Czy cudzoziemcy mogą czuć się bezpieczni we Wrocławiu?

Czy po tym jak we Wrocławiu policja zakatowała dwóch mężczyzn, w tym Ukraińca, możemy czuć się bezpiecznie? O tym jak miasto radzi sobie z bezpieczeństwem, transportem i rozwojem placówek edukacyjnych w mieście – mówił w programie Czas dla Wrocławia – prezydent Jacek Sutryk. W programie Prezydent opowiadał także o zbliżającym się Forum Ekonomicznym w Karpaczu i wyzwaniach regionu w przedsionku czwartej fali pandemii.

Powstał album o parku Grabiszyńskim

grupa społeczników i miłośników Parku Grabiszyńskiego postanowiła wydać album przedstawiający najciekawsze zakamarki parku, jego historię i roślinność rosnącą na tym terenie. To miejsce ma mnóstwo ciekawych zakątków, nieznanych i tajemniczych miejsc o których wie niewielu spacerowiczów. Album można kupić w przedsprzedażny na stronie Wydawnictwa Ovo. O historii powstania ruchu społecznego działającego na rzecz parku, mówią w Rozmowie Echo24 – Ewa Zachara ze Społecznego Ruchu Sympatyków Parku Grabiszyńskiego i Joanna Stoga ze Społecznej Rady Parku Grabiszyńskiego.

Wirtualna asystentka- zawód przyszłości?

Lock down i praca zdalna pokazała, że wiele spraw można załatwić przez internet, a praca biurowa może się odbywać w domu. W czasie pandemii wzrosło zainteresowanie wirtualnymi asystentami i i asystentkami. O tym, czym jest ten zawód i jak się do niego przygotować mówi w Rozmowie Echo24 – Magdalena Mytych, która prowadzi bloga Asystentka Marki, gdzie uczy przyszłe wirtualne asystentki pracy w tym zawodzie.

Karmienie piersią nadal trzeba wspierać

choć wydawać by się mogło, że naturalne metody karmienia dzieci są modne, to nadal większość dzieci jest karmionych lub dokarmianych sztucznym mlekiem. W Międzynarodowym Tygodniu Promocji Karmienia Piersią gościem Rozmowy Echo24 jest Anna Koronkiewicz- Wiórek prawniczka i laktywistyka (laktacyjna aktywistka), która prowadzi bloga www.prawoilaktacja.pl.

Nigdzie stąd nie pojedziecie

to hasło, które w czasie pandemii ma dla wielu osób wyjątkowe znaczenie. „Nigdzie stąd nie pojedziecie” to motyw przewodni tegorocznego Przeglądu Sztuki Survival, który odbywa się m.in. w kotłowni wrocławskiego PAFAWAGu. Od piątku 25 czerwca do wtorku 29 czerwca można oglądać wystawy, instalacje oraz pokazy video. O idei przeglądu oraz programie Survivalu mówi w Rozmowie Echo24 – Karolina Bieniek z fundacji Art Transparent.

Zdalna PWR czyli blaski i cienie zdalnego studiowania

Politechnika Wrocławska zorganizowała kongres zatytułowany „Zdalna PWR”, który był podsumowaniem nauki zdalnej na uczelni. Wnioski, które płyną z roku nauki online podczas pandemii pokazują, że mimo ogromu ograniczeń, taki sposób nauki przyniósł także sporo pozytywnych zmian, nie tylko w kontekście technicznym, ale także społecznym. O wynikach badań oraz wnioskach po kongresie mówi w Rozmowie Echo24 prof. Agnieszka Bieńkowska prorektor ds. kształcenia Politechniki Wrocławskiej.

Psie Pole tworzyły także kobiety

W ramach Mikrograntów powstał projekt zatytułowany: Psiepolanki. Osiedlowy zin feministyczny. Pomysłodawczyni projektu Adrianna Klimaszewska mówi w Rozmowie Echo 24, o konieczności zmian w postrzeganiu historii, która często pomijała kobiety. Projekt wystartował 30 maja, a 12 czerwca odbędzie się zbiórka zdjęć i wspomnień kobiet mieszkających na Psim Polu. Efektem projektu będzie zin, czyli publikacja zebranych materiałów.

Polak mądry przed szkodą odc. 2

W drugim odcinku programu Polak mądry przed szkodą, mówimy o tym w co warto zainwestować wymieniając stare ogrzewanie na nowoczesne, a także ile to kosztuje i skąd wziąć dofinansowanie. Pokażemy praktyczne rozwiązania zarówno do mieszkania, jak i domu jednorodzinnego.

Zdrowie psychiczne zaczęło być ważne

Dlaczego innych traktujemy lepiej niż siebie? Coraz więcej osób myśli o swoim zdrowiu psychicznym. Jeszcze rok temu zadbanie o zdrowie psychiczne było na szarym końcu potrzeb, a dziś coraz więcej osób je docenia. W Rozmowie echo24 Katarzyna Urbaniak mówi o metodach radzenia sobie w trudnych stacjach opartych na Mindful Self-Compassion, czyli uważnym współczuciu dla siebie.

Festiwale wracają do kin

W Dolnośląskim Centrum Filmowym w czerwcu rusza Long Story Short Film Festiwal. Na festiwalu będzie można zobaczyć 52 filmy krótkometrażowe. O tym jak wygląda sytuacja festiwali filmowych i powrotu widzów do kin i co będzie można zobaczyć podczas festiwalu mówi w Rozmowie Echo 24 Jarosław Perduta dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Elektryczne pojazdy to przyszłość

Na Politechnice Wrocławskiej powstał kierunek elektromobilność. Choć kojarzy się ona tylko z elektrycznymi samochodami i nowymi technologiami, to już dziś ulice miast, a nawet firmy zalewane są niepostrzeżenie tą technologią. Dziś trudno wyobrazić sobie chodniki bez elektrycznych hulajnóg, czy magazyny fabryk bez wózków widłowych napędzanych prądem. O elektromobilnosci w Rozmowie Eco 24 mówi prof. Politechniki wrocławskiej Mateusz Dybkowski.

