, poeta, gitarzysta, piosenkarz, autor widowisk teatralnych, plenerowych, szef PPA, laureat PPA. Człowiek wielu talentów. Wspomina go Rafał Dutkiewicz, który z Romanem Kołakowskim współpracował i przyjaźnił się wiele lat.

Nauka. Tego nie przeoczysz. odc. 1 – prof. Marcin Poręba

Badacz, naukowiec i …świetny kucharz – dr hab. inż Marcin Poręba, prof. uczelni. Na Politechnice Wrocławskiej pracuje na Wydziale Chemicznym. Rozwija nowatorskie technologie w dziedzinie chemii biologicznej, enzymolog. Prolek to innowacyjny projekt badawczy. Przedstawiamy pierwszego bohatera naszego nowego cyklu – Nauka. Tego nie przeoczysz.

Potrzebujemy wsparcia dla podopiecznych wrocławskiej łaźni

– mówi Paweł Trawka z Wrocławskiej Caritas i prosi o pomoc dla bezdomnych z Wrocławia. Szacuje się, że takich osób jest ponad 800.

Pierwsze śluby, pierwsze sklepy, pierwsze spotkania po latach – wystawa w Centrum Historii Zajezdnia

O budowaniu nowego życia w powojennym Wrocławiu i o niezwykłej kobiecie – Edycie Stein – rozmawiamy z Juliuszem Woźnym z Centrum Historii Zajezdnia

Zbadaj swoją skórę! Przedszkolaki już to robią!

Powierzchnia skóry dorosłego człowieka może osiągać nawet 2 m2, co czyni ją największym narządem naszego ciała. Skóra pełni wiele funkcji – ochrania organizm, reguluje ciepłotę ciała, syntetyzuje witaminę D i hormony, odbiera bodźce zewnętrzne. Dlatego trzeba o nią szczególnie dbać. Każda zmiana na skórze, każda plamka, pieprzyk może świadczyć o chorobie i powinniśmy ją dać obejrzeć, zdiagnozować lekarzowi.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 77

Kolejne opowieści jak to się stało, że Wrocław stał się Europejską Stolicą Kultury. Rafał Dutkiewicz odsłania tajemnice, o których do tej pory nie mówił.

Operacje laparoskopowe w DCO. Coraz więcej pacjentów z zaawansowanymi nowotworami

Rak endometrium wykrywany jest u 6 tysięcy Polek rocznie. Dotyka głównie kobiety między 50 a 70 rokiem życia, więc w okresie menopauzy. Dotyka również kobiety, które są otyłe i takie, które cierpią na choroby związane z nadmiernym wzrostem tkanki tłuszczowej, a więc cukrzycę lub nadciśnienie. Jak w każdym nowotworze – także w tym – najważniejsza jest wczesna profilaktyka po to, by raka endometrium wykryć na jak najwcześniejszym etapie choroby i dać sobie szansę na przeżycie. A żeby dać sobie szansę na przeżycie, trzeba regularnie badać się – co najmniej raz w roku każda z nas powinna odwiedzić lekarza ginekologa.

Piłkarski Śląsk powinien mieć prywatnego właściciela

Z Ewą Wolak, wrocławską radną Forum Jacka Sutryka, rozmawiamy o Samorządowym Okrągłym Stole, przyszłości piłkarskiego Śląska oraz poszerzaniu stref płatnego parkowania w mieście

Uczymy dzieci, jak powinny dbać o zdrowie swoje i bliskich. Edukujemy przez zabawę

Andrzej Majewski z Fundacji „Akademia doktora Pieprzyka” prowadzi we wrocławskich przedszkolach i szkołach program edukacyjno-zdrowotny. Kilkuletnie dzieci uczą się jak powinny dbać o skórę, znamiona i pieprzyki. Już zdarzyło się, że dziecko wykryło swojej babci czerniaka

Mieszkańcy Domu Ukraińskiego dziękują za pomoc

Ten dom otwarty jest od miesiąca. Od miesiąca mieszka tu 200 osób, głównie kobiety z dziećmi, uchodźczynie z Ukrainy. To tutaj znalazły swój dom dzięki pomocy darczyńcom, sponsorom, którzy chcieli im pomóc, którzy udzielili im schronienia, nie bacząc na koszty, na to ile to kosztuje pieniędzy i pracy. Dziś, po miesiącu, kiedy stworzyły tutaj normalny dom, dla siebie, swoich rodzin, bliskich – chcą podziękować za okazaną pomoc.

Bezpłatne badania dla palaczy w Szpitalu Wojskowym

Rak płuc zajmuje pierwsze miejsce pod względem zachorowalności i śmiertelności na świecie. W Polsce jest równie dramatycznie. Chorują i umierają głównie palacze. Dlatego głównie do nich skierowane są badania profilaktyczne. A jeśli mowa o badaniach profilaktycznych to trzeba powiedzieć o niskodawkowej tomografii komputerowej płuc i klatki piersiowej. To badanie pozwala wykryć nowotwór na wczesnym etapie choroby i uratować życie.

