Echo24.tv » Katarzyna Sudnik
Roman Kołakowski – kompozytor, poeta, gitarzysta, piosenkarz, autor widowisk teatralnych, plenerowych, szef PPA, laureat PPA. Człowiek wielu talentów. Wspomina go Rafał Dutkiewicz, który z Romanem Kołakowskim współpracował i przyjaźnił się wiele lat.
Badacz, naukowiec i …świetny kucharz – dr hab. inż Marcin Poręba, prof. uczelni. Na Politechnice Wrocławskiej pracuje na Wydziale Chemicznym. Rozwija nowatorskie technologie w dziedzinie chemii biologicznej, enzymolog. Prolek to innowacyjny projekt badawczy. Przedstawiamy pierwszego bohatera naszego nowego cyklu – Nauka. Tego nie przeoczysz.
– mówi Paweł Trawka z Wrocławskiej Caritas i prosi o pomoc dla bezdomnych z Wrocławia. Szacuje się, że takich osób jest ponad 800.
O budowaniu nowego życia w powojennym Wrocławiu i o niezwykłej kobiecie – Edycie Stein – rozmawiamy z Juliuszem Woźnym z Centrum Historii Zajezdnia
Powierzchnia skóry dorosłego człowieka może osiągać nawet 2 m2, co czyni ją największym narządem naszego ciała. Skóra pełni wiele funkcji – ochrania organizm, reguluje ciepłotę ciała, syntetyzuje witaminę D i hormony, odbiera bodźce zewnętrzne. Dlatego trzeba o nią szczególnie dbać. Każda zmiana na skórze, każda plamka, pieprzyk może świadczyć o chorobie i powinniśmy ją dać obejrzeć, zdiagnozować lekarzowi.
Kolejne opowieści jak to się stało, że Wrocław stał się Europejską Stolicą Kultury. Rafał Dutkiewicz odsłania tajemnice, o których do tej pory nie mówił.
Rak endometrium wykrywany jest u 6 tysięcy Polek rocznie. Dotyka głównie kobiety między 50 a 70 rokiem życia, więc w okresie menopauzy. Dotyka również kobiety, które są otyłe i takie, które cierpią na choroby związane z nadmiernym wzrostem tkanki tłuszczowej, a więc cukrzycę lub nadciśnienie. Jak w każdym nowotworze – także w tym – najważniejsza jest wczesna profilaktyka po to, by raka endometrium wykryć na jak najwcześniejszym etapie choroby i dać sobie szansę na przeżycie. A żeby dać sobie szansę na przeżycie, trzeba regularnie badać się – co najmniej raz w roku każda z nas powinna odwiedzić lekarza ginekologa.
Z Ewą Wolak, wrocławską radną Forum Jacka Sutryka, rozmawiamy o Samorządowym Okrągłym Stole, przyszłości piłkarskiego Śląska oraz poszerzaniu stref płatnego parkowania w mieście
Andrzej Majewski z Fundacji „Akademia doktora Pieprzyka” prowadzi we wrocławskich przedszkolach i szkołach program edukacyjno-zdrowotny. Kilkuletnie dzieci uczą się jak powinny dbać o skórę, znamiona i pieprzyki. Już zdarzyło się, że dziecko wykryło swojej babci czerniaka
Ten dom otwarty jest od miesiąca. Od miesiąca mieszka tu 200 osób, głównie kobiety z dziećmi, uchodźczynie z Ukrainy. To tutaj znalazły swój dom dzięki pomocy darczyńcom, sponsorom, którzy chcieli im pomóc, którzy udzielili im schronienia, nie bacząc na koszty, na to ile to kosztuje pieniędzy i pracy. Dziś, po miesiącu, kiedy stworzyły tutaj normalny dom, dla siebie, swoich rodzin, bliskich – chcą podziękować za okazaną pomoc.
Rak płuc zajmuje pierwsze miejsce pod względem zachorowalności i śmiertelności na świecie. W Polsce jest równie dramatycznie. Chorują i umierają głównie palacze. Dlatego głównie do nich skierowane są badania profilaktyczne. A jeśli mowa o badaniach profilaktycznych to trzeba powiedzieć o niskodawkowej tomografii komputerowej płuc i klatki piersiowej. To badanie pozwala wykryć nowotwór na wczesnym etapie choroby i uratować życie.
