Ogród Japoński we Wrocławiu przygotowuje się do kolejnego sezonu

Cisza, spokój i śpiew ptaków – wrocławski Ogród Japoński odpoczywa od zwiedzających i aktywnie przygotowuje się do kolejnego sezonu. Pierwsi zwiedzający zazwyczaj pojawiają się tutaj na początku kwietnia. Miejsce to jest niezwykłe. Co roku odwiedza je mnóstwo turystów z Polski, a nawet z zagranicy. W tej chwili ogród ma przerwę zimową, więc przy okazji Zarząd Zieleni Miejskiej prowadzi tu planowe prace remontowe.

Dolnośląski Festiwal Filmów Krótkometrażowych: zgłoś swój film!

Trwa nabór do konkursu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych. W tym roku będzie to już 3. edycja tego wydarzenia. Pierwsza odbyła się w 2020 roku w wersji online, ale tym razem prawdopodobnie odbędzie się stacjonarnie w kinie. Organizatorem tego wydarzenia jest Dolnośląskie Centrum Filmowe. Festiwal ten przede wszystkim jest skierowany do osób młodych, ale także do bardziej doświadczonych. Swoje filmy w ramach tegorocznej edycji można zgłaszać do 20 marca.

Ul. Pomorska zostanie przebudowana od ul. Dubois do pl. Staszica

Do końca stycznia Wrocławskie Inwestycje mają ogłosić przetarg na przebudowę kolejnego odcinka ul. Pomorskiej, na fragmencie od ul. Dubois do pl. Staszica. Inwestycja ta będzie realizowana w ramach II etapu przebudowy mostów Pomorskich. Z całą pewnością jest to długo wyczekiwany remont przez mieszkańców Wrocławia. Szczególnie przez tych, którzy codziennie korzystają z tego odcinka drogi. Bo w ramach tego zadania, zgodnie z ustaleniami z konserwatorem zabytków, w miejscu poniemieckiej kostki pojawi się nowo wyremontowana jezdnia, która będzie zrobiona z masy bitumicznej.

Miał uregulować opłatę za energię elektryczną – padł ofiarą oszustwa

Nieświadomie wszedł w fałszywy link, który znajdował się w wiadomości SMS-owej, zawierającej prośbę o uregulowanie płatności za energię elektryczną i tym samym pozwolił oszustom pobrać z jego konta bankowego ponad 50 tys. zł. Na szczęście intensywna praca operacyjna policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą doprowadziła to zatrzymania 22-letniego mężczyzny, odpowiedzialnego za to przestępstwo. Mieszkaniec powiatu wrocławskiego został zatrzymany i doprowadzony do policyjnego aresztu.

11. Dolnośląskie Targi Zoologiczne w Trzebnicy

Alpaki, świnki morskie, a nawet jeże pigmejskie – to wszystko i mnóstwo innych zwierząt można było zobaczyć podczas 11. Dolnośląskich Targów Zoologicznych. Co więcej, tym razem po raz pierwszy wydarzenie to zawitało do Trzebnicy i odbyło się w nowej Gminnej Hali Widowiskowo Sportowej im. Dolnośląskich Olimpijczyków.

Skrzyżowanie ul. Popowickiej i Milenijnej – remont zakończony

Dobra wiadomość dla wszystkich kierowców. W najbliższą sobotę 22 stycznia w rejonie skrzyżowania ulicy Milenijnej z Popowicką zmieni się organizacja ruchu. Przypomnijmy, że remont tego skrzyżowania rozpoczął się w maju zeszłego roku i trwał około 8 miesięcy.

Można już zgłaszać projekty w ramach WBO2022! Jubileuszowa edycja zaskakuje

Ruszyła 10. edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W ramach tegorocznej edycji swoje projekty można zgłaszać do 14 lutego. Warto wspomnieć, że mogą je zgłaszać wszyscy mieszkańcy Wrocławia, jak również głosować. Budżet jubileuszowej edycji WBO2022 wynosi 30 mln zł, czyli o 5 mln zł więcej niż w poprzednich latach. Co więcej – w tegorocznej edycji projekty ponadosiedlowe mogą dotyczyć każdego rodzaju inwestycji.

