Czas dla Ekonomii – Płacenie pod stołem

Prof. UE Marek Kośny mówi o badaniach nad zjawiskiem płacenia pod stołem. Wyjaśnia, jak prowadzono badania, skąd czerpano dane i przede wszystkim dlaczego powinno się walczyć z tym zjawiskiem.

Szczepienie to krok w stronę normalności

podkreśla wojewoda dolnośląski. Jarosław Obremski mówi o tym, dlaczego jego zdaniem ludzie są sceptyczni względem szczepień i zachęca, żeby zrobić krok w stronę powrotu do życia sprzed pandemii, czyli skorzystać ze szczepienia.

ART JTM: Ruszamy z kolejnymi projektami

Michał Jagodziński z młodzieżowej grupy ART JTM opowiada o zbliżającym się cyklu koncertów. Jeden z nich odbędzie się na Odrze. W rozmowie mówimy o czerwcowych premierach oraz założeniu fundacji i nowej siedzibie.

Wrocławska gastronomia czeka na gości

Minęło ponad 200 dni od zamknięcia gastronomii. Teraz branża powoli się odmraża. W sobotę 15 maja ruszą ogródki gastronomiczne. Tu pojawia się jednak mały problem, bo brakuje wykwalifikowanej kadry: kucharzy, kelnerów i pomocników.

Wodne muzeum? Hydropolis otwarte!

To tutaj można dowiedzieć się, że ludzie piją tę samą wodę, co dinozaury oraz jak sprawić,
żeby nie zabrakło jej następnym pokoleniom. Jesteśmy przed wrocławskim Hydropolis. To jedyne takie cenrtum wiedzy o wodzie, które chętnie odwiedzają nie tylko wrocławianie.

Biennale WRO 2021: rusza przegląd sztuki współczesnej

Rusza największy przegląd sztuki współczesnej w Polsce. 19. Biennale Sztuki Mediów WRO w tym roku pod hasłem REVERSO, czyli zamiana i odwrócenie. Tą zamianą będzie między innymi wyjście do przestrzeni publicznej.

Korki na skrzyżowaniu Popowickiej i Milenijnej

Na skrzyżowaniu ulic Milenijnej i Popowickiej trwają prace związane z budową linii tramwajowej na Popowice. Wprowadzono ograniczenia i zmiany w ruchu samochodowym, a to niestety oznacza paraliż zachodniej części Wrocławia. Kierowcom i pasażerom MPK radzimy uzbroić się w cierpliwość, bowiem od rana i w godzinach popołudniowych tworzą się tutaj gigantyczne korki.

Ulica Wilczycka w Kiełczowie przebudowana

Ulica Wilczycka w podwrocławskim Kiełczowie została przebudowana tak, aby udrożnić ruch samochodowy. Jego natężenie tutaj jest bardzo duże, bowiem to główny ciąg komunikacyjny w gminie Długołęka. Mieszkańcy podkreślają, że na remont czekali ponad 30 lat, a radni powiatu wrocławskiego starali się o przebudowę od 2011 roku.

Krajowy Plan Odbudowy i miliardy złotych oczami eksperta

Prof. Jan Rymarczyk z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu mówi o Funduszu Odbudowy UE oraz Krajowym Planie Odbudowy. Na co zostaną przeznaczone miliardy złotych? Jaki powinien być kierunek inwestycji?

Dolny Śląsk szczepi się najszybciej!

Jarosław Obremski mówi o majówkowej akcji promującej szczepienia, kolejnych dostawach oraz zmniejszającej się liczbie pacjentów. Zdradza, co dalej ze szpitalem tymczasowym we Wrocławiu. Mówi także o Funduszu Odbudowy i posunięciach Platformy Obywatelskiej.

Sztuczna technologia i sztuka współczesna? Rusza 19. Biennale

Dagmara Domagała opowiada o tegorocznym programie 19. Biennale Sztuk Mediów WRO – największym przeglądzie sztuki współczesnej w Polsce. Artyści z całego świata w swoich pracach poruszą kwestie związane ze sztuczną inteligencją, ale również ociepleniem klimatu. Szczegóły w rozmowie Echo24.

Starostwo Powiatu Wrocławskiego będzie otwarte

mówi Roman Potocki, wrocławski starosta. Opowiada o otwarciu urzędu, oddaniu drogi w Kiełczowie, moście łączącym Chrząstawy oraz kwalifikacji wojskowej w rozmowie Echo24.

Granitowe rzeźby w centrum Wrocławia

Do Wrocławia przyjechały ze Strzegomia zwanego Granitowym Sercem Polski. Ważą po kilka ton, a niektóre mają nawet 2 metry. Rzeźby z granitu powstawały przez 6 tygodni, w ramach VII
Biennale Rzeźb. Do października będą czekają na wrocławian między innymi na Skwerze
Wrocławianek. Przede mną mogą państwo zobaczyć na przykład Granitowy Budzik, który z pewnością obudziłby niejednego śpiocha.

