Karmienie piersią warto promować

1 sierpnia rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią. To okazja do tego, aby mówić o zaletach naturalnego karmienia oraz konieczności wsparcia mam, które na takie karmienie się zdecydują. Edukacja jest kluczowa do tego, aby pokazywać, że karmienie niemowląt ma olbrzymie znaczenie dla ich rozwoju oraz zdrowia w dorosłym życiu. O korzyściach karmienia piersią mówiła w Rozmowie Echo 24 – Anna Koronkiewicz-Wiórek prezeska stowarzyszenia Ochrony, Promocji i Wsparcia Karmienia Piersią.

271 filmów z całego świata, w tym nagrodzeni w Cannes

Rusza Festiwal filmowy Nowe Horyzonty podczas którego odbędzie się około 600 seansów filmowych, w tym największe kino plenerowe w Polsce. Będzie można zobaczyć filmy, które zostały nagrodzone podczas festiwalu filmowego w Cannes, a także klasyki polskiego i zagranicznego kina. O pokazach filmowych i imprezach towarzyszących w Rozmowie Echo24 mówi Aleksandra Pawełczyk

Kornatowski: Drony zamiast kuriera, to nie przyszłość, a teraźniejszość

Twórca start-upu Dronistics dr Przemysław Kornatowski tworzy drony, które dostarczają leki, paczki i robią zdjęcia w trudno dostępnych miejscach. Dzięki konstrukcji klatki, w której „ukryty” jest dron, urządzenie może dotrzeć nawet do kopalni. Polski naukowiec w Romowie Echo24 przekonuje, że potencjał polskie i dolnośląskiej nauki jest ogromny.

Zamiast nad morze, Odrą do Berlina

Dominik Dobrowolski ekolog i społecznik przekonuje w Rozmowie Echo24, że podróżowanie po Odrze może być ciekawą atrakcją turystyczną. 26 czerwca zakończył się Międzynarodowy Spływ Szlakiem Odry i Szprewy. Grupa polskich i niemieckich kajakarzy przepłynęła z Wrocławia do Berlina. Okazuje się, że takie podróżowanie jest ciekawe, tanie i wygodne, bo infrastruktura rzeczna jest dobrze zorganizowana.

Jak posprzątać internetowy śmietnik?

Programistka i projektantka stron internetowych na pomysł działalności swojej firmy wpadła, kiedy prowadząc firmę internetową została oszukana przez osoby, które miały stworzyć dla niej dobrze funkcjonującą stronę, a stworzyły internetową wydmuszkę, która trafiła do wirtualnego śmietnika. Zamiast się załamywać, sama nauczyła się programowania i postanowiła, że jeśli ma pomagać firmom, to tylko uczciwie i rzetelnie i tak powstała By Fehu. O tym jak śmiecimy w Internecie mówi w Rozmowie Echo24 – Joanna Gizgier programistka i przedsiębiorczyni.

Jako konsumenci mamy wpływ na duże firmy

Sprzeciw konsumentów pokazał, że wielkie firmy, które postanowiły zostać w Rosji musiały się wycofać ze swojej decyzji. To znak, że nawet jako zwykli konsumenci możemy wpływać na decyzje olbrzymich korporacji. Jeśli chcemy zatrzymać zmiany klimatyczne musimy działać już teraz, a mamy narzędzia w ręku. O tym co to jest zrównoważony rozwój, jak go wykorzystać w biznesie i w codziennym życiu mówi w Rozmowie Echo 24 – dr Joanna Kubicka z Coventry University.

Edukacja antyprzemocowa dla chłopców

„Sztama w edukacji przeciwko przemocy”, to projekt, który skierowany do dzieci i młodzieży, po to aby edukować młodych ludzi i zapobiegać przemocy w grupach rówieśniczych, a później w ich dorosłym życiu. W ramach projektu obyły się szkolenia, spotkania, warsztaty i webinary, a także stworzono katalog dobrych praktyk. Jaka jest przyszłość „Sztamy” i gdzie można szukać pomocy w edukacji antyprzepięciowej mówią w Echo24 – Lena Bielska i Teo Łagowska z fundacji Herstory.

Wrocławianin społecznikiem roku

Dominik Dobrowolski wrocławski ekolog i podróżnik został nagrodzony statuetką Społecznika roku 2021 przez tygodnik Newsweek. Doceniony został za swoją działalność społeczną i ekologiczną. O tym jak nasze działania mogą pomóc w ochronie środowiska i lepszym życiu opowiada w Rozmowie Echo24. Dominik Dobrowolski mówi między innymi o tym jak zaczęła się jego przygoda z ekologią i przekonuje, że dbanie o środowisko po prostu się opłaca.

Jak zmienić nawyki na dobre?

