Latamy z Wrocławia odc. 1

Za oknem koniec listopada. Panuje jesienna aura, a tak naprawdę prawie że już zimowa. Temperatura spada poniżej zera. W takim okresie wielu z nas zastanawia się, jak przetrwać do wiosny? Jednym ze sposobów może być na przykład podróżowanie. Na wrocławskim lotnisku trwa sezon jesienno-zimowy. W poszukiwaniu promieni słońca prosto z Wrocławia możemy polecieć między innymi do Palermo we Włoszech, do Turynu, Mediolanu, Paryża czy Wenecji i wcale nie muszą to być długie podróże. Mogą to być też krótkie wyjazdy, czyli tak zwane weekendowe.

Wrocław: ruszają “Przystanki ciepła”

Sektor 3 przy ul. Legnickiej 65 to jest jedno z 17 miejsc we Wrocławiu, gdzie od 1 grudnia będzie funkcjonował tak zwany „Przystanek Ciepła”. Można będzie tutaj napić się ciepłej herbaty, ogrzać się i poczytać książkę. Jest to wspólna inicjatywa miasta i organizacji pozarządowych. Powstała głównie z myślą o osobach, które – niestety – przez inflację i stale rosnące koszty energii, nie będą na przykład w stanie ogrzać własnego mieszkania w zimie. Ma to też pomóc nam walczyć z obojętnością i zachęcić nas do tego, aby troszczyć się o siebie nawzajem.

Wrocław Bez Przemocy 2022. Stop przemocy wobec dzieci

Przemoc ma wiele twarzy. Doświadczają jej niestety nie tylko dorośli, ale również dzieci. We Wrocławiu wystartowała kampania pod tytułem „Stop przemocy”, która jest skierowana przeciwko przemocy wobec dzieci. Kampania ta ma charakter edukacyjny i informacyjny.

Rok Edyty Stein. Wystawa “Wpisana we Wrocław” w CHZ

W Centrum Historii Zajezdnia pojawiła się nowa wystawa pod tytułem „Wpisana we Wrocław”, która jest związana z życiem Edyty Stein. O tym, co to za wystawa i o czym opowiada porozmawialiśmy z Juliuszem Woźnym z Centrum Historii Zajezdnia.

Dzień Pocałunku. Jak świętują wrocławianie?

28 listopada 2022 roku w kalendarzu, czyli 332 dzień roku. Na ten dzień przypada nietypowe święto – Dzień Pocałunku. Jest to jeden z najstarszych gestów ludzkości, za pomocą którego wyrażamy uczucia swoim najbliższym. Ma on też różne znaczenia. Na przykład pocałowanie dłoni może wyrażać szacunek, pocałunek w policzek sympatię, pocałunek w czoło może oznaczać troskę o drugiego człowieka, a pocałunek w usta – szeroko pojętą miłość. Oprócz tego, specjaliści uważają, że pocałunki mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i mogą wydłużyć życie. Zapytaliśmy wrocławian czy ich zdaniem pocałunki są ważne w życiu człowieka?

Młodzieżowa Rada Gminy Siechnice. Wybrano 18 radnych na lata 2022-2024

20 października bieżącego roku zostały przeprowadzone wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Siechnice na lata 2022-2024. Jest to historyczny moment, bo do tej pory gmina Siechnice nie miała jeszcze Młodzieżowej Rady. W tych wyborach zostało wybranych 18 radnych. Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Gminy Siechnice odbyło się 22 listopada.

Gmina Siechnice inwestuje w zieleń. Budowa zbiornika w Smardzowie

Park w Radwanicach – jest to jedno z pięciu miejsc, w które gmina Siechnice postanowiła zainwestować, jeśli chodzi o nowe nasadzenia i zieleń. Drugim takim miejscem jest park w Sulęcinie, tam z kolei trwają też prace, które mają na celu zaaranżować przestrzeń dla mieszkańców. Głównym celem tych inwestycji jest stworzenie przestrzeni, gdzie mieszkańcy będą mogli przyjść i odpocząć, a także jest tutaj aspekt ekologiczny, czyli chodzi o czyste powietrze.

