Dzieła Norwida na wystawie w Ossolineum

Z okazji 200. rocznicy urodzin najwybitniejszego polskiego poety Cypriana Kamila Norwida, w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich została zorganizowana wystawa, na której można między innymi zobaczyć jeden z czterech istniejących obrazów olejnych Norwida – tajemniczą „Jutrznie”.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do niedzieli 26 września.

Budynek szkolnego schroniska młodzieżowego w Krośnicach czeka na nowego właściciela

Gmina Krośnice przygotowuje się do jednej z największych transakcji w historii gminy. Mowa o dawnym szkolnym schronisku młodzieżowym. Obiekt znajduję się w Krośnicach w malowniczym otoczeniu Doliny Baryczy.

Warsztaty i praktyczne porady w zakresie opieki nad osobą starszą

O tym, jak opiekować się osobą starszą oraz o tym, jak między innymi radzić sobie w trudniejszych chwilach można było usłyszeć podczas warsztatów, które zostały zorganizowane w ramach Dni Seniora wspólnie z fundacją Veritas.

Wspomnienie Elvisa Presleya w Muzycznym Klubie Seniora i Juniora

W Klubie Seniora i Juniora odbyło się spotkanie poświęcone twórczości Elvisa Presleya. W trakcie, którego uczestnicy między innymi mogli usłyszeć znane piosenki tego artysty oraz zapoznać się z jego biografią.

Darmowe badania dla seniorów

Seniorzy powyżej 55 lat mogli się przebadać w Mobilnym Centrum Diagnostyki Osteoporozy i sprawdzić stan zdrowia swoich kości, a także mogli między innymi skorzystać z konsultacji dietetyka, aby się dowiedzieć jak zdrowo się odżywiać. To wszystko zostało zorganizowane w ramach Dni Seniora. Co ważne seniorzy mogli skorzystać z badań i konsultacji absolutnie za darmo.

84-letni grzybiarz odnaleziony cały i zdrowy

Zwykła wycieczka grzybiarza do lasu mogła się zakończyć inaczej, gdyby nie natychmiastowa interwencja policjantów. 84-latek zorientowany, że się zgubił zadzwonił do żony i powiedział, że nie może znaleźć drogi do domu. Funkcjonariusze po tym, jak dostali zgłoszenie od żony seniora od razu udali się na poszukiwanie mężczyzny.

Rajd Terenowy Seniora w Parku Popowickim

Za nami już kolejna edycja Rajdu Terenowego Seniora. Wydarzenie to każdego roku odbywa się w innym miejscu, dzięki czemu uczestnicy oprócz tego, że aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu to także odkrywają nowe miejsca na mapie Wrocławia. Tym razem metą rajdu stał się Park Popowicki.

Tu się zaczyna Wrocław. Zajezdnia świętuje swoje 5-lecie

Centrum Historii Zajezdnia obchodzi swoje 5-te urodziny. Z tej okazji muzeum zorganizowało dni otwarte, podczas których można przyjść i absolutnie za darmo odwiedzić wystawę czasową i stałą. Dni otwarte potrwają do 18 września.

IX Forum Promocji Turystycznej w Hydropolis

We Wrocławiu odbyła się IX edycja Forum Promocji Turystycznej. Już po raz kolejny wydarzenie to odbyło się w Hydropolis na terenie MPWiK. Podczas forum między innymi były poruszane tematy związane z branżą turystyczną w czasie pandemii.

Strażak uratował dziewczynkę. Warto wołać o pomoc

Spacer rodziców z córeczkami mógłby zakończyć się tragicznie, gdyby nie natychmiastowa pomoc strażaka z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 we Wrocławiu. Do zdarzenia doszło w niedzielne popołudnie, kiedy rodzice spacerowali z dziećmi parkiem Mikołaja Kopernika. Najmłodsza z dziewczynek bawiła się i zaczęła się krztusić. Ojciec zorientowany, że dziewczynka nie może oddychać udał się po pomoc do najbliższej jednostki straży pożarnej.

Nowy sezon w Hali Orbita

W Hali Orbita rozpoczyna się kolejny sezon halowy. W sezonie 2021/2022 swoje mecze będą tutaj rozgrywać między innymi: Gwardia Wrocław, Volley Wrocław, a także WKS Śląsk Wrocław Handball i koszykarski Śląsk Wrocław. Co ważne w tym sezonie, o ile nie będzie obostrzeń związanych z pandemią, spotkania będą rozgrywane z udziałem publiczności.

Japońska natura i cywilizacja na wystawie Marka Bułaja

W Centrum Kultury Agora odbyło się otwarcie wystawy autorstwa Marka Bułaja pod tytułem: „Inspiracje Japońskie. Natura i Cywilizacja”. Bo to właśnie natura i piękno zainspirowały autora do stworzenia tej wystawy. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 14 września do 10 października. Wstęp jest wolny.

Open Air Festiwal. Younak Circus zawita do Wrocławia

Znajdujemy się na placu przed Centrum Kultury Agora. To właśnie tutaj już w sobotę 18 września odbędzie się widowisko z udziałem artystów ze Słowacji. Na uczestników czeka między innymi opowieść o słowackim Juraju Janosiku. Wydarzenie jest bezpłatne, zaproszony jest każdy, a odbędzie się ono w ramach Open Air Theatre Festiwal.