Dobre nawyki zaczynają się od zmiany myślenia. Małymi krokami można dojść bardzo daleko. Przekonują o tym specjaliści i specjalistki, którzy są ekspertami w projekcie „Holistyczna metamorfoza”. To program, który powstał z myślą o kobietach chcących zmienić swoje życie na lepsze, bardziej zdrowe, w którym panuje balans i harmonia. Program ruszył 8 marca, a kończy się 11 czerwca. O holistycznej metamorfozie w programie Rozmowa Echo24 opowiada jej pomysłodawczyni – Klaudyna Cichocka -Volkov.

W ten weekend świętujemy naszą obecność w Unii Europejskiej

9 maja obchodzimy Dzień Europy, czyli święto upamiętniające podpisanie Deklaracji Schumana, dokumentu, który zapoczątkował powstanie Unii Europejskiej. W tym roku przypada także 18 rocznica wstąpienia Polski do Unii. O obecnej sytuacji politycznej w Europie, pomocy Ukrainie oraz o planach obchodów Dnia Europy w Rozmowie Echo Echo 24 mówi Jacek Wasik dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej We Wrocławiu.

Coraz trudniej odróżnić prawdziwe informacje od fałszywych

Działania propagandy putinowskiej nie zaczęły się kilka tygodni temu, ale wiele lat temu, dlatego są tak skuteczne. Trudno znaleźć informację w internecie, która nie byłaby skomentowana przez rosyjskie trole, albo nie byłaby odpowiedzią na prawdziwe wiadomości i informacje o wojnie w Ukrainie czy działaniach rosyjskich. Jak się odnaleźć w tym gąszczu informacji i próbować odsiać fake newsy od prawdziwych informacji mówi w Rozmowie Echo 24 Martyna Bildziukiewicz ekspertka do spraw komunikacji i szefowa grupy do spraw walki z dezinformacją w Komisji Europejskiej.

Młodzi artyści teatralni wychodzą na ulice Wrocławia

27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru i uczniowie wrocławskiej “Skiby” z tej okazji postanowili sami wyjść do widzów. 25 marca ulicami Wrocławia przeszedł korowód zatytułowany “Skibowy teatr w walizce”. Korowód to tylko jedno z działań artystycznych, które realizują uczniowie Policealnego Studium Animatorów Kultury Skiba. O działaniach szkoły, nowym kierunku nauczania, a także akcjach animacyjnych dla uchodźców mówią, w Rozmowie Echo 24 Ewa Kramarczyk i Katarzyna Baraniecka.

Ceny jedzenia mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie

Już widać wzrost cen nawozów nawet sześciokrotnie, co wiąże się z tym, że ceny jedzenia pójdą w górę. Restrykcje wobec Rosji oznaczają konsekwencje dla tych krajów, które od rosyjskiego gazu są zależne. Czy możemy znaleźć inne rozwiązanie? W Rozmowie Echo24 prof. Katarzyna Chojnacka z Politechniki Wrocławskiej mówi o tym, co przemysł chemiczny może zrobić, żeby zminimalizować skutki kryzysu gospodarczego związanego z wojną na Ukrainie.

Planujemy długoterminowy plan pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Opieka nad dziećmi, nauka języka i szukanie pracy, a także pomoc medyczna. Fundacja Wspólnota Pokoleń organizuje długoterminową pomoc dla Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski. Fundacja ma w planie otwarcie 10 miejsc aktywizacji w różnych częściach miasta, w których dzieci beda miały opiekę, będą organizowane zajęcia z nauki języka polskiego dla dzieci i dorosłych, a także wsparcie w znalezieniu pracy. O pomocy dla osób uciekający z Ukrainy w Rozmowie Echo24 mówi Magdalena Szymerowska z fundacji Wspólnota Pokoleń.

Polak mądry przed szkodą odc. 3

Czym jest elekromobilność? Czy urządzenia napędzane energią elektryczną to przyszłość w transporcie? W tym odcinku programu pokazujemy jak działają urządzenia z napędem elektrycznym i gdzie taki napęd można znaleźć oraz czy to się opłaca.

Polak mądry przed szkodą odc. 2

W drugim odcinku programu Polak mądry przed szkodą, mówimy o tym w co warto zainwestować wymieniając stare ogrzewanie na nowoczesne, a także ile to kosztuje i skąd wziąć dofinansowanie. Pokażemy praktyczne rozwiązania zarówno do mieszkania, jak i domu jednorodzinnego.

Polak mądry przed szkodą odc. 1

Na wiele rzeczy w życiu możemy sami wpływać. Tak jest z poprawą jakości powietrza, którym każdy z nas oddycha. W dużej mierze za zanieczyszczone powietrze w mieście odpowiada smog, który tworzy się między innymi z tego co unosi się z kominów wrocławskich domów i kamienic. O tym co tak naprawdę nas truje, czym jest smog i jakie są na niego sposoby mówimy w pierwszym odcinku programu „Polak mądry przed szkodą”.

