Browsing: Katarzyna Sudnik

W każdym szpitalu blok operacyjny to najważniejsze miejsce, to tak naprawdę serce szpitala. Tutaj wszystko jest dokładnie zaplanowane. Pacjenci dużo wcześniej wiedzą jakie mają zabiegi, są dokładnie przygotowani przez lekarzy, ale są takie momenty, gdzie cały ten misterny plan musi być zmieniony. Jesteśmy w szpitalu przy ulicy Borowskiej, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, gdzie odbywają się na sali nagłe, nieoczekiwane zabiegi pobrań narządów.

W najnowszym odcinku programu mówimy o chorobie, która jest pandemią XXI wieku – o cukrzycy. O kolejnej fali zakażeń Covid-19 – o najnowszej szczepionce, o tym na co zwracać uwagę, jak się zabezpieczyć i jak leczyć zakażenie wirusem. Po raz kolejny wracamy do tematu transplantacji – jedna zmarła osoba może uratować życie kilku chorym, potrzebującym. W ten sposób bezsensownej śmierci można choć trochę nadać sensu.

Rośnie fala zakażeń na COVID-19. Lekarze codziennie odnotowują od dwóch do dwóch i pół tysiąca nowych zakażonych. To raporty oficjalne w skali kraju. Codziennie umierają też chorzy – od dwóch do ośmiu osób. W ogromnej większości przypadków to zakażenie przebiega łagodnie, ale u tych osób, które zaszczepiły się i to niejednokrotnie. Lekarze mówią wprost. W niektórych przypadkach powinniśmy wrócić do noszenia maseczek.

W studiu Echo24 gościmy Dominikę Kontecką i Roberta Leszczyńskiego z Platformy Obywatelskiej i rozmawiamy o obywatelskim projekcie refundowania z państwowych pieniędzy projektu in vitro, o akcji charytatywnej „Podaruj dzieciom Święta” i planach powołania we Wrocławiu Klubu PO.

Sezon zimowy trwa we Wrocławiu trwa od 1 listopada do końca marca
przyszłego roku. W tym czasie drogowcy codziennie muszą zadbać o ponad 1155 km dróg. To nieco więcej niż liczy trasa z Wrocławia do Wenecji. Jaka będzie tegoroczna zima? No cóż, zobaczymy, ale już od jutra mają pojawić się przymrozki, a w przyszłym tygodniu nawet minus 7 stopni. Więc to będzie pierwszy egzamin dla drogowców.

Wielu naukowców uważa, że największym odkryciem XX wieku jest wynalezienie antybiotyków. Po raz pierwszy penicylinę zastosowano w 1928 roku i dzięki temu zwalczono wiele chorób, które dziesiątkowały ludzkość, ale od tego czasu wiele się zmieniło. Dziś antybiotyki są lekami, których skuteczność jest zagrożona. Właśnie trwa Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach.

Nowe projekty dotyczące turystyki i kultury, ale najważniejsze, nowe, uproszczone zasady i więcej pieniędzy zarówno na krótkoterminowe projekty, jak i takie wieloletnie. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił nowe zasady w konkursach, które będzie ogłaszał.