Echo24.tv » Marta Wrońska
We Wrocławiu dwa lata temu powstał klub disc golfa. Teraz zawodnicy tej drużyny walczą o to, aby w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego we Wrocławiu powstało pierwsze profesjonalne boisko dla tej dyscypliny, bo takiego jeszcze nie ma w stolicy Dolnego Śląska. Na czym polega gra w disc golfa? Wystarczy nam dysk i kosz, a cel jest jeden, rzucić dyskiem do kosza.
Na Uniwersytecie Wrocławskim odbył się finał konkursu Falling Walls Lab Europy Środkowo-Wschodniej. To międzynarodowe zawody dla badaczy, studentów, innowatorów i pionierów, których pomysły mogą zmienić świat.
– mówi Paweł Pomian ze stowarzyszenie ekologicznego EKO-UNIA. Rozmawiamy na temat konfliktu o kopalnię Turów i rosnącej kary dla Polski. Pół miliona euro czyli 2 miliony 300 tysięcy złotych dziennie. Tyle wynosi kara nałożona na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE w związku z działalnością kopalni węgla brunatnego Turów.
Welcome Day na Uniwersytecie Wrocławskim. Zagraniczni studenci zostali przywitali na uczelni. Do Wrocławia przyjechali studenci z różnych stron świata między innymi z Azerbejdżanu, Hong Kongu, czy Litwy.
Mieszkańcy i przedstawiciele różnych wrocławskich instytucji informowali nas, że bardzo trudno jest się dodzwonić do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Sprawdzamy to i zaczniemy od telefonu, żeby się upewnić czy tak jest naprawdę.
Wrocławscy strażnicy miejscy to osoby, które nie boją się nowości. Patrolują Wrocław konno, jeżdżą także na rowerach, a obecnie również i na hulajnogach, jako pierwsi w Polsce. Jak się jeździ tym środkiem transportu?
Dlaczego po 15 latach Radosław Ratajszczak odchodzi z wrocławskiego ogrodu zoologicznego? W jakiej kondycji zostawia zoo? Czy ma faworyta na swojego następcę? O tym prezes zoo Radosław Ratajszczak opowiada w rozmowie z Tomaszem Pajączkiem.
We Wrocławiu otwarto konsulat honorowy Brazylii. Radosław Tadajewski opowiada, że to spora szansa dla wrocławskiego biznesu.
W kolejnym Kalejdoskopie Seniora opowiadamy o wydarzeniach w ramach tegorocznych Wrocławskich Dni Seniora, m.in. terenowym rajdzie i wystawie inspirowanej podróżami po Japonii. Wybieramy się z kamerą także na spotkanie Muzycznego Klubu Seniorów i Juniorów z Elvisem Presleyem w roli głównej.
Gośćmi rozmowy Echo24 są Janusz Szczepański, przewodniczący Rady Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz jego zastępca Rafał Zarzycki. Rozmawiamy na temat wydarzenia, które jest organizowane w całej Polsce, a także na Dolnym Śląsku i odbędzie się 25 września. Mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat prawa budowlanego.
Polityk Nowoczesnej opowiada o kolei miejskiej Wrocławia, ale też o kongresie Nowej Nadziei.
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Co ciekawe prawie, co trzeci licealista posiada zwolnienie z WF-u. W związku z tym powstała kampania “Wroaktywni – chodź na WF”, która ma zachęcić dzieci i młodzież do aktywności fizycznej.
Chociaż wydawać by się mogło, że samolotu i części do nich produkują tylko Amerykanie, to we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku działają firmy związane z branżą lotniczą. O przyszłości lotnictwa w Polsce i na świecie w czasie pandemii i po pandemii specjaliści rozmawiać będą 21 września podczas branżowej konferencji “Aeromixer 2021”. Będzie to także okazja, aby spotkać swoich przyszłych partnerów biznesowych. O tym jak wygląda obecnie biznes związany z lotnictwem mówią w Rozmowie Echo24 – Enrico Ciullo – koordynator Aeromixera 2021 i Marek Dras członek zarządu Dolnośląskiego Klastra Lotniczego.
– mówi Bogdan Michalewski, z Ośrodka Kultury CAL ze “Sceną teatru na Bruku” na Ołtaszynie. Rozmawiamy na tem działać w Centrum Aktywności Lokalnej, a także o działalności Teatru na Bruku.
I będą potrzebni specjaliści w tych branżach. O studiach podyplomowych z psychogerontologi na Uniwersytecie Wrocławskim opowiada w Rozmowie Echo24 dr Bogna Bartosz. W programie mówi także o tym w jaki sposób aktywować osoby starsze i czego można się nauczyć na studiach dekowanych osobom chcącym pracować z seniorami.
Akcja społeczna na wrocławskim Nadodrze. Tutaj przy ul. Paulińskiej powstał nowy ogród społeczny. W akcję zaangażowali się mieszkańcy Nadodrza, którzy posadzili rośliny, a także przygotowali meble podwórkowe.
Z Markiem Łapińskim rozmawiamy o wyborach nowego szefa dolnośląskiej Platformy, wciąż nieobsadzonym miejscu w zarządzie województwa, proteście medyków oraz brutalnych interwencjach policji, które zakończyły się śmiercią trzech osób.
Szkoleniowiec Śląska – Paweł Kozub, opowiada o pracy w klubie, mówi m.in.na temat powrotu do treningów kontuzjowanych piłkarzy.
– mówi Sebastian Sikora, prezes Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Kultury “Kulturalny Koneser”, rozmawiamy na ten Ogólnopolskiego Forum Chóralistyki i tego, kto może się zgłosić do konkursu dyrygentów, czy konkursu chóralnego.
i kiedy ta gotowość jest kobiety takie wsparcie otrzymają we włocławskim CPKu. Tam ruszył kolejny projekt, który ma na celu pomoc kobietom w sytuacji kryzysu, zarówno psychicznego, finansowego ,prawnego czy kryzysu w związku lub rodzinie. O tym do kogo jest skierowana pomoc i jak można z niej skorzystać mówią w Rozmowie Echo24 Urszula Kowalski i Anna Piguła z wrocławskiego oddziału Fundacji Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu.
Rozmawiamy na temat rozpoczynającego się 16 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W ramach wydarzenie we Wrocławiu będzie się dużo działo. Zostanie otwarta wystawa “Rowerem od zawsze”, a na koniec tygodnia 22 września każda osoba będzie mogła za darmo, cały dzień jeździć tramwajami i autobusami MPK Wrocław. Rozmawiamy na temat wydarzenia z Joanną Klimą, ze Stowarzyszenia Serce Szczepina. Zapraszamy!
O powodach przesuniecia Wrocławskiego Balu Charytatywnego mówią organizatorki – Agata Gwadera-Urlep, inicjatorka Wrocławskie Balu Charytatywnego i Anna Kolbuszewska z Fundacji Słonko. Opowiadają także o tym, co będzie działo się do tego czasu.
Mieszkańcy Nadodrza spełnili swoje marzenia i stworzyli film. Jak mówią jest to film lepiony codziennością, a nazywa się “Pierogi – historie z farszem”.
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, ma to zmienić kampania “Wroaktywni – chodź na WF”, której celem jest zmotywowanie dzieci do sprawności fizycznej. Rozmawiamy na temat projektu z Maciejem Fedorczukiem z fundacji “Młodzi dla Wrocławia.