Wybory wewnętrzne w Platformie Obywatelskiej. Kto wygra?

23 października ma być początkiem nowego etapu Platformy Obywatelskiej. To dzień wyborów wewnętrznych w PO. Na Dolnym Śląsku jest dwóch kandydatów na szefa regionu – obecny prezydent Wałbrzycha Roman Szełejem i poseł na Sejm RP Michał Jaros. Obaj kandydaci podkreślają, że mają plan i chcą poprowadzić Platformę do wygranej z Prawem i Sprawiedliwością w wyborach samorządowych.

Ulgi podatkowe dla rodzin

O tym, jak wyglądają rozwiązania podatkowe dla rodzin mówi prof. Marek Kośny z Katedry Ekonomii i Badań Operacyjnych UE we Wrocławiu. Ocenia ulgi pro-rodzinne, które zostały zaproponowane w rządowym programie Polskiego Ładu. Mówi o tym, dlaczego niektóre z nich mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Jak działają rady osiedli?

Polityk Platformy Obywatelskiej mówi o partyjnych wyborach, ale też o tym, jak działają rady osiedli.

Krok w stronę Polexitu. “Nie można wierzyć politykom”

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 7 października dotyczące niezgodności niektórych traktatów unijnych z polską Konstytucją komentuje prof. Aleksander Cieśliński z Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Podkreśla, dlaczego ważna jest niezawisłość sędziów i niezależność sądów. Wyjaśnia także, jak działa narracja polityczna obecnej władzy oraz mówi wprost: wyrok TK to postawiony już krok w stronę Polexitu.

Wichura na Dolnym Śląsku. Powalone drzewa i przywalone samochody. Są ofiary śmiertelne

Wiatr łamie drzewa, gałęzie, porywa z balkonów różne przedmioty. Porywy osiągają nawet 100 kilometrów na godzinę. W czwartek rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla całego województwa dolnośląskiego. Niestety są też ofiary śmiertelne.

Potrzebna jest merytoryczna edukacja seksualna

i dlatego zbieramy podpisy pod projektem uchwały Rady Miasta Wrocławia. Uczniowie zgłaszają, że obecny przedmiot wychowania do życia w rodzinie nie spełnia ich oczekiwań, dlatego powstał komitet “Tak dla edukacji seksualnej we Wrocławiu”, który ma pomysł, jak dać uczniom to, czego potrzebują. O szczegółach w rozmowie Echo24 mówi Adrianna Klimaszewska.

Nadodrze i Szczepin: aktywność na osiedlu została doceniona

Mieszkańcy wrocławskich osiedli Nadodrza i Szczepina docenili wcześniejszą aktywność społeczników i postawili na nich w wyborach do rad osiedli. O planach na najbliższe miesiące, nowych radnych oraz możliwościach współpracy mówią Izabela Duchnowska ze Stowarzyszenia Nowe Nadodrze i Joanna Klima ze Stowarzyszenia Serce Szczepina.

Marszałkowie Dolnego Śląska: musimy zostać w Unii Europejskiej!

Ponad 51 miliardów złotych na 18 tysięcy 801 projektów – takie dofinansowanie ze środków unijnych w ciągu 17 lat otrzymał Dolny Śląsk. Obecnie jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Europie, jednak bez środków z Unii Europejskiej wyglądałby zupełnie inaczej.

“Sweet Home” – spektakl o tym, jak mieszkamy w domu

Twórcy spektaklu „Sweet home” chcą zwrócić uwagę widowni na to, w jaki sposób każdy z nas mieszka w domu, w jaki sposób funkcjonuje w określonej przestrzeni, jak dzieli je z innymi, a także czym dla nich jest dom. Premiera w piątek 22 października w Pawilonie Czterech Kopuł.

Dolnośląskie NAJ – Kompleks Riese

Jedna z największych zagadek II wojny światowej na Dolnym Śląsku, miejsce tajnej nazistowskiej operacji III Rzeszy. Kompleks Riese to sieć podziemnych korytarzy i tuneli, których przeznaczenie do dziś pozostaje zagadką. Nawet po ponad 70 latach od zakończenia wojny, miejsce budzi więcej pytań niż daje odpowiedzi.

WBO2021: znamy wyniki! Najwięcej zielonych projektów

Znamy wyniki głosowania na tegoroczne projekty Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W projektach osiedlowych wygrał projekt nr 118 dotyczący powstania parków i terenów zielonych na kilku osiedlach: m. in. na Maślicach i Gajowicach. Z kolei wśród projektów osiedlowych najwięcej głosów zdobył projekt nr 80, który zakłada dokończenie Parku Maślickiego.

Dlaczego płacimy i nawet o tym nie wiemy?

Zmienia się postrzeganie usług finansowych. W ramach korzystania z embadded finanse firmy, które nie mają nic wspólnego z finansami, coraz częściej świadczą tego rodzaju usługi związane na przykład z odroczeniem płatności. O tym, jak zmienia to funkcjonowanie każdego z nas mówi dr Artur Trzebiński z Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.

Na co zwrócić uwagę w jesiennym jadłospisie?

