Wojewoda dolnośląski o Polsce w Unii Europejskiej

Jarosław Obremski ocenia pozycję Polski w Unii Europejskiej. W rozmowie Echo24 mówi o kryzysie w Zjednoczonej Prawicy, o tym, że bliżej mu do poglądów Prawa i Sprawiedliwości oraz ocenia zmiany personalne w Radzie Miejskiej Wrocławia.

Dlaczego wprowadzono podatek od towarów z zagranicy?

Dr Krzysztof Biernacki z Katedry Rachunkowości Finansowej, Podatków i Audytu UE we Wrocławiu wyjaśnia, dlaczego towary zza terenu Unii Europejskiej rozstały objęte nowym podatkiem. Mówi także o tym, jak z nowymi regulacjami radzą sobie polscy przedsiębiorcy.

Rusza projekt dotyczący rewitalizacji

ośmiu wrocławskich osiedli. Strefa Kultury Wrocław będzie prowadzić wstępne konsultacje, które zaowocują raportem. O szczegółach mówi Anna Bieliz.

Wakacje w powiecie wrocławskim

Wiesław Zając, członek zarządu powiatu wrocławskiego mówi o możliwościach spędzenia czasu na terenie powiatu. W rozmowie Echo24 także o nadchodzącym możliwym lockdownie, propozycjach Polskiego Ładu dla powiatu i inwestycjach.

Milion za życie dziecka

Milion trzysta tysięcy złotych warte jest życie 7-letniego Adriana. Od czterech lat walczy z białaczką, już dwa razy usłyszał, że jest zdrowy, jednak choroba wciąż powraca. Jego jedyną i zarazem ostatnią szansą jest terapia CAR-T, której niestety nie refunduje państwo. Bez tego Adrian umrze.

Wrocław dołącza do miast międzykulturowych

Wrocław przystąpi do programu Miasta Międzykulturowe, czyli projektu Rady Europy, który ma wzmacniać wzajemne zrozumienie, poszanowanie między różnymi kulturami i grupami etnicznymi. Na lipcowej sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali, że stolica Dolnego Śląska przyłączy się do tego przedsięwzięcia.

Jak przetrwać upały?

Letnie upały mogą być niebezpieczne, jeśli dobrze się do nich nie przygotujemy. Najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie. Specjaliści podkreślają, żeby pić minumum 2 litry płynów dziennie, nie musi to być sama woda, ale zdecydowanie należy wystrzegać się napojów gazowanych.

Rowerem po Dolinie Baryczy. Setki kilometrów tras

Państwo Domzała tegoroczny urlop spędzają aktywnie na Dolnym Śląsku. W ciągu ostatnich trzech dni przejechali blisko 150 kilometrów na rowerach. Odwiedzili między innymi Dolinę Baryczy, która nazywana jest rowerową stolicą Dolnego Śląska.

Jak zmienić wizerunek marki?

Strategie budowania wizerunku