8 marca rusza projekt Holistyczna Metamorfoza

Trenerki personalne, psycholożki, dietetyczki, instruktorki jogi, makijażystki. Z porad tych wszystkich specjalistek i specjalistów będą mogły bezpłatnie skorzystać wszystkie kobiety, które zapiszą się do programu Holistyczna metamorfoza. Totrzymiesięczny program, który ma pomóc kobietom zadbać kompleksowo o siebie, swoje ciało, dusze i psychikę. „Ma on inspirować uczestniczki do budowania zdrowej relacji ze sobą i swoim ciałem”- mówiła w Rozmowie Echo 24. Klaudyna Cichocka Volkov, pomysłodawczyni projektu, a także założycielka Przestrzeni dla kobiet. Udział w metamorfozach jest bezpłatny, a zapisać się można przez stronę internetową https://przestrzendlakobiet.pl/holistyczna-metamorfoza/.

Nowa Strefa Kultury Wrocław

Strefa Kultury Wrocław została podzielona i największe miejskie imprezy zostały w strefie Kultury Wrocław, a mikrogranty oraz pozostałe imprezy miejskie w nowo powstałym Wrocławskim Instytucie Kultury. Na czele Strefy Kultury Wrocław stanęła Olga Nowakowska, która była gościem Rozmowy Echo24. Nowa dyrektor mówiła o planach nowej Strefy Kultury oraz o okolicznościach odejścia z Teatru Pantomimy.

Muzyczne Inspiracje – Interpretacje

Był Andrzej Zaucha, Marek Grechuta i Czesław Niemen, przyszła więc kolej na inspirację kobietą artystką. Tegoroczną patronką festiwalu Inspiracje -interpretacje jest Anna Szałapak. Uczestnicy konkursu będą śpiewać utwory artystki we własnej interpretacji. Gościem Rozmowy Echo 24 jest Adam Buczma zastępca dyrektor ds. realizacji programu artystyczno- kulturalnego ODT Światowid, koordynator festiwalu Inspiracje-Interpretacje.

Brudne zęby mogą być przyczyną raka jelita

taki wniosek wynika z badań, które przeprowadziła dr Kamila Stokowa-Sołtys, która w Rozmowie Echo24 mówi o swoich badaniach chemicznych. Dr Stokowa-Sołtys pracuje także nad antybiotykami, które mogą leczyć nie tylko bakterie, ale także wirusy. W Rozmowie Echo24 mówi także o tym jak działają szczepionki i co dają ludziom zaszczepianym, a także dlaczego duża liczba zaszczepionych daje zbiorową odporność. W prosty sposób tłumaczy działanie szczepionki przeciwko COVID-19 na najprostszym, chemicznym poziomie.

Muzyka, której motywem przewodnim jest woda

Muzycy z Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Polski spotkają się na wrocławskich osiedlach podczas Festiwalu Bass&beat, który w tym roku odbywa się po raz piąty. Tematem spotkań z muzykami i sztuką wizualną – jest woda. Zagra m.in wrocławska saksofonistka Karolina Pernal. O idei festiwalu i tym dlaczego w tym roku festiwal “rozlał się po całym mieście” mówi Magdalena Pawlik, która jest gościnią Moniki Suder w programie Rozmowa Echo24.

Czy cudzoziemcy mogą czuć się bezpieczni we Wrocławiu?

Czy po tym jak we Wrocławiu policja zakatowała dwóch mężczyzn, w tym Ukraińca, możemy czuć się bezpiecznie? O tym jak miasto radzi sobie z bezpieczeństwem, transportem i rozwojem placówek edukacyjnych w mieście – mówił w programie Czas dla Wrocławia – prezydent Jacek Sutryk. W programie Prezydent opowiadał także o zbliżającym się Forum Ekonomicznym w Karpaczu i wyzwaniach regionu w przedsionku czwartej fali pandemii.

Powstał album o parku Grabiszyńskim

grupa społeczników i miłośników Parku Grabiszyńskiego postanowiła wydać album przedstawiający najciekawsze zakamarki parku, jego historię i roślinność rosnącą na tym terenie. To miejsce ma mnóstwo ciekawych zakątków, nieznanych i tajemniczych miejsc o których wie niewielu spacerowiczów. Album można kupić w przedsprzedażny na stronie Wydawnictwa Ovo. O historii powstania ruchu społecznego działającego na rzecz parku, mówią w Rozmowie Echo24 – Ewa Zachara ze Społecznego Ruchu Sympatyków Parku Grabiszyńskiego i Joanna Stoga ze Społecznej Rady Parku Grabiszyńskiego.