Uroczysta promocja wrocławskich szkół artystycznych w Akademii Muzycznej

Na ten dzień artyści i badacze wrocławskich uczelni artystycznych czekali ponad dwa lata. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią dziś w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego odbyła się uroczysta promocja doktorów i doktorów habilitowanych uczelni artystycznych – Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Teatralnych i Akademii Sztuk Pięknych.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 76

Wrocław Europejską Stolicą Kultury był w 2016 roku. To niezwykły czas dla miasta i jego mieszkańców. Tysiące wydarzeń kulturalnych, spektakli, projektów dedykowanych wszystkim grupom wiekowym. Rafał Dutkiewicz wspomina ten niezwykły czas.

Terapia CAR-T dla pacjentów z chłoniakiem refundowana

To ogromna szansa dla chorych onkologicznie, dla dorosłych pacjentów z chłoniakami, którzy przeszli już wiele terapii standardowych i nie przyniosły one efektu. Od 1 maja terapia innowacyjna, terapia CAR-T jest dostępna w Polsce, jest refundowana przez Ministerstwo Zdrowia. A to dla wielu chorych oznacza remisję choroby, a nawet wyleczenie.

Wszechnica Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Wrocławiu

Po Londynie, Rzymie, Chicago i Toronto, teraz czas na Wrocław. To tutaj Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie – znany na całym świecie – otworzy swoją filię, wszechnicę. To ogromna szansa dla Uniwersytetu i Wrocławia.

1-3 maja: święto historii i tożsamości Polaków

Majówka to także ważne dla Polaków święta. Ważne dla historii i tożsamości. 1 maja to Święto Pracy, 2 maja – Święto Flagi, ale także Polonii i Polaków za granicą, a 3 maja obchodzimy święto narodowe – rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Majówka 2022: wrocławianie wolą odpoczywać czy pracować?

Przed nami długi majowy weekend. Większość wrocławian planuje odpoczywać, ale są i tacy, którzy wręcz przeciwnie – będą ciężko pracować. Zaskoczę państwa, ale niektórzy nie skończą na 4 dniach wolnych od pracy. Najbardziej zyskają uczniowie, głównie licealiści z 1 i 2 klas. 4 maja zaczynają się matury, więc uczniowie do szkoły wrócą dopiero… 9 maja. I to jest naprawdę długi weekend.

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 75

Tym razem z Rafałem Dutkiewiczem balujemy. Wracamy do tradycji corocznych balów organizowanych przez Annę Dutkiewicz, żonę prezydenta. To były największe bale organizowane w Polsce, zbierano pieniądze na sprzęt diagnostyczny i na leczenie chorych dzieci. Ogromne wsparcie dla potrzebujących i fantastyczna zabawa.

ŻYJ ZDROWIEJ ODC. 23

W najnowszym programie mówimy o profilaktyce zdrowotnej. Namawiamy do korzystania z miejskich programów, które oferuje wrocławianom Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych. Teraz skupiamy się na zdrowiu kobiet w każdym wieku. Pokazujemy też innowacyjne leczenie dedykowane cierpiących na nowotwory trzustki oraz namawiamy do biegania. Nawet maratonów, ale pod specjalną kontrolą lekarzy.

Nikt nie odpowie za ofiary i za błędy w zarządzaniu opieką zdrowotną podczas pandemii

Dr Piotr Karniej, Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego, konsultant ds. ochrony zdrowia WSB we Wrocławiu. Rozmawiamy o tym, jakie popełniono błędy organizacyjne i zdrowotne podczas pandemii, czy grozi nam zapaść w polskiej opiece zdrowotnej w związku z tym, że do Polski przyjechało 2,8 mln uchodźców z Ukrainy i o tym, czy jesienią czeka nas kolejna fala zakażeń Covid-19.

Czy polski system opieki zdrowotnej wytrzyma kolejny kryzys?

Po ataku Rosji na Ukrainę, po 24 lutego 2022 roku, do Polski przyjechało 2 mln 800 tys. Ukraińców. To w większości kobiety z dziećmi i wszyscy szacują, czy polski system wytrzyma taki napływ pacjentów, którzy będą wymagali opieki podstawowej, specjalistycznej i szpitalnej.

Lekarze alarmują – coraz więcej chorych z zaawansowanymi nowotworami

Od 2 lat Covid-19, koronawirus skutecznie odwróciły naszą uwagę od rzeczy bardzo ważnych i istotnych, a mianowicie od profilaktyki zdrowotnej. Hasło „zostań w domu” wielu pacjentów potraktowało bardzo dosłownie i dopiero teraz trafiają do lekarzy, specjalistów, onkologów w zaawansowanych stadiach choroby. I lekarze mówią wprost – w wielu przypadkach mogą tylko przedłużyć życie, o wyleczeniu nie ma mowy.

Już 1 maja na wrocławskim rynku po raz 20. Gitarowy Rekord Świata. Weź gitarę i przyjdź na rynek

WroOpowieści Rafała Dutkiewicza odc. 74

Kolejna wizyta Rafała Dutkiewicza w nie do końca znanych zakątkach Wrocławia. Jesteśmy m.in. na wrocławskiej Wuwie i opowiadamy jej historii, zaglądamy do Hali Stulecia. Rozmawiamy o zabytkach Wrocławia wpisanych na listę Unesco.