Jaros: gmina Sobótka zadłużona na ponad 23 mln zł. Burmistrz nie odpowiada na poselską interpelację

Z gośćmi – Michałem Jarosem – posłem na Sejm i Grzegorzem Waksmundzkim – asystentem posła i prowadzącym w Sobótce biuro poselskie – rozmawiamy o tym, dlaczego pół miliona Polaków wyszło w proteście na ulice Warszawy i o kontrowersyjnej sytuacji w Sobótce – gmina jest zadłużona, a burmistrz milczy.

Uzależnione są już kilkuletnie dzieci. We Wrocławiu trwa II Forum ds. Uzależnień

Uzależnienie od alkoholu, substancji psychoaktywnych i behawioralne dotyczą coraz szerszej grupy dzieci i młodzieży. Specjaliści alarmują – do ich gabinetów trafiają rodzice z dziećmi 8-9-letnimi, które są uzależnione od internetu, a od telefonu uzależnione są dzieci w wieku 3 lat. To przerażające zjawisko, które zatacza coraz szersze kręgi. Miasto próbuje temu przeciwdziałać i organizuje już po raz drugi Forum ds. Uzależnień.

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla Andrija Deszczycy

Każdego roku, 4 czerwca w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich wręczana jest niezwykła nagroda. Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego. To wyróżnienie przyznawane jest wybitnym osobom i instytucjom, które państwo uznają za dobro najwyższe. W tym roku tę nagrodę przyznano po raz dwudziesty, a otrzymał ją Andrij Deszczyca, były ambasador Ukrainy w Polsce.

Rowerem miejskim poza miasto. Wrocław i okoliczne gminy rozszerzają sieć WRM

Na tę inwestycję czekało wielu mieszkańców zarówno Wrocławia, jak i gmin podwrocławskich. Oto rower miejski wkroczył do gmin wiejskich. Jesteśmy w Bielanach Wrocławskich w gminie Kobierzyce, gdzie uruchomiono pierwszą stację wypożyczalni rowerów. Takie same stacje powstały w gminie Kąty Wrocławskie i w Wiszni Małej.

“Głośniej się nie da” – premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek

Głośniej się nie da? To opowieść o rodzinie: zwyczajnej i niezwyczajnej jednocześnie. “Głośniej się nie da” to opowieść o hałasie i o tym, jak osiągnąć kompromis międzypokoleniowy. To najnowszy spektakl we Wrocławskim Teatrze Lalek przeznaczony dla widzów od lat sześciu do stu sześciu.

Chlewicki: młodzi ludzie lubią śpiewać i dlatego organizuję Konkursy Piosenki Rozrywkowej

Rozmawiamy z Krzysztofem Chlewickim, nauczycielem muzyki na wrocławskim Ołtaszynie i Niną Górnicką, zwyciężczynią Konkursu Muzyki Rozrywkowej. Impreza jest organizowana już po raz czwarty i pokazuje, że młodzi ludzie lubią, chcą i umieją śpiewać, a 11-letnia Nina była w szkole nr 34 we Wrocławiu najlepsza.

Wróblewski: politycy stracili już dawno kredyt zaufania

Z Pawłem Wróblewskim, z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, rozmawiamy o szczepieniach przeciwko HPV, które od 1 czerwca 2023 r. są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, i o polityce – ustawie Lex Tusk, która może dotknąć praktycznie każdego z nas – szczególnie lekarzy, prawników, dziennikarzy.

Obremski: teraz wszystko jest przedwyborczą grą – nagrody, odznaczenia, otwieranie mostów

O patowej sytuacji w Urzędzie Marszałkowskim, o sporach z Urzędem Miasta, a także o tzw. ustawie Lex Tusk, czyli o projekcie powołania komisji ds. badania rzekomych wpływów rosyjskich w Polsce rozmawiamy z Jarosławem Obremskim, wojewodą dolnośląskim.