Ostatni etap remontu Collegium Antropologicum przy ul.Kuźniczej

Od jakiegoś czasu można zauważyć, że w budynku, który znajduje się naprzeciwko gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, przy ul. Kuźniczej 35 trwa remont. Cały proces został podzielony na kilka etapów. Parę tygodnie temu zniknęło tutaj rusztowanie, a więc teraz z zewnątrz budynek prezentuje się już bardzo ładnie. Aktualnie trwa ostatni etap remontu, obejmujący między innymi szereg robót wewnętrznych.

TAT na Nowy Dwór: pierwsi pasażerowie pojadą w wakacje 2023

Budowa trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór idzie pełną parą. Aktualnie została podpisana umowa na budowę 3 etapu tej inwestycji. To już będzie właściwie ostatni etap w ramach budowy tej trasy. Planowo zakończenie tej inwestycji jest przewidziane na 2023 rok, to właśnie wtedy pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z tego połączenia, jadąc z centrum w kierunku Nowego Dworu albo z Nowego Dworu w kierunku centrum.

1700 wypadków i 35 tys. kolizji: dolnośląska policja podsumowała 2021 rok

„Kierowco uważaj na drodze” – apelują wrocławscy policjanci. Jedną z głównych przyczyn kolizji i wypadków drogowych wciąż jest nadmierna prędkość. W ubiegłym 2021 roku na Dolnym Śląsku funkcjonariusze zatrzymali ponad 5 tys. kierowców, z powodu przekroczenia prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym, a także między innymi ponad 34 tys. kierowców, którzy jechali technicznie niesprawnymi samochodami. Przypomnijmy, że wraz z początkiem 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów, co też w jakimś stopniu ma za zadanie zminimalizować liczbę wypadków drogowych, nie tylko w województwie dolnośląskim, ale i w całej Polsce. A więc teraz szybka jazda może kosztować kierowcę nawet 2500 tys. zł.

„Blue Monday”, czyli najbardziej depresyjny poniedziałek w roku?

Blue Monday, czyli tak zwany najbardziej depresyjny dzień w roku tym razem wypada 17 stycznia. Pojęcie to zostało wprowadzone przez brytyjskiego psychologa 18 lat temu. Według niego trzeci poniedziałek stycznia okazał się być dniem szczególnie przygnębiającym. Do dziś uważano, że akurat w tym dniu kumulują się wszelkiego rodzaju nieprzyjazne zjawiska. Takie jak na przykład zmiana warunków atmosferycznych. Więc z reguły „Blue Monday” jest deszczowy i pochmurny. Jednak psycholodzy uważają, że ten dzień wcale nie musi być najgorszy.

„Ustawa Lex Czarnek to pogrzeb polskiej edukacji”

Sejm przyjął projekt ustawy zwanej Lex Czarnek, która zwiększa rolę kuratora oświaty, a za jego pośrednictwem – ministra. Zmiany w prawie oświatowym przewidują także, że nauczanie zdalne będzie miało podstawę prawną. Zdaniem posłów i posłanek opozycyjnych jest to reforma niszcząca polskie szkolnictwo. Ma odebrać głos nauczycielom, rodzicom i uczniom.

W Głogowie powstanie Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego

W siedzibie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisano porozumienia w sprawie utworzenia „Miedziowego Centrum Rozwoju Gospodarczego”, które ma powstać w Głogowie. Jest to ważne przedsięwzięcie, które między innymi ma na celu zwiększyć atrakcyjność legnicko-głogowskiego regionu.

Dolnośląscy samorządowcy narzekają na drożyznę

Drogo, drożej będzie gorzej. Wraz z początkiem roku ceny na zakup gazu, paliwa i energii elektrycznej znacząco poszły do góry, a na dodatek weszły w życie zmiany w systemie podatkowym w ramach Polskiego Ładu.

Z rzeczy mieszkańców ma powstać wielka lokomotywa

W Galerii BWA Wrocław, która znajduje się w budynku Dworca Głównego ma pojawić się niezwykła instalacja. Będzie to tak zwana „Lokomotywa”, która ma powstać z rzeczy oddanych przez mieszkańców Wrocławia. Mogą to być różnego rodzaju przedmioty, które kojarzą nam się z podróżami i migracją. Takie jak na przykład walizki, różnego rodzaju książki, suche produkty i różne inne rzeczy. Planowo wielka rzeźba w postaci lokomotywy ma pojawić się w galerii 18 lutego.

