Wyzwania przedsiębiorców. Jak mogą skorzystać z pomocy?

Wybuch pandemii COVID-19 mocno zmienił sytuacje na rynkach finansowych i znacząco wpłynął na gospodarkę międzynarodową. Pokłosiem tego jest między innymi wysoka inflacja, z którą muszą mierzyć się przedsiębiorcy. O tym, jak być innowacyjnym i jednocześnie konkurencyjnym rozmawiano podczas specjalnej konferencji organizowanej między innymi przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Bank Gospodarstwa Krajowego.

75 lat Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. To ponad 100 tys. specjalistów na rynku pracy

Pierwszy wykład w ówczesnej Wyższej Szkole Handlowej został wygłoszony 3 lutego 1947 roku. Od tamtego czasu minęło 75 lat. W tym roku Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu obchodzi jubileusz. Rocznie studia kończy około 4 tysięcy absolwentów. To specjaliści z zakresu zarządzania, finansów, ekonomii, inżynierii produkcji i technologii żywienia. Studenci podkreślają, że oprócz wiedzy teoretycznej, uczelnia daje możliwości rozwoju poprzez rożnego rodzaju aktywność.

Działania przeciwinflacyjne są sprzeczne

Inflacja sprawia, że w koszyku zakupowym przeciętnego Kowalskiego mieści się coraz mniej produktów. O tym, czy działania rządu i Narodowego Banku Polskiego, które mają zmniejszać inflację, są spójne mówi prof. UE Marek Kośny z Katedry Ekonometrii i Badań Operacyjnych we Wrocławiu. W programie także o tym, kto poniesie koszty walki z inflacją.

Czerwiński: Rada Rad Osiedli jest bardzo potrzebna

Sławomir Czerwiński z Wrocławskiego Forum Osiedlowego mówi o II Kongresie Osiedlowym, podczas którego radni osiedlowy poruszą kwestie ważne dla ich dalszej pracy i współpracy. W rozmowie Echo24 także o tym, dlaczego potrzebna jest Rada Rad Osiedla przy prezydencie Wrocławia oraz które kwestia wymagają zmian.

Biznes sprząta Wrocław – akcja, która jednoczy i angażuje firmy

Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Art Open – firmy, która zapoczątkowała akcję sprzątania otoczenia, opowiada o szczegółach wydarzenia. Na początku w sprzątanie Wrocławia zaangażowało się zaledwie kilka firm, z którymi współpracuje agencja reklamowa. Podczas III edycji sprzątać będzie blisko 200 osób z 50 różnych firm. Jak podkreśla prezes: to dobra okazja do integracji i społeczna odpowiedzialność biznesu. Tegoroczna edycja rusza w piątek 27.05 przy plaży Hot Spot.

Rekrutacja na UWr rusza 1 czerwca. Ponad 13 tys. miejsc dla kandydatów

Uniwersytet Wrocławski to jedyna uczelnia na Dolnym Śląsku i jedna z dziesięciu w Polsce, która posiada tytuł uczelni badawczej. Za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się rekrutacja dla kandydatów na studia I i II stopnia. Internetowy Rejestr Kandydatów będzie otwarty od 1 czerwca.

Rondo WOŚP mówi “Siema” we Wrocławiu

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 30 lat gra i łączy Polaków. We Wrocławiu w ciągu 30 finałów do samych puszek zebrano prawie 33 miliony złotych. Radny Dominik Kłosowski wpadł na pomysł, żeby WOŚP miał swoje stałe miejsce we Wrocławiu. I oto jest, rondo imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

365 Timing: “Bezpieczeństwo energetyczne to fundament”

Wybuch wojny w Ukrainie i zagrożenie militarne obnażyły zależność krajów europejskich od rosyjskich surowców. Problem bezpieczeństwa energetycznego stał się kluczowy z wielu powodów. Unia Europejska, w tym Polska chcą się całkowicie uniezależnić od gazu i ropy od Rosji, jednak potrzebna jest odpowiednia strategia i rozwiązania. O tych kwestiach rozmawiali przedstawiciele biznesu, samorządu i nauki podczas kongresu ekologicznego 365 Timing.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych powiatu wrocławskiego

Tomek i Jakub chodzą do pierwszej klasy liceum wchodzącego w skład Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce. Podkreślają, że dzięki temu nie muszą tracić czasu na dojazdy na przykład do Wrocławia i mogę lepiej się rozwijać. Szkoła w Sobótce to jedna z dwóch powiatowych jednostek edukacyjnych. Do obu rozpoczęła się rekrutacja.

Jak kolor będzie miał Most Zwierzyniecki? Są wyniki badań

W ciągu 125 lat był przemalowywały aż 13 razy. Przez ostatnie 33 lata był żółty, ale dzięki badaniom wiadomo już, jak pierwotnie wyglądał Most Zwierzyniecki. Po remoncie, który ma skończyć się latem, przeprawa zostanie przemalowana na pierwotne kolory – Most Zwierzyniecki będzie zielony, a balustrady kasztanowe.

Ruszyła rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej

Politechnika Wrocławska kształci inżynierów, informatyków, programistów, specjalistów od konstrukcji maszyn. Oferuje szeroką gamę kierunków, na które można się już zapisywać. Ruszyła rekrutacja na studia I i II stopnia. W tym roku uczelnia przygotowała ponad 7 tysięcy miejsc. Jest też kilka nowości, m. in. geoenergetyka i gospodarka przestrzenna.

