Federacja UWr i UM? Rektorzy o wspólnym potencjale uczelni

Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otrzymały ministerialny grant na przeprowadzenie analizy, która ma być podstawą do dalszych prac nad połączeniem uczelni w federację. Prace potrwają przynajmniej kilka miesięcy, a analizą zajmie się zewnętrzna firma. Uczelnie nie pozostają bierne, rozpoczęły działania w 8 zespołach ekspertów.

Znajdź Swoją Trasę – Rowerowa Gra Terenowa

Dolny Śląsk to rowerowe zagłębie Polski – z tras i ścieżek rowerowych korzysta coraz więcej miłośników dwóch kół. Nie ma w tym nic dziwnego – województwo dolnośląskie oferuje wiele możliwości. Tutaj każdy może znaleźć swoją trasę, bo ich wybór jest ogromny. Od ścieżek rowerowych po płaskich terenach do górzystych tras z przepięknymi krajobrazami wokół. Na dolnośląskich trasach rowerzystów można spotkać w każdym momencie, tutaj sezon nie kończy się po wakacjach. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w ramach kampanii Znajdź Swoją Trasę pokazują, co czeka na wszystkich aktywnych na Dolnym Śląsku.

Znajdź Swoją Trasę – Rowerowa Gra Terenowa

Dolny Śląsk to rowerowe zagłębie Polski – z tras i ścieżek rowerowych korzysta coraz więcej miłośników dwóch kół. Nie ma w tym nic dziwnego – województwo dolnośląskie oferuje wiele możliwości. Tutaj każdy może znaleźć swoją trasę, bo ich wybór jest ogromny. Od ścieżek rowerowych po płaskich terenach do górzystych tras z przepięknymi krajobrazami wokół. Na dolnośląskich trasach rowerzystów można spotkać w każdym momencie, tutaj sezon nie kończy się po wakacjach. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w ramach kampanii Znajdź Swoją Trasę pokazują, co czeka na wszystkich aktywnych na Dolnym Śląsku.

DOT: Certyfikaty za Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska rozdane!

Dolny Śląsk to region do odkrywania i zwiedzania. Szereg atrakcji, szlaków turystycznych i możliwości sprawia, że turyści chętnie spędzają tu czas. W rozwój dolnośląskiej turystyki zaangażowanych jest wiele podmiotów, które zostały docenione podczas Dolnośląskiej Gali Turystyki w ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki.

Kongres Kobiet po raz pierwszy we Wrocławiu!

Kongres Kobiet po raz pierwszy zawita do stolicy Dolnego Śląska. Będą to dwa dni rozmów, debat i dyskusji o roli kobiet we współczesnym świecie. Wśród gościn wybitne ekspertki w wielu dziedzinach. Wstęp jest darmowy, a o szczegółach mówi Jolanta Niezgodzka, wiceprezeska Dolnośląskiego Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

PWr: kobiety w branży kosmicznej. Jak sobie radzą?

Koło Naukowe PWr In Space zorganizowało pierwszą konferencję „Women in space tech”. Temat konferencji ma zwrócić uwagę na rolę kobiet w sektorach kosmicznym i lotniczym. Jak podkreślają prelegenci, ich udział w tworzeniu nowych trendów jest ogromny.

Dodatkowe pieniądze dla 13 dolnośląskich szpitali. Ponad 370 mln zł

Do 13 dolnośląskich szpitali trafią dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pieniądze mają zapewnić finansowanie podwyżek minimalnego wynagrodzenia w służbie zdrowia, które obowiązuje od lipca. Niestety wiele szpitali miało problemy z pieniędzmi, dlatego Ministerstwo Zdrowia zaproponowało szpitalom tzn. „mechanizm 16 procent”.

Zintegrowane centum pediatrii w USK. Powstanie z rządowych pieniędzy

Zintegrowane Centrum Pediatryczne za ponad 200 milionów złotych powstanie przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Pieniądze trafią do Wrocławia z rządowego Funduszu Medycznego. Inwestycja ma poprawić jakość świadczonych usług w zakresie pediatrii.