XI Ogólnopolska Konwencja Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych

Współczesne stosunki międzynarodowe mają przed sobą wiele wyzwań. Na rożnego rodzaju zmiany w strukturze i funkcjonowanie współczesnego ładu międzynarodowego ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest trwająca od ponad 9 miesięcy wojna w Ukrainie, wywołana agresją Rosji. W dniach 24 i 25 listopada w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego odbywa się XI Ogólnopolska Konwencja Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych pt. “Nowy ład międzynarodowy”. Naukowcy z całej Polski przyjechali do Wrocławia, żeby rozmawiać i dyskutować o obecnej sytuacji na świecie oraz żeby zastanowić się nad tym, jak w przyszłości będzie wyglądała struktura międzynarodowa.

Program Re_Open_UK – Nowe otwarcie dla polskiego biznesu

Mija już prawie trzy lata odkąd Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, czyli ogłosiła tak zwany brexit. Jego skutki są odczuwalne do dziś jeśli chodzi o polsko-brytyjskie relacje i to na wielu płaszczyznach. Ucierpiały na tym również polscy przedsiębiorcy i relacje handlowe. 21 listopada w Dolnośląskim Parku Innowacji i Nauki odbyła się konferencja, która została zorganizowana przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną, w trakcie której przedsiębiorcy mogli zapoznać się z programem Re_Open_Uk, który ma za zadanie pomóc przedsiębiorcom poradzić sobie z negatywnymi skutkami brexitu.

Granty PPGR: 309 laptopów dla mieszkańców gminy Syców

18 listopada w Centrum Kultury w Sycowie mieszkańcom rozdano pierwsze symboliczne 40 laptopów w ramach programu „Granty PPGR – Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym”. Gmina Syców jest jedną z ponad 1600 gmin, które przystąpiły do tego programu i uzyskały dofinansowanie na zakup nowego sprzętu. Ostatecznie nowe komputery, laptopy i tablety trafią łącznie do ponad 300 sycowian.

Dzień Życzliwości we wrocławskim aquaparku. Konkursy, animacje i życzliwe maskotki

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym roku Wrocław obchodzi to święto już po raz siedemnasty. Jest to dzień uśmiechów, radości i pozytywnych emocji. W obchody tego święta włączył się także wrocławski aquapark.

“Ksiądz Marek” Juliusza Słowackiego. Premiera w Teatrze Polskim na Scenie na Świebodzkim

Już w najbliższą sobotę 19 listopada o godzinie 19.00 w Teatrze Polskim na Scenie na Świebodzkim odbędzie się premiera spektaklu „Ksiądz Marek” Juliusza Słowackiego w reżyserii Jacka Bunscha. Jest to dramat, gdzie jest wojna, chore ambicje, miłość i wszystkie inne emocje, które towarzyszą człowiekowi. Spektakl ten jest refleksją na temat historii i współczesności.

“Hejnał Włościański” – wizytówką miasta i gminy Siechnice

Hejnał – krótki utwór muzyczny, który zazwyczaj jest grany na trąbce. Znamy między innymi hejnał wrocławski, a także hejnał krakowski „Mariacki”. Teraz z kolei swój hejnał będą miały również Siechnice. Specjalnie na rzecz stworzenia takiego hejnału siechnickiego został zorganizowany konkurs w ramach obchodów 25-lecia miasta Siechnice. Po raz pierwszy „Hejnał Siechnic – Włościański” został zaprezentowany i odegrany 11 listopada w ramach obchodów Święta Niepodległości.

104. rocznica Niepodległości: Radosna Parada przeszła ulicami Wrocławia

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w dniu Święta Niepodległości we Wrocławiu rozpoczęły się hucznie na placu Wolności. Po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, wróciła Radosna Parada, w której wzięli udział mieszkańcy Wrocławia i wszyscy chętni.

Pożar hali przy ul. Bystrzyckiej we Wrocławiu

Tuż po godzinie 8.00 w czwartek rano dostaliśmy informację od naszego widza o tym, że nad Wrocławiem pojawiły się potężne kłęby dymu. Jak ustaliliśmy, pożar wybuchł na terenie hali magazynowej przy ul. Bystrzyckiej 87 na Gądowie, która należy do firmy Draxton Wrocław.