Woźny: “Golgota Wschodu” pokazuje Sybiraków nie tylko jako zesłańców, ale także jako żołnierzy

O wystawie “Golgota Wschodu” w Kościele przy ul. Wittiga rozmawiamy z jej komisarzem Juliuszem Woźnym. O tym, czym różni się Sybir od Syberii, o Golgocie, Katyniu i walce o pamięć zsyłanych na “nieludzką ziemię”.

Noc Muzeów to setki atrakcji i tysiące zwiedzających

Jedna noc, 150 wydarzeń, ponad 100 miejsc – muzeów, galerii, pałacy – tak wygląda Noc Muzeów we Wrocławiu. Imprezy dla całych rodzin, warsztaty i zwiedzanie z przewodnikiem niezwykłych miejsc, na co dzień niedostępnych dla wszystkich. Tego dnia – po raz 14. – można zwiedzać, słuchać, oglądać i bawić się. To będzie niezapomniana noc.

Pracownia profilaktyki głowy i szyi powstała w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu

To jedyna taka pracownia w regionie – Pracownia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Powstała w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu. Tutaj bez skierowania każdy pacjent, który zauważy niepokojące zmiany w obrębie jamy ustnej, głowy i szyi może trafić do szybko do specjalistów po to, by te zmiany zdiagnozować. Jest szansa, że to uratuje wielu pacjentom, którzy do tej pory czekali w kolejkach wiele tygodni.

“Żyj zdrowiej” odc. 33

W kolejnym odcinku programu rozmawiamy o propagowaniu idei transplantologii, o tym, że przeszczep narządu może uratować życie wielu potrzebującym. W akcję włączy się miasto Wrocław. Mówimy także o udarach – jak szybko trzeba pomóc choremu, żeby uszkodzenia były jak najmniejsze i o niezwykłej operacji – zabieg nerwu twarzowego, rwy twarzowej, nazywanej chorobą samobójców.

Choroba samobójców. Pacjentom można skutecznie pomóc

Nerw trójdzielny jest nerwem przewodzącym bodźce czuciowe twarzy i głowy. Jego zapalenie, uszkodzenie powoduje u pacjenta nieprawdopodobny ból porównywalny do rażenia prądem. To są bóle, które trwają od kilku sekund do 2 minut. Nie bez powodu neuralgia trójdzielna nerwu była nazywana chorobą samobójców. Kiedyś takie próby chcieli popełnić pacjenci nie mogąc znaleźć pomocy u lekarzy. Teraz taka pomoc jest, metod leczenia jest bardzo dużo, nie tylko farmakologicznych ale i operacyjnych. Takie operacje przeprowadzane są w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu i co ważne – przynoszą niemal natychmiastowy efekt. Zapraszam na salę.

Nyczak: wspieramy ideę transplantacji narządów. Jeden dawca może uratować życie 7 osobom

O programach profilaktycznych miasta, o ochronie przed słońcem i badaniu skóry oraz o szczepieniach nastolatków szczepionką przeciwko wirusowi HPV, a także o włączeniu się w kampanię promującą oddawanie narządów dla ratowania życia chorym – rozmawiamy z Joanną Nyczak, dyrektorką Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu.

Obremski: Unia Europejska jest egoistyczną grupą walki o interesy poszczególnych państw

Z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim rozmawiamy o sytuacji na Odrze, gdzie już pojawiły się śnięte ryby, o braku pieniędzy na remont Wrocławskiego Węzła Kolejowego i dlaczego taką decyzję podjął premier Morawiecki oraz o przyszłości Polski w Unii Europejskiej.

Uchroń siebie i innych przed udarem mózgu

Przychodzi nagle, na ogół bez ostrzeżenia. Często zabija lub czyni życie koszmarem. Udar -najpoważniejsza choroba naczyniowa mózgu, trzecia w kolejności przyczyna zgonów i niepełnosprawności u osób powyżej 40. roku życia.
Ale często można pomóc pacjentowi, uratować mu życie jeśli zauważymy bardzo wcześnie pierwsze objawy udaru. I właśnie tego uczyli pacjentów w Europejskim Dniu Profilaktyki Udarowej specjaliści ze szpitala przy ul. Borowskiej.

78. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 1945 roku, punktualnie o godzinie 22.43, podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Dzień Zwycięstwa we Wrocławiu obchodzono tu, na cmentarzu Żołnierzy Polskich.

Matury 2023. Pierwszy dzień – język polski podstawowy

Po długiej majówce, czas na długi egzamin maturalny. Pierwszy dzień to język polski podstawowy i aż 240 minut, bite 4 godziny. Ale też zakres zadań i lektur jest znacznie większy. Na razie abiturienci są zadowoleni i mówią, że myśleli, że będzie dużo gorzej.

Wielka majówka – trzy ważne, polskie święta

Początek maja to zawsze bardzo miły czas. Wszystkim kojarzy się z majówką, czyli z odpoczynkiem, relaksem, dniami wolnymi. Ale warto wiedzieć czemu zawdzięczamy ten długi weekend. Zawdzięczamy świętom – międzynarodowemu, państwowemu i najmłodszemu – Dniu Flagi. Okazuje się, że wrocławianie dobrze wiedzą, czemu zawdzięczają taki długi weekend.

“The Best of Długołęka” na półmetku. Zwycięzców zobaczymy 24-25 czerwca

Ten pomysł rodził się bardzo długo, ale ma potencjał i jest szansa, że zrobi sporo zamieszania. Konkurs „The Best of Długołęka” to konkurs dla wszystkich mieszkańców Długołęki, którzy czują w sobie jakiś talent – muzyczny, wokalny. Okazuje się, że takich mieszkańców Długołęki jest bardzo wielu.

Jak radzić sobie ze stresem? Tego uczą specjaliści WHO

Stres towarzyszy nam przez cały czas, od urodzenia. Stres motywuje nas do działania, ale przewlekły, silny zamienia się w stres negatywny. Taki, który odbiera chęć do działania i do życia. We Wrocławiu zorganizowano szkolenie – jak radzić sobie ze stresem? Uczono liderów, by oni przekazywali tę wiedzę tym, którzy potrzebują pomocy i na co dzień pracują z takimi osobami.

Miedziński:. zakończył się I etap rekrutacji do przedszkoli. Jest blisko 1700 wolnych miejsc

O tym, ile jest w mieście miejsc w przedszkolach, o nowych, długo oczekiwanych inwestycjach i o innym sposobie budowania placówek oświatowych – rozmawiamy z Marcinem Miedzińskim, z-cą dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych UM we Wrocławiu. Wymieniamy też najbardziej oblegane przedszkola we Wrocławiu i chwalimy kuchnie za zdrowe posiłki dla najmłodszych.

Demianowicz: Pola Irygacyjne nowym rezerwatem przyrody we Wrocławiu? Wnioski już złożono

O nowych pomnikach przyrody, o tym, co może zostać pomnikiem przyrody i jakie wiążą się z tym prawa i obowiązki rozmawiamy z Małgorzatą Demianowicz, dyrektorką Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia. Także o “zielonych płucach Wrocławia” czyli o Polach Irygacyjnych i planach, by stworzyć tam rezerwat przyrody i o dzikich zwierzętach w mieście.

Duchnowska: na Nadodrzu uczymy jak sprzątać i dbać o wspólną przestrzeń

O dekupażu, czyli sprzątaniu nieczystości po swoim psie, o uczeniu segregowania śmieci i wyrzucania ich do śmietników, o nowym – starym pchlim targu przeniesionym na Targowisko przy Ptasiej i konkursie dla zdolnej młodzieży rozmawiamy z Izabelą Duchnowską, przewodniczącą Zarządu Osiedla Nadodrze.