Rok akademicki 2022/2023 rozpoczęty. W tle inflacja i wysokie rachunki

Wrocławskie uczelnie zainaugurowały rok akademicki 2022/2023 podczas wspólnej inauguracji środowiskowej. W murach uczelni i akademii naukę rozpocznie ponad 100 tysięcy nowych studentów. Rektorzy różnych uczelni podkreślali, że nadchodzące miesiące będą trudne ze względu na rosnące ceny, które utrudniają funkcjonowanie uczelni.

Ulgi podatkowe a inflacja. Co działa?

Wstępne dane dotyczące inflacji we wrześniu wskazują 17,2 % – jak do ciągle rosnącej inflacji mają się ulgi podatkowe, m. in. obniżka VAT? To działanie antyinflacyjne czy raczej proinflacyjne? Na to pytanie odpowiada dr Krzysztof Biernacki z Katedry Rachunkowości Finansowej, Podatków i Audytu UE we Wrocławiu.

Jak Łukasiewicz PORT popularyzuje naukę? Warsztaty dla dzieci i młodzieży

„Wejście do świata nauki” to kolejny popularnonaukowy program Ogrodów Doświadczeń Łukasiewicz – PORT bazujący na metodzie nauki przez doświadczenie. Celem projektu jest popularyzacja nauki i podkreślenie jej znaczenia dla naszego życia. Warsztaty, zajęcia laboratoryjne, cykle badawcze i spotkania wprowadzą dzieci, młodzież i dorosłych w świat nauki, pokażą uczniom szkół podstawowych, jak fascynujące może być odkrywanie tajników wiedzy, a przygotowane doświadczenia pozwolą na samodzielne eksperymentowanie, obserwacje i wyciąganie wniosków. O szczegółach Marek Staniewicz, dyrektor Departamentu Społecznej Odpowiedzialności Nauki, Centrum Edukacji Technologicznej Port – Ogrody Doświadczeń.

Naukowcy UE badają jedzenie przyszłości. Owady zastąpią mięso?

Ten materiał wielu z państwa może się nie spodobać – nie ze względu na jego treść, ale na nieprzyjemne dla miłośników mięsa fakty. Produkcja przemysłowa jest najbardziej niekorzystnym i nieopłacalnym sposobem karmienia ludzi. Naukowcy wiedzą, że konieczna jest alternatywa i to nie tylko roślinna, dlatego Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu prowadzi badania dotyczące jadalnych owadów.

Mała Scena ATM na Bielanach – nauka i zabawa w jednym

Mała Scena ATM na Bielanach Wrocławskich to spektakle skierowane do dzieci. Poprzez interakcję i zabawę, dzieciaki uczą się na przykład o przyjaźni i ekologii. O tym, jaka jest najmłodsza publiczność, dlaczego spektakle zainteresują także dorosłych oraz o zbliżających się przedstawieniach mówi Klaudia Kąca-Jasic, aktorka Małej Sceny ATM na Bielanach.

VI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze w Borzygniewie. Rywalizacja i szkolenia strażaków OSP

Kilkuset strażaków z całego województwa przyjechało do Borzygniewu na VI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze. Rywalizacja wyłoni drużynę Ochotniczej Straży Pożarnej, która będzie reprezentować województwo na arenie krajowej. Oprócz tego, dla strażaków ochotników to okazja do spotkania się, integracji i podnoszenia swoich kompetencji.

“Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich” – projekt, który przełamuje bariery

„Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich” to projekt, którego zadaniem było poprawienie dostępności jednostek samorządu terytorialnego dla osób ze specjalnymi potrzebami. Dotyczyło to trzech obszarów: architektonicznego, cyfrowego i informacyjno-komunikacyjnego. W ramach projektu wprowadzono szereg rozwiązań takie jak oznakowanie szklanych przestrzeni.