O tym, jak komponować posiłki i gdzie kłaść szczególny nacisk mówi dietetyczka, Magdalena Szyszka-Barycka. Zdradza, co można zrobić z dyni i innych sezonowych owoców. Przypomina o piciu wody i suplementowaniu witaminy D.

Czeka nas wiele wydarzeń w ramach Mikrograntów

O projektach, które będą realizowane w ramach zakończonego niedawno naboru mówi Anna Bieliz, koordynatorka Mikrograntów. W nadchodzących miesiącach wydarzenia zawitają na wrocławskie osiedla, gdzie Mikrogranty jeszcze nie gościły. Dużo projektów będzie skierowanych do seniorów i rodziców. Szczegóły w rozmowie Echo24.

Spodziewamy się przyrostu zachorowań na przełomie listopada i grudnia

stwierdza Jarosław Obremski. Wojewoda dolnośląski mówi o obecnej sytuacji epidemiologicznej, gotowości szpitala tymczasowego i personelu medycznego. Ocenia także wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący prawa unijnego i komentuje sytuację Polski w Unii Europejskiej.

Przejście Dialogu to przestrzeń dla mieszkańców

w której mogą spotkać się, porozmawiać na tematy ważne, a także zorganizować na przykład warsztaty. O szczegółach tego, co można zrobić i jak została zagospodarowana przestrzeń przy Przejściu Świdnickim mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Opowiada także o akcji pocztówek z 48 wrocławskich osiedli. Przekonuje, dlaczego warto iść na wybory do rad osiedli, a seniorów dodatkowo zachęca do odbierania Wrocławskiego Niezbędnika Senioralnego.

Robi się coraz zimniej, nie zapominajmy o pomocy

mówi Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Potrzebne są plecaki, termosy, śpiwory i koce oraz odzież męska. Codziennie blisko 600 osób korzysta z ciepłego posiłku oferowanego przez jadłodajnię. O szczegółach niesienia pomocy w rozmowie Echo24.

Studenci zadowoleni z powrotu na uczelnię

Przez kilkanaście miesięcy korytarze i sale uczelni były puste, a studiowanie przeniosło się do internetu. Od tego roku akademickiego studenci i pracownicy wrócili jednak w mury uczelni. Nastroje po powrocie są zdecydowanie dobre! Studenci cieszą się z wykładów zdalnych i zajęć stacjonarnych.

Miliardy z Unii Europejskiej dla Wrocławia. Prezydenci miasta komentują

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, Wrocław ze środków unijnych otrzymał blisko 2 miliardy 600 milionów złotych na około 500 projektów. Gdyby do tego doliczyć środki, które otrzymały wrocławskie uczelnie, instytucje, organizacje pozarządowe lub przedsiębiorcy, to można tu mówić o 20 miliardach złotych.

“Wrocław zostaje w Unii Europejskiej”. Protesty po wyroku TK

Wrocławski plac Solny w niedzielne popołudnie zmienił się w europejsko-polską flagę. Mieszkańcy Wrocławia zgromadzili się, by powiedzieć wprost: Chcemy być w Unii Europejskiej. Nie wyobrażamy sobie Polski bez Unii. Starsi, młodsi, rodziny z dziećmi. Wielu z uczestników pamięta polską rzeczywistość sprzed 2004 roku, a dla części z nich bycie w strukturach unijnych jest wręcz naturalne i oczywiste. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego pod kierownictwem Julii Przyłębskiej i orzeczeniu o niezgodności prawa unijnego z polską konstytucją, rodzi się poważne pytanie: czy to kolejny krok w stronę Polexitu?

Przejście Dialogu przy Przejściu Świdnickim czeka na mieszkańców

Jeszcze teraz jesteśmy w dżungli, ale zaledwie po przejściu kilku kroków znajdujemy się już w jednym z dwóch punktów konsultacyjnych. Jesteśmy w Przejściu Dialogu przy Przejściu Świdnickim.To zupełnie nowa przestrzeń zagospodarowana specjalnie dla wrocławian. Można tu przyjść, odpocząć, spotkać się, porozmawiać albo po prostu poczytać książkę.

Jak komunikować w czasie kryzysu?

Specjaliści od komunikacji kryzysowej w przedsiębiorstwa są poszukiwani od lat. Zapotrzebowanie na ekspertów z taką wiedzą wzrosło wraz z wybuchem pandemii COVID-19. Marki poradziły sobie z tą nową sytuacją, komunikując do tych, którzy zostawali sami w domu i jednocześnie tworząc poczucie wspólnoty. Więcej o komunikacji w kryzysie mówi dr hab. Barbara Mróz-Gorgoń, prof. UE z Katedry Marketingu.

PWr: nowy ekologiczny i bezpieczniejszy kask

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad nowym ekologicznym typem kasku. Zamiast styropianu siłę uderzenia i jej energię mają przyjąć struktury stworzone z biodegradowalnych materiałów.

Termomodernizacja remiz Ochotniczych Straży Pożarnych

Tylko w pierwszym roku trwania programu wsparcia na termomodernizację remiz strażackich przeznaczono blisko 400 tysięcy złotych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zachęca kolejne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych do skorzystania z programu. Można dostać nawet 30 tysięcy złotych dofinansowania.