Powstała międzyuczelniana Grupa Zielona Energia

W dzisiejszych czasach zielona energia odgrywa ważną rolę, szczególnie produkcja takiej energii, biorąc pod uwagę stale rosnące koszty. 10 listopada na Uniwersytecie Wrocławskim został podpisany list intencyjny o stworzeniu międzyuczelnianej Grupy Zielona Energia. W podpisaniu listu intencyjnego wzięli udział przedstawiciele uczelni wyższych Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Granty PPGR: 680 laptopów dla mieszkańców gminy Trzebnica

Gmina Trzebnica jest jedną z gmin w Polsce, która przystąpiła do rządowego programu “Granty PPGR – wsparcie dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów”. Chodzi w tym projekcie o to, żeby wesprzeć te osoby, w tak zwanym rozwoju cyfrowym i ułatwić im między innymi dostęp do nauki zdalnej. Ostatecznie gminie Trzebnica udało się pozyskać dofinansowanie na 680 laptopów, które mieszkańcy mogli odebrać w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy.

Sezon letni 2022 na wrocławskim lotnisku – ponad 1,6 mln obsłużonych pasażerów

Port Lotniczy Wrocław podsumował sezon letni. W okresie od maja do września wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 1,6 mln pasażerów. Tym razem dominowały podróże na południe Europy. Największą popularnością cieszyły się loty w kierunku Włoch, Turcji, Grecji, ale też Hiszpanii i Chorwacji. Sporą część stanowiły tak zwane krótkie podróże, czyli 3-4 dniowe.

Naukowcy z Łukasiewicz—PORT badają chorobę Huntingtona

Choroby neurodegeneracyjne związane są z postępującymi uszkodzeniami komórek, które budują układ nerwowy. Ma to wpływ na sprawność umysłową oraz powoduje problemy z poruszaniem się. Do takich chorób zalicza się między innymi choroba Parkinsona, Alzheimera oraz Huntingtona. Co tak naprawdę leży u podstaw choroby Huntingtona i jaka jest szansa na odkrycie nowych celów terapeutycznych – bada to Zespół Badawczy Biologii Astrocytów Łukasiewicz – Port.

“Powiat wrocławski promuje e-zdrowie”

Wystartował program pilotażowy „Powiat wrocławski promuje e-zdrowie”. Obejmuje on seniorów i kobiety po 34 tygodniu ciąży. Jeśli chodzi o seniorów, to w tym przypadku jest to „Walizka telemedyczna”, która zawiera niezbędne narzędzia do wykonania podstawowych badań. W przypadku kobiet w ciąży jest to tak zwane KTG.

“Ogrody doświadczeń” w Łukasiewicz — PORT. Poznaj bliżej tajemniczy świat nauki

Mieliśmy okazję uczestniczyć w nietypowych zajęciach, które odbywają się na terenie Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii Łukasiewicz — PORT. Takie warsztaty są skierowane do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz pozwalają im bliżej zapoznać się z biologią, chemią i fizyką, a także odkryć, w jaki sposób nauka łączy się z naszym życiem codziennym.

Akademia H2O – wrocławscy uczniowie będą uczyć się o wodzie

Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie będzie realizowany kompleksowy program wiedzy o wodzie Akademia H2O, który został przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Jest skierowany do uczniów szkół podstawowych. W ramach takich zajęć dzieci będą mogły dowiedzieć się między innymi o znaczeniu wody w naszym życiu codziennym oraz o tym, w jaki sposób należy ją szanować.

Prawie 1000 drzew pojawi się wzdłuż ul. Legnickiej i ul. Lotniczej

W centrum miasta, wzdłuż ul. Legnickiej i ul. Lotniczej, pojawi się nowa zieleń. Będą to 932 drzewa. Pierwsze symboliczne drzewo lipowe zostało posadzone na terenie pl. Strzegomskiego.

Wszystkich Świętych. Tłumy na cmentarzu przy ul. Grabiszyńskiej

1 listopada – Święto Wszystkich Świętych. Co roku zgodnie z tradycją mieszkańcy przychodzą na groby swoich bliskich, żeby uszanować ich pamięć. Odwiedziliśmy w tym dniu jeden z wrocławskich cmentarzy komunalnych, który znajduje się przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.