Koncert osób z niepełnosprawnościami w Czasoprzestrzeni

W najbliższy czwartek, 13 stycznia, odbędzie się noworoczny koncert osób z niepełnosprawnościami, który między innymi ma na celu promować kampanię #KulturaBezBarier. Wydarzenie to jest organizowane przez fundację Eudajmonia i odbędzie się w Centrum Kultury Czasoprzestrzeń.

15-metrowy szkielet wieloryba znajduje się we Wrocławiu

Mało kto wie, ale w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego można zobaczyć szkielet największego zwierzęcia na świecie, czyli płetwala błękitnego. Jest to jeden z pięciu eksponatów, które znajdują się na terenie Polski. We Wrocławiu akurat znajduje się największy, bo ma on prawie 15 m. Podziwiać to cudo można na wystawie „Świat zwierząt”.

Skradziony katalizator. Pies wywęszył sprawców

Na parkingu przy jednej z ulic w Siechnicach doszło do kradzieży katalizatora z osobowej toyoty. Niestety sprawcy zostali spłoszeni przez świadka zdarzenia, który poinformował o tym policję. Na miejscu od razu pojawili się funkcjonariusze z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych. Na szczęście pies służbowy wywęszył przestępców, którzy nie zdążyli uciec daleko od miejsca wydarzeń.

Wraca ruch tramwajowy w kierunku Księża Małego

W najbliższą sobotę, 8 stycznia, wróci ruch tramwajowy w kierunku Księża Małego. Prawie cztery miesiące trwała przebudowa torowiska na odcinku ul. Krakowskiej w ramach budowy Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu.

Halowe Mistrzostwa Polski Artystów. Grają charytatywnie w tenisa

Już po raz 6 do Wrocławia przyjechali znani artyści z całej Polski, aby wziąć udział w Halowych Mistrzostwach Polski Artystów. Jest to niezwykła impreza, bo łączy ona osoby z różnych środowisk wokół pasji do gry w tenisa i chęci pomagania innym. Od samego początku wydarzenie to ma charakter charytatywny i ma na celu wesprzeć podopiecznych fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Zima we Wrocławiu będzie deszczowa i ciepła?

Pogoda nas nie rozpieszcza. Parę tygodni temu temperatura we Wrocławiu była 10 stopni poniżej zera, a w Sylwestra mieliśmy ponad 11 stopni na plusie. Synoptycy prognozują, że niestety taka pogoda może utrzymać się z nami na dłużej, a zima w stolicy Dolnego Śląska będzie ciepła i raczej deszczowa.

Zza kanapy na strychu prosto do więziennej celi

W ubiegły weekend wrocławscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy byli poszukiwani listami gończymi. Jeden z nich ukrywał się za kanapą na strychu, a drugi przyjechał w odwiedziny do znajomych. Przyczyną poszukiwań mężczyzn były popełnione przez nich przestępstwa kradzieży. Po przeprowadzeniu niezbędnych czynności poszukiwani trafili do policyjnego aresztu a stamtąd prosto do więziennych cel.

37. edycja Biegu Sylwestrowego w Trzebnicy

Prawie 700 osób wzięło udział w 37. edycji Biegu Sylwestrowego w Trzebnicy. Uczestnicy przyjechali z całej Polski, a nawet z zagranicy. Między innymi z Niemiec, Białorusi i Holandii.
Już po raz kolejny wydarzenie to miało charakter charytatywny, a więc każde 10 zł od zarejestrowanego uczestnika zostało przekazane na ręce rodziców Błażeja i Kingi. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy – krótszą 5 km i dłuższą 10 km. Biegacze rozpoczynali bieg i kończyli przy nowej Gminnej Hali Widowiskowo Sportowej im. Dolnośląskich Olimpijczyków w Trzebnicy.

Uważaj na wiadomości od “kurierów” – policjanci ostrzegają przed oszustami

Obecnie większość z nas robi zakupy online. Szczególnie w okresie
świątecznym i w trakcie noworocznych promocji, zdarza się, że jeszcze na ostatnią chwilę zamawiamy coś dla siebie i swoich najbliższych. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia życie, szczególnie wtedy kiedy korzystamy z usług kurierskich. Niestety jak zaznaczają funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu taka forma zakupów stwarza pole do działania dla oszustów. Otóż na co warto uważać oczekując na doręczenie paczki?