Echo24.tv » Katarzyna Sudnik
Program stypendialny dla studentów podpisany z prężnie działającymi na rynku firmami to ogromna szansa, ale – mówmy sobie szczerze – szansa dla studentów, bo ci mają możliwość pracy w dobrych firmach, gdzie mogą zdobyć wiedzę, doświadczenie i mogą naukowo się rozwijać. Ale to ogromna szansa także dla tych firm, które szukają młodych, zdolnych innowacyjnych pracowników. Na UWr podpisano jedną z pierwszych takich umów i wszyscy mają nadzieję, że będzie ich więcej.
Najczęściej przeszczepianym narządem są nerki. Innymi często przeszczepianymi narządami są wątroba, płuca i serce, chociaż przeszczepiać można również jelito cienkie i trzustkę. Liczba pacjentów potrzebujących transplantacji rośnie. Niestety, wielu, oczekując na przeszczep, umiera. Nadal brakuje dobrych przepisów. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji.
Z Romanem Potockim, starostą powiatu wrocławskiego, rozmawiamy o nowej siedzibie powiatu, która była niezbędna. I o bezpłatnym KTG dla kobiet w ciąży, o wykładach na temat boleriozy, o walce z nadwagą i otyłością wśród dzieci i o poradach psychologów dla nastolatków.
O koncertach, aukcjach i tysiącach wolontariuszy na ulicach rozmawiamy z Rafałem Hejną, szefem sztabu przy Wrocławskim Instytucie Kultury.
O aktorach z niepełnosprawnościami na deskach Teatru Arka, o premierach, spektaklach i nagrodach rozmawiamy z aktorami – Markiem Trocińskim i Jaśkiem Grządzielą.
Z Krzysztofem Smolnickim, z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, rozmawiamy o tym, co zrobić, by poprawić jakość powietrza we Wrocławiu, gdzie zdobyć pieniądze na likwidację “kopciuchów” i co odpowiedział na złożone pismo pełnomocnik premiera.
Trwają ostatnie próby do pierwszej w tym roku premiery w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Już w sobotę prapremiera spektaklu „Jest tak, jak wam się wydaje”. To spektakl, który powstaje w ramach niezwykłego projektu norweskiego. To sztuka, która mówi o sytuacji współczesnej, w Polsce, na świecie, u naszych sąsiadów. To sztuka, która ma szansę nas wszystkich zaskoczyć.
Pierwszy szczyt zachorowań na grypę za nami. Ale statystyki są dramatyczne. Od września do końca grudnia w Polsce na grypę zachorowało prawie 2,5 mln. osób. Tylko w grudniu – ponad milion. W zeszłym tygodniu zmarło 26 osób. Eksperci przestrzegają, że grozi nam druga fala zachorowań.
Na szczepienie nie jest jeszcze za późno. Warto to zrobić w każdej chwili, ale niestety – chętnych jest bardzo mało.
Krajowa Sieć Kardiologiczna, utworzona na wzór onkologicznej, ma poprawić sytuację pacjentów umierających z powodu schorzeń kardiologicznych. Sytuacja w Polsce jest zła, ale na Dolnym Śląsku katastrofalna. To dziwi specjalistów i szukają recepty jak to poprawić. Czy sieć spełni te warunki? Zobaczymy.
Mają na ogół więcej czasu niż rodzice, a na pewno więcej cierpliwości. Z wolnym czasem bywa różnie, bo polskie babcie i dziadkowie coraz częściej pracują dużo dłużej – bo albo muszą, bo ich emerytury i renty są niskie lub chcą – po prostu być aktywni. Polskie babcie i dziadkowie obchodzą swoje święto raz w roku, ale swoją aktywnością zadziwiają na co dzień.
Sytuacja pacjentów kardiologicznych na Dolnym śląsku wymaga pilnej poprawy – apelują specjaliści z USK we Wrocławiu. Właśnie ujawniono dane za 2021 rok i specjaliści są zaskoczeni. W tym czasie z powodu chorób serca zmarło ponad połowę więcej Dolnoślązaków niż przewidywały prognozy. To jedne z najgorszych statystyk w kraju pod względem nadumieralności spowodowanej problemami kardiologicznym.