Czy Polska powinna być w strefie euro?

Jakie korzyści wynikają z przynależności do strefy euro? W Polsce inflacja utrzymuje się na poziomie około 12%, tymczasem średnia euro to 7,5%. Ale czy to wszystko? Są również długoterminowa zalety własnej waluty. O szczegółach mówi dr Iwo Augustyński z Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych UE we Wrocławiu.

AWF Wrocław: ogromne święto na Stadionie Olimpijskim

Dr Ireneusz Cichy, prorektor ds. organizacyjnych i współpracy z otoczeniem AWF Wrocław zaprasza na dwa wyjątkowe wydarzenia: Przewietrz się z AWF Wrocław, czyli dzień aktywności na kompleksie Stadionu Olimpijskiego. To możliwość obejrzenia rywalizacji sportowej, zapoznania się z uczelnią i spędzenia czasu aktywnie na świeżym powietrzu oraz zbadania się w sobotę 28 maja. Tydzień później, 4 czerwca zaplanowano XV Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży, które mają integrować tę grupę oraz zachęcać do bycia aktywnym, nawet mimo kłopotów zdrowotnych.

Obremski o Samorządowym Okrągłym Stole. “Te postulaty są już realizowane”

Wojewoda dolnośląski ocenia postulaty, które w ramach podstolików wypracowali uczestnicy Samorządowego Okrągłego Stołu. Według niego nie są to rekomendacje, a jedynie wskazanie problemów, o których wiadomo od dawna. Jarosław Obremski komentuje także inflację w Polsce i działania rządu w tej sprawie.

Rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

O zasadach rektutacji, liczbie miejsc i ważnych datach dla ósmoklasisto mówi Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych w Departamencie Edukacji UM we Wrocławiu.

Majowe zajęcia dla seniorów w Przestrzeni Trzeciego Wieku

Przestrzeń Trzeciego Wieku przygotowała wiele nowości dla seniorów. W maju czekają na nich dwa spotkania z aktorami – jednym z gości będzie Olgierd Łukaszewicz. 17 maja zaplanowano pierwsze Senior Party w Recepcji, a 26 maja koncert z okazji Dnia Matki, a 28 maja sobota ze swingiem.

Trzeba pożegnać część zespołu

O końcówce sezonu w wykonaniu piłkarzy Śląska rozmawiamy z Piotrem Potępą, dziennikarzem z Wrocławia.

Most między Chrząstawami w gminie Czernica gotowy

Zakończyła się jedna z kluczowych inwestycji na terenie powiatu wrocławskiego w gminie Czernica między miejscowościami Chrząstawa Wielka i Mała. Most na rzece Graniczna przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, którzy 50 lat czekali na tę inwestycję. Koszt to prawie 4 miliony złotych, z czego połowę środków udało się pozostać z funduszy zewnętrznych.

Zachowaj bezpieczeństwo nad wodą! Służba edukują najmłodszych

Rozpoczyna się sezon letni – pogoda sprzyja temu, że coraz więcej osób wybiera spędzanie czasu nad wodą. Żeby wypoczynek nie skończył się tragedią, należy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach bezpieczeństwa – przede wszystkim nie należy wchodzić do wody po alkoholu i kapać się w miejscach niedozwolonych. Warto przypomnieć, że pływanie w Odrze na terenie Dolnego Śląska jest zakazane.

Włączyć mniejszość. Ukraińcy wystąpią na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu

Włączanie mniejszości to niezwykle ważny proces, szczególnie teraz – w obliczu tego, co dzieje się w Europie w związku z wojną w Ukrainie. Projekt realizowany przez Teatr Polski we Wrocławiu we współpracy z teatrem norweskim z Oslo, wpisuje się w obecną rzeczywistość. Spośród 37 chętnych, cztery osoby ukraińskiego pochodzenia wystąpią w spektaklu przygotowywanym w ramach polsko-norweskiej współpracy.

Samorządowy Okrągły Stół. Debata o pomocy Ukrainie

Dwa dni, osiem specjalnych zespołów, 120 osób z 40 różnych instytucji. We Wrocławiu spotkali się samorządowcy, eksperci, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Wspólnie szukali rozwiązań, które pozwoliłyby na systemowe wsparcie uchodźców z Ukrainy. Wśród najważniejszych kwestii znalazły się te dotyczące integracji społecznej, edukacji, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa, ale także rynku pracy i współpracy europejskiej.

Kalejdoskop Seniora odc. 41

W kolejnym odcinku Kalejdoskopu Seniora relacjonujemy 20. jubileuszową edycję Gitarowego Rekordu Świata, przedstawiamy ofertą zajęć dla seniorów w Przestrzeni Trzeciego Wieku, mówimy także o niebezpieczeństwach związanych z nałogami i uzależnieniem.

Dlaczego samochody drożeją?

Oczekiwanie na nowe samochody trwa miesiącami, ale drożeją również auta używane. Dlaczego takie zmiany zachodą na rynku motoryzacyjnym? Na to pytanie w programie Czas dla ekonomii odpowiada dr Paweł Dobrzański z Katedry Ekonomii Matematycznej UE we Wrocławiu.

Obremski: konieczne są pieniądze z Unii Europejskiej

Jarosław Obremski mówi o tym, ile środków jest potrzebne w związku z tym, że Polska przyjęła prawie 3 miliony uchodźców z Ukrainy. Jak wygląda finansowania i jakie wyzwania stoją przed rządem?