Jak szanować wodę? Akademia Przyjaciół Wody uczy dzieci

Mówi się, że najlepszą formą nauki jest uczenie przez zabawę. Wprowadzanie dobrych nawyków najlepiej zacząć już od najmłodszych lat, dlatego MPWiK Wrocław w poprzednim roku uruchomiło Akademię Przyjaciół Wody. To autorski projekt, który ma po prostu uczyć dzieci szacunku do wody i wszystkiego, co z nią związane. Tylko w pierwszych miesiącach do projektu zgłosiło się ponad 100 wrocławskich szkół podstawowych.

Dni Podróżnika 2021. Studenci zarażają pasją do podróżowania

Chociaż podróżowanie w czasach pandemii stało się nieco utrudnione, studenci z Klubu Podróżników BIT, działającego przy Samorządzie Studenckim Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, podkreślają, że nie ma rzeczy niemożliwych. Od kilku lat organizują Dni Podróżnika, czyli cykl warsztatów i spotkań o podróżach. Tym razem wydarzenie odbędzie się online.

Polska w Unii Europejskiej i Konstytucja oczami wojewody

Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski ocenia 17 lat Polski w strukturach Unii Europejskiej. Pytany, czym powinna być Konstytucja dla obywatela, podkreśla, że nie jest zwolennikiem religii Konstytucji. Mówi także o akcji szczepienia w majówkę.

Warto uczyć dzieci programowania

O nauce programowania wśród dzieci i młodzieży mówi Adrian Czechowski, trener Gigantów Programowania. Opowiada o warsztatach i webinarach, które są bezpłatne.

“Potencjał wrocławskich rad osiedla jest ogromny”

podkreśla Dobrosława Binkowska, prezeska Stowarzyszenia Osiedla dla Wrocławia i Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Oporów. Mówi o wzajemnej współpracy między radami osiedli oraz aktywizacji mieszkańców.

17 lat Polski w UE: przed nami wiele wyzwań!

Prof. Bogusław Półtorak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu podsumowuje 17-lat członkostwa Polski w strukturach Unii Europejskiej. Mówi o rozwoju gospodarczym i społecznym, ale podkreśla także, że przed nami jeszcze większe wyzwania, jak na przykład przystąpienie do strefy euro.

Pogoda a jakość wody. Co ma znaczenie?

Dzisiaj jest słonecznie, ale zdarzają się dni, kiedy pogoda jest dużo gorsza. Czy warunki atmosferyczne mają wpływ na wodę, która trafia do kranów? I tak i nie. Pogoda ma znaczenie jedynie dla wody surowej i na nią wpływa, ale później ta woda przechodzi przez wiele etapów produkcji. Ostatecznie ta, która trafia do kranów, jest bezpieczna.

Konstytucja RP. Czym jest w życiu wrocławian?

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej to najwyższy akt prawny w Polsce. Zwana również ustawą zasadniczą, określa ustrój, ale przede wszystkim ma być gwarancją praw obywatelskich. Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 była pierwsza w Europie, druga na świecie. Przyjęcie jej przez Sejm Czteroletni odbyło się po długich dyskusjach, ale w trakcie rozbiorów stała się ona symbolem walki o wolność. Zapytaliśmy wrocławian, czym jest dla nich teraz.

Dolnośląskie NAJ – Ceramika bolesławiecka

W kolejnym odcinku Dolnośląskie NAJ zapraszamy do Bolesławca, gdzie odkryjemy przed Państwem tajemnice ceramiki bolesławieckiej, znanej na całym świecie. Przejdziemy przez wszystkie etapy produkcji. Oprócz tego odwiedzimy Zamek w Kliczkowie i jeden z wielu na terenie Dolnego Śląska domów przysłupowych. Zapraszamy!

Mikrogranty: chcemy aktywizować ludzi! Rusza kolejny nabór

Anna Bieliz ze Strefy Kultury Wrocław mówi o kolejnym naborze do miejskiego programu Mikrograntów. Podkreśla, że projekty mają być kierowane do lokalnych społeczności i aktywizować mieszkańców całego Wrocławia. Stopniowe znoszenie obostrzeń to także szansa na więcej wydarzeń w plenerze.

Wyłącz stereotypy, zacznij rozmawiać. Żywa Biblioteka przeciw dyskryminacji

Wyłącz stereotypy, zacznij rozmawiać. Wydaje się proste, ale wcale nie musi takie być. To hasło Żywej Biblioteki, w której czytelnik wypożycza Żywą Książkę, a więc człowieka, który opowie mu o swojej historii i doświadczeniach. Projekt ma uświadomić, jak krzywdząca może być dyskryminacja.