Echo24.tv » Nina Yevtushenko
Najpierw pandemia, później wojna w Ukrainie – te wszystkie wydarzenia mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na osoby dorosłe, ale również młodzież. Osoby młode, jak nikt inny, potrzebują naszego wsparcia i pomocy, zwłaszcza w zakresie zdrowia psychicznego. W związku, z tym, wystartował program pilotażowy powiatu wrocławskiego „Powiat wrocławski promuje e-zdrowie – zdalne wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży”.
23 marca na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbyły się obchody 76. rocznicy funkcjonowania uczelni. Co roku to święto jest okazją do wręczenia medali i wyróżnień. Jest to także moment, kiedy wręczany jest tytuł doktora honoris causa, czyli najwyższe wyróżnienie w świecie akademickim. Tym razem takim tytułem został nagrodzony prof. Wojciech Czakon.
22 marca jest obchodzony Światowy Dzień Wody. Z tej okazji już po raz drugi w samym centrum miasta, na placu Solnym, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu zorganizowało akcję proekologiczną, w ramach której każdy mieszkaniec mógł przynieść 7 butelek plastikowych i wymienić je na jedną tritanową.
We Wrocławiu wystartowała Akademia Gastro. Jest to cykl 25 szkoleń, które są organizowane z ramienia Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia i są skierowane do osób, które są zainteresowane branżą gastronomiczną i które w przyszłości chciałyby otworzyć własną restaurację. Pierwsze spotkanie odbyło się w środę 22 marca w Infopunkcie Barbara przy ul. Świdnickiej.
W podwórku przy ul. Więckowskiego odbyła się akcja zamalowywania napisów mowy nienawiści. Już drugi rok z rzędu taka akcja odbywa się we Wrocławiu symbolicznie 21 marca, w Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową.
W Technikum Akademickim przy Międzynarodowej Szkole Wyższej Logistyki i Transportu we Wrocławiu odbył się finał konkursu wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza, zmianach klimatu i cyberbezpieczeństwie Technikon ESA. Konkurs ten jest skierowany do szkół o profilu technicznym, a jego organizatorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK.
Do wyborów parlamentarnych jeszcze wiele miesięcy, ale wszystko wskazuje na to, że kampania wyborcza zaczęła się tym razem wyjątkowo szybko i rozkręca się coraz bardziej. W sobotę w Brzegu Dolnym odbyło się spotkanie programowe prowadzone przez ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego.
W dzisiejszych czasach młodzież coraz częściej zastanawia się nad tym, co by chciała robić w życiu i jaką ścieżkę zawodową wybrać. W odpowiedzi na zapotrzebowanie młodych osób, już po raz kolejny wystartowały warsztaty „Zajawka na życie”, które są organizowane przez fundację Veritas i które mają na celu pomóc młodym osobom poznać siebie, odkryć swoje talenty oraz zdefiniować swoją drogę życiową.
Powiat wrocławski ruszył z programem opieki wytchnieniowej. Będą mogły z niego skorzystać osoby, które mają członków rodziny z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności oraz nad którymi sprawują one opiekę. W tym roku powiat wrocławski przeznaczył na ten cel 550 tys. zł.
We Wrocławiu już po raz kolejny odbędzie się akcja „Polska mówi aaa”, w ramach której mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać z usług lekarskich i zbadać stan zdrowia swojej jamy ustnej.
ZUS przy ul. Reymonta jest już czynny. W ostatnich kilku latach placówka przeszła gruntowną przebudowę i zmieniała się nie do poznania.
Kijów oficjalnie został miastem partnerskim Wrocławia. Umowa partnerska została podpisana 15 marca we wrocławskim Ratuszu. Podpisali ją prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i mer Kijowa Witalij Kliczko w obecności radnych miejskich Wrocławia i Kijowa.
Każda wieś ma swojego gospodarza, czyli sołtysa. Praca sołtysa jest taką wyjątkową misją społeczną. Jest to osoba zaufana, do której mieszkańcy przychodzą z różnymi swoimi problemami. Dzień Sołtysa obchodzimy 11 marca. W tym roku dolnośląskie obchody tego święta odbyły się w Trzebnicy na terenie Hali Widowiskowo-Sportowej im. Dolnośląskich Olimpijczyków.
Ruszył projekt „Przyjazne miasto”, który powstał przy współpracy miasta i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W ramach tego przedsięwzięcia studenci będą mogli przełożyć swoje pomysły związane z lepszym życiem w naszym miecie na różnego rodzaju projekty.
W tym roku seniorki z Sycowa obchodziły Dzień Kobiet hucznie. Mogły one tym razem skorzystać z warsztatów tematycznych, miedzy innymi z warsztatów z kosmetyczką, ze stylistką, jak również z dietetykiem. Podsumowaniem tego wszystkiego był koncert, który odbył się w Centrum Kultury w Sycowie oraz pokaz filmu.
Przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu odbył się protest. Mieszkańcy i ekolodzy protestowali przeciwko niszczeniu lasów oraz bardzo cennych drzew, które znajdują się na terenie Wrocławia i rosną na obszarze Natura 2000.
Na początku marca jedna z uczennic V liceum w Legnicy zawiadomiła dyrekcję szkoły o tym, że w koszu w damskiej toalecie znalazła podrzuconą kamerkę. W związku z tym, że do tej pory ta sytuacja nie została wyjaśniona aktywiści z wrocławskiej Fundacji GROWSPACE postanowili zająć się tą sprawą i zwrócić się do dolnośląskiego kuratora oświaty z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy.
Ul. Pomorska krok po kroku zmienia swoje oblicze. W tej chwili jest całkowicie rozkopana i zamknięta dla ruchu kołowego. Docelowo wszystkie prace mają być zakończone w 2024 roku. Sprawdziliśmy, co obecnie dzieje się na budowie.
Odra to mikroklimat, ale również obszar turystyczny. Miejsca, które są położone nad Odrą i są dostosowane do wypoczynku nad wodą, cieszą się szczególną popularnością, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Około 23 gmin będzie mogło składać wnioski o dofinansowanie na rozwój infrastruktury w ramach Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego. Wnioski będą mogły również składać organizacje pozarządowe.
W tym roku po raz drugi gmina Syców miała swoje stoisko na Międzynarodowych Targach Turystyki i Czasu Wolnego, które odbyły się na Tarczyński Arena we Wrocławiu. To była dobra okazja, aby dowiedzieć się, co znajduje się na ziemi sycowskiej oraz dlaczego warto znaleźć chwilę, żeby się tam wybrać i pozwiedzać miejscowe atrakcje.
Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Regionalnym w Sycowie powstała unikatowa wystawa pod tytułem „Żołnierze Giewontu na szlaku Niepodległości 1945-1989”.
Dostaliście państwo wiadomość o podejrzanej treści z prośbą “Kliknij w ten link”? Uważajcie, bo w ten sposób mogą działać oszuści. Mimo że policja cały czas apeluje do mieszkańców i informuje o oszustwach, to niestety nadal zdarzają się takie sytuacje, kiedy dajemy się nabrać. Wśród najbardziej znanych metod oszustw są tzw. na policjanta, na wnuczka, na hydraulika, jak również pracownika banku. Na co warto uważać i jak nie dać się oszukać?
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczęła budowę Lokalnego Centrum Biznesu w Jaworzynie Śląskiej. Symboliczna łopata została wbita 28 lutego.
Odwiedziliśmy z kamerą jedną z wrocławskich kamienic, która znajduje się przy ul. Pomorskiej na Nadodrzu, gdzie jakiś czas temu w sieni pod warstwą farby, pyłu i brudu zostały odkryte niezwykłe polichromie. Aktualnie trwa tu proces renowacji. Krok po kroku wszystkie elementy są oczyszczane w sposób precyzyjny i delikatny po to, aby ostatecznie przywrócić temu miejscu dawny blask.