Nie było jednoznacznych przesłanek prawnych do odwołania radnego

Macieja Zielińskiego tak postanowili wrocławscy radni. Gdzie jest granica prawo-etyka wśród radnych, dlaczego przewodniczący rady miejskiej nie ma dobrej prasy i co Grzegorz Schetyna ma wspólnego z polityką samorządową Wrocławia? – o tym rozmawiała Monika Suder z wrocławską radną Jolantą Niezgodzką w programie Rozmowa Echo24.

Wielu rodziców przedszkolaków będzie musiało zrezygnować z pracy

albo brać wolne dni, żeby zająć się dziećmi. Gościem Moniki Suder w Rozmowie Echo24 jest Marta Rylkowska-Maciążek dyrektorką Publicznego Przedszkola Specjalnego Wesołe Żabki i mama trójki dzieci. Rodzice, którzy mają dzieci w przedszkolu lub żłobku mają teraz spore wyzwanie logistyczne, od momentu, kiedy żłobki i przedszkola są zamknięte. Przedszkola dla dzieci z niepełnosprawnościami, takie jakie prowadzi Marta Rylkowska-Maciążek, funkcjonują w normalnym trybie. Opowiada o tym jak działa taka placówka w czasie obostrzeń pandemicznych i z jakimi boryka się wyzwaniami.

To jest najlepszy czas na działania na rzecz równości

mówiła w Rozmowie Echo24 Alina Szeptycka z nowo powstałej Rady ds Równego Traktowania przy Prezydencie Wrocławia. Rada składa się z 28 członków, którzy reprezentują organizacje społeczne, instytucje miejskie zajmujące się różnego rodzaju działalnością równościową na rzecz osób o różnym wyznaniu, orientacji seksualnej, pochodzeniu czy poglądach.

Musimy być gotowi na zmiany w sposobie edukacji

Już od prawie roku uczniowie i studenci uczą się zdalnie. W ubiegłym tygodniu zamknięto również przedszkola i żłobki. Wszyscy są już zmęczeni nauką online i siedzeniem w domu. O tym jak wygląda sytuacja z organizacją nauczania i z czym mierzą się nauczyciele i rodzice mówi w rozmowie Echo24, Dolnośląski Kurator Oświaty – Roman Kowalczyk.

Urzędnicy nie mogą jawnie dyskryminować osoby LGBT

Stowarzyszenie Kultura Równości złożyło pismo do Wojewody Dolnośląskiego, aby uchylił uchwałę gminy Gromadka o „Samorządowej Karcie Rodzimy”, która de facto jest dokumentem dyskryminującym osoby LGBT. W Rozmowie z Moniką Suder Piotr Buśko mówi także o podpisanej przez Parlament Europejski rezolucji o tym, że Europa jest miejscem wolności osób LGBTiQ.

Mieszkańcy mają wpływ na rewitalizację

W rozmowie Echo24 miejska radna Jolanta Niezgodzka mówi o gminnym programie rewitalizacji. Mieszkańcy mają wpływ na to, jak będzie wyglądało miasto, i to zarówno od strony działań społecznych jak i wyglądu budynków w mieście. Radna mówi także o remontach miejskich podwórek oraz kolejnych różowych skrzyneczek, które trafiły do wrocławskich szkół.

Polak mądry przed szkodą

Na wiele rzeczy w życiu możemy sami wpływać. Tak jest z poprawą jakości powietrza, którym każdy z nas oddycha. W dużej mierze za zanieczyszczone powietrze w mieście odpowiada smog, który tworzy się między innymi z tego co unosi się z kominów wrocławskich domów i kamienic. O tym co tak naprawdę nas truje, czym jest smog i jakie są na niego sposoby mówimy w pierwszym odcinku programu „Polak mądry przed szkodą”.

Media bez wyboru

NULL

Media bez wyboru

NULL

Najmłodsi wracają do szkół

Po feriach dzieci z klas 1-3 wrócą do szkół – tak zdecydował rząd. Starsi uczniowie będą nadal mieć zajęcia online. Jak szkoły zamierzają zorganizować naukę dla najmłodszych uczniów?

Radcy prawni z Białą Wstążką

Końcówka listopada to czas walki z przemocą wobec kobiet. Tego dotyczy międzynarodowa kampania Białej Wstążki. Przy ulicy Legnickiej powstał mural, który ma przypominać o reagowaniu na tę przemoc. Grupa radców prawnych postanowiła włączyć się w te działania na swój sposób.

Święta. Czy to już?

Początek grudnia to także początek przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Do tych świąt Polacy przygotowują się najdłużej ze wszystkich. W tym roku święta na pewno będą wyjątkowe. Z uwagi na pandemię COVID-19, nie odbędzie się jarmark, na który co roku przyjeżdżają tysiące turystów. Mimo to, miasto próbuje zachować świąteczny klimat, powoli na rynku staje choinka. Kiedy wrocławianie rozpoczynają świąteczne przygotowania?

Dzień dobry we Wrocławiu odc. 18

W 18 odcinku Dzień dobry we Wrocławiu:

Jak zmienić zawód i czy warto?

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania – zasady udzielania kredytów cudzoziemcom,

Pomoc psychologiczna w czasie pandemii,

jak wygląda nauka zdalna w Polsce,

Polska w czerwonej strefie. Obostrzenia