O setkach usuniętych obraźliwych napisów na ścianach i murach, o wizjach lokalnych i rosnącej świadomości wśród wrocławian rozmawiamy z Ewą Żmudą z Wrocławskiego Centrum Integracji i Pauliną Marszczewską – Zbieg z Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej.
Z Sergiuszem Kmiecikiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Wrocławia, rozmawiamy o dwóch programach – Nasz Wrocław i Nasz Wrocław Max – czyli o korzyściach dla wrocławian i o tym, co od Sergiusza Kmiecika można wylicytować dla WOŚP.
O remontach nadodrzańskich podwórek, problemach z segregacją śmieci, Parku na Kępie Mieszczańskiej, ale także o potańcówce na Mostach Pomorskich i rapowaniu z młodzieżą w osiedlowej świetlicy rozmawiamy z Izabelą Duchnowską, przewodniczącą Zarządu Osiedla Nadodrze.
Aż trudno uwierzyć, że prace nad tą wystawą trwały ponad dwa lata. „Golgota Wschodu” to niezwykła wystawa, która została otwarta przy ul. Wittiga i opisuje tragedie całego pokolenia zwanego „zesłańcami Syberii”.
Dolnośląscy uczniowie muszą jeszcze trochę poczekać, bo ferie w naszym regionie za niecały miesiąc, od 13 lutego, ale już teraz trwa odliczanie do tego wspaniałego czasu. Ale tu, na Dolny Śląsk mogą przyjechać ci uczniowie, którzy już rozpoczęli ferie, czyli z województwa śląskiego, pomorskiego i podkarpackiego. I wszyscy zapewniają, że nikt nie będzie się tu nudzić.
Z Krzysztofem Smolnickim, z Dolnośląskiego Alarmy Smogowego, rozmawiamy nie tylko o jakości powietrza w mieście, ale o programach, które powinny wesprzeć lokatorów mieszkań komunalnych.
Dolnośląski Park Innowacji i Nauki to niezwykłe miejsce na mapie Wrocławia. Nie raz informowaliśmy państwa o innowacjach jakie mają tu miejsce. Dziś niezwykły dzień – podpisanie umowy o współpracy z Platformą Przemysłu Przyszłości.
Co łączy wiertarkę, kręcenie po orbicie diamentem i kruszenie kamieni ? Kardiologia. Wspólnym mianownikiem jest kardiologia i pacjenci, którzy cierpią z powodu zwapnień w tętnicach wieńcowych. Aż 8 tysięcy chorych wymaga rocznie niestandardowych, alternatywnych metod operacji. Dla ratowania życia.
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że sami musimy zadbać o swoje zdrowie. Dlatego coraz więcej osób uprawia zdrowy tryb życia, sport i zdrowo się odżywia. Jeśli mówimy o zdrowym odżywianiu, to warto pomyśleć o produktach lokalnych, regionalnych i takich, które mają certyfikaty. Trzeba też wiedzieć, kto daje takie certyfikaty, komu i za co.
Czym jest Dolnośląska Zielona Dolina, komu przyznawane są certyfikaty i gdzie można kupić zdrową żywność z naszego regionu – rozmawiamy z prof. Tadeuszem Trziszką i Pawłem Paszkowskim z Dolnośląskiej Zielonej Doliny.
Dwa lata temu, i był to rok niepełny, było ich 40, w zeszłym roku – 44, a w tym już dwa. Mówię o przeszczepach serca wykonanych w USK we Wrocławiu. To były rekordowe lata, ale i ten zapowiada się równie niezwykle. Bo to są dwa pierwsze przeszczepy w Polsce.
Już czas szykować się na wielkie granie. 29 stycznia 2023 roku, po raz 31. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem gra dla dużych i małych w walce z sepsą. To bardzo poważna choroba. W skali globalnej eksperci szacują, że powoduje 20 proc. zgonów. W Polsce nikt takich danych nie liczy i nigdy nie liczył.
Prawie 49 mln zł na remonty dróg powiatowych i gminnych na Dolnym Śląsku w ramach Rządowego Funduszu Remontu Dróg. Wojewoda dolnośląski ogłosił nabór wniosków do tego projektu. Samorządowcy podkreślają, że to dla nich bardzo ważny program.