Na ten dzień artyści i badacze wrocławskich uczelni artystycznych czekali ponad dwa lata. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią dziś w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego odbyła się uroczysta promocja doktorów i doktorów habilitowanych uczelni artystycznych – Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Teatralnych i Akademii Sztuk Pięknych.
Wrocław Europejską Stolicą Kultury był w 2016 roku. To niezwykły czas dla miasta i jego mieszkańców. Tysiące wydarzeń kulturalnych, spektakli, projektów dedykowanych wszystkim grupom wiekowym. Rafał Dutkiewicz wspomina ten niezwykły czas.
To ogromna szansa dla chorych onkologicznie, dla dorosłych pacjentów z chłoniakami, którzy przeszli już wiele terapii standardowych i nie przyniosły one efektu. Od 1 maja terapia innowacyjna, terapia CAR-T jest dostępna w Polsce, jest refundowana przez Ministerstwo Zdrowia. A to dla wielu chorych oznacza remisję choroby, a nawet wyleczenie.
Po Londynie, Rzymie, Chicago i Toronto, teraz czas na Wrocław. To tutaj Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie – znany na całym świecie – otworzy swoją filię, wszechnicę. To ogromna szansa dla Uniwersytetu i Wrocławia.
Majówka to także ważne dla Polaków święta. Ważne dla historii i tożsamości. 1 maja to Święto Pracy, 2 maja – Święto Flagi, ale także Polonii i Polaków za granicą, a 3 maja obchodzimy święto narodowe – rocznicę uchwalenia Konstytucji.
Przed nami długi majowy weekend. Większość wrocławian planuje odpoczywać, ale są i tacy, którzy wręcz przeciwnie – będą ciężko pracować. Zaskoczę państwa, ale niektórzy nie skończą na 4 dniach wolnych od pracy. Najbardziej zyskają uczniowie, głównie licealiści z 1 i 2 klas. 4 maja zaczynają się matury, więc uczniowie do szkoły wrócą dopiero… 9 maja. I to jest naprawdę długi weekend.
Tym razem z Rafałem Dutkiewiczem balujemy. Wracamy do tradycji corocznych balów organizowanych przez Annę Dutkiewicz, żonę prezydenta. To były największe bale organizowane w Polsce, zbierano pieniądze na sprzęt diagnostyczny i na leczenie chorych dzieci. Ogromne wsparcie dla potrzebujących i fantastyczna zabawa.
W najnowszym programie mówimy o profilaktyce zdrowotnej. Namawiamy do korzystania z miejskich programów, które oferuje wrocławianom Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych. Teraz skupiamy się na zdrowiu kobiet w każdym wieku. Pokazujemy też innowacyjne leczenie dedykowane cierpiących na nowotwory trzustki oraz namawiamy do biegania. Nawet maratonów, ale pod specjalną kontrolą lekarzy.
Dr Piotr Karniej, Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego, konsultant ds. ochrony zdrowia WSB we Wrocławiu. Rozmawiamy o tym, jakie popełniono błędy organizacyjne i zdrowotne podczas pandemii, czy grozi nam zapaść w polskiej opiece zdrowotnej w związku z tym, że do Polski przyjechało 2,8 mln uchodźców z Ukrainy i o tym, czy jesienią czeka nas kolejna fala zakażeń Covid-19.
Po ataku Rosji na Ukrainę, po 24 lutego 2022 roku, do Polski przyjechało 2 mln 800 tys. Ukraińców. To w większości kobiety z dziećmi i wszyscy szacują, czy polski system wytrzyma taki napływ pacjentów, którzy będą wymagali opieki podstawowej, specjalistycznej i szpitalnej.
Od 2 lat Covid-19, koronawirus skutecznie odwróciły naszą uwagę od rzeczy bardzo ważnych i istotnych, a mianowicie od profilaktyki zdrowotnej. Hasło „zostań w domu” wielu pacjentów potraktowało bardzo dosłownie i dopiero teraz trafiają do lekarzy, specjalistów, onkologów w zaawansowanych stadiach choroby. I lekarze mówią wprost – w wielu przypadkach mogą tylko przedłużyć życie, o wyleczeniu nie ma mowy.
Kolejna wizyta Rafała Dutkiewicza w nie do końca znanych zakątkach Wrocławia. Jesteśmy m.in. na wrocławskiej Wuwie i opowiadamy jej historii, zaglądamy do Hali Stulecia. Rozmawiamy o zabytkach Wrocławia wpisanych na listę Unesco.