Powiatowy Przegląd Piosenki w Kątach Wrocławskich

W Kątach Wrocławskich odbyła się II edycja Powiatowego Integracyjnego Przeglądu Piosenki. Tym razem tematem przewodnim były piosenki Krzysztofa Krawczyka, a więc między innymi można było usłyszeć „Bo jesteś ty” i „My cyganie” w wykonaniu uczestników. Wydarzenie to głównie jest zorganizowane dla osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Co ważne jest to przegląd piosenki, a nie konkurs, więc najważniejszy w nim jest udział.

Ukrainistyka z anglistyką na UWr

Filologia ukraińska w połączeniu z anglistyką to specjalność prowadzona przez dwa instytuty Uniwersytetu Wrocławskiego — Instytut Filologii Słowiańskiej i Filologii Angielskiej. Daje ona wiele perspektyw i otwiera drzwi do znalezienia pracy na arenie międzynarodowej. Po ukończeniu takiej specjalności absolwenci mogą starać się o pracę między innymi w biurach tłumaczeń, dużych korporacjach, jak i w turystyce.

Wystawa Lva Sterna „Cztery Opowiadania” w NFM

Znajdujemy się na wystawie autorstwa Lva Sterna pod tytułem „Cztery Opowiadania”. Dzieła, które zostały tutaj przedstawione w pewnym sensie opowiadają historię życia samego autora. Przez tę wystawę autor między innymi chciał zwrócić uwagę na kruchość czasu. Zobaczyć ją można w Narodowym Forum Muzyki do końca października.

9.edycja „Koduj z Gigantami”. Zapisy trwają

We wrześniu na miłośników programowania czeka kolejna, tym razem 9. edycja ogólnopolskich warsztatów „Koduj z Gigantami”. Wydarzenie jest skierowane do uczniów szkól podstawowych i ponadpodstawowych oraz ma na celu między innymi popularyzację programowania wśród dzieci i młodzieży. Warsztaty będą prowadzone w całej Polsce, przez najlepszych trenerów zarówno stacjonarnie, jak i online.

Rekrutacja dodatkowa na Uniwersytecie Wrocławskim

Dobra wiadomość dla wszystkich kandydatów na studia. Na Uniwersytecie Wrocławskim wciąż trwa rekrutacja, a to oznacza, że jeszcze w tym roku można zostać studentem.

Woda na wagę złota. Jak ją oszczędzać?

Woda jest ważnym elementem w środowisku, w którym żyjemy. Jednak niestety jej zasoby nie są nieograniczone, dlatego warto ją oszczędzać. Możemy zacząć chociażby od zakręcania wody podczas mycia zębów. Według przeliczeń różnych organizacji ekologicznych zakręcanie kranów podczas mycia zębów w gospodarstwie czteroosobowym to oszczędność do 900 litrów miesięcznie. W skali roku to ponad 10 tys. litrów.

XX edycja rajdu rowerowego „Śladami Ryszarda Szurkowskiego” w Krośnicach

Już od ponad 10 lat w Krośnicach odbywa się słynny rajd rowerowy „Śladami Ryszarda Szurkowskiego”. W tym roku odbyła się kolejna, tym razem jubileuszowa, XX edycja tego wydarzenia. Od lat uczestniczył w nim także sam Ryszard Szurkowski, ale niestety tym razem nie pojawił się na mecie. Jednak pamięć o nim nadal żyje w sercach tych, którzy kontynuują tę tradycję, uczestnicząc w tym rajdzie.

Autentyczne ludzkie ciała na wystawie „Body Worlds” we Wrocławiu

Do Wrocławia zawitała niezwykła wystawa. Body Worlds, bo tak ona się nazywa, jest najliczniej odwiedzaną na świecie wystawą naukową, która prezentuje anatomię człowieka. Pokazuje ludzki organizm w zdrowiu i chorobie. Co ciekawe, wszystkie eksponaty to autentyczne ludzkie ciała, które zostały przekazane przez dawców.

Wrocławianie o pomocy uchodźcom: zdania podzielone

Od kilkunastu dni trwa kryzys na polsko-białoruskiej granicy, spowodowany napływem uchodźców. Zapytaliśmy mieszkańców, jakie zdanie mają na ten temat i czy Polska powinna pomóc migrantom?

Sezon zimowy na wrocławskim lotnisku. Dokąd polecimy?

Port Lotniczy Wrocław podsumował sezon letni oraz zaprezentował nową siatkę połączeń na sezon zimowy. Wśród kierunków, które cieszyły się największą popularnością znalazła się między innymi Turcja, co zaś czeka na nas w sezonie zimowym?

Ossolineum odkrywa karty polskiej ortografii

Jak wiemy język polski do najłatwiejszych nie należy. Na przestrzeni czasów ortografia polska nieustannie rozwijała się i ulegała zmianom, o czym świadczą chociażby dzieła, które znajdują się w Narodowym Zakładzie im. Ossolińskich. Niektóre z nich zostały przedstawione w przededniu nowego roku szkolnego.