Ekologiczny i zielony Wrocław – czy mieszkańcy dbają o środowisko?

Życie w duchu zero waste, niemarnowanie żywności i bycie ekologicznym to idee, które promuje miasto Wrocław. Wrocławianie doskonale zdają sobie z tego sprawę. Pokazali to podczas Soboty z Zielonym Wrocławiem, czyli największego ekopikniku w mieście. Tutaj mogli oddać elektroodpady, a w zamian otrzymać skrzydłokwiat.

Aktywna gmina Kobierzyce. Szereg atrakcji w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu

Mieszkańcy gminy Kobierzyce wraz z Kobierzyckim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji rozpoczęli świętowanie Europejskiego Tygodnia Sportu. Gmina od lat stara się aktywizować mieszkańców, dlatego tego dnia nie zabrakło wielu atrakcji, m. in. wycieczki rowerowej. Na mieszkańców czeka również bogata oferta KOSiR-u.

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 AWF Wrocław

To jeden z najważniejszych dni w życiu uczelni – mówił rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu prof. Andrzej Rokita. Wrocławski AWF zainaugurował rok akademicki 2022/2023. To przełomowy moment, bo od 1 października AWF będzie nosił imię Polskich Olimpijczyków.

“Wojna w Ukrainie to kolejny impuls w stronę transformacji energetycznej”

Wybuch wojny w Ukrainie uzmysłowił społeczeństwom zachodnim konieczność uniezależnienia się od rosyjskich surowców. Jak zmiany geopolityczne mają się do europejskiego Zielonego Ładu i polityki Unii Europejskiej? Na te pytania odpowiada prof. UE Bożena Ryszawska z Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych UE we Wrocławiu.

Horrendalne podwyżki za prąd i plan oszczędzania. “Wrocławia na to nie stać”

O 339 milionów złotych więcej miasto musiałoby zapłacić za prąd. W ogłoszonym przetargu wpłynęła tylko jedna oferta, która jest o 500% droższa od obecnej kwoty, którą miasto wydaje na energię elektryczną. O planie oszczędzania i dramatycznej sytuacji jednostek samorządowych mówią Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia i Marcin Urban, miejski skarbnik.

10 lat Ekosystemu Wrocław. Spółka zaprasza na piknik

O nadchodzących wydarzenia – ekopikniku z Zielonym Wrocławiem 24.10 oraz specjalnym festynie z okazji 10-lecia spółki. Ekosystem Wrocław zaprasza do wzięcia udziału, a Dorota Witkowska, rzeczniczka spółki podsumowuje ten czas. Mówi także o przetargu na wywóz śmieci i możliwych wzrostach cen.

Potocki: samorządy są w trudnej sytuacji

Starosta wrocławski podsumowuje XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Mówi o sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego, perspektywach na przyszłość i zmieniających się warunkach. Zaprasza także na zawody strażaków OSP w Borzygniewie.

Rozmowa o architekturze po filmie – rusza festiwal MIASTOmovie

Anna Bieliz, dyrektorka programowa MIASTOmovie zapowiada ruszający 28 września festiwal. Filmy pokazujące miasto i architekturę mają być punktem wyjścia do rozmów o tworzeniu i współdzieleniu przestrzeni.

Co z demokracją? Politologowie debatują o kondycji świata

„Polityka ładu. Polityka chaosu” – to hasło V Ogólnopolskiego Kongresu Politologów, który rozpoczął się na Uniwersytecie Wrocławskim. Po dwóch latach przerwy, badacze z wiodących ośrodków akademickich w kraju mogli spotkać się we Wrocławiu, by debatować o kondycji współczesnej polityki. Wśród poruszanych tematów nie zabraknie oczywiście kwestii dotyczących wojny w Ukrainie, kryzysu demokracji, postępu technologicznego i dezintegracji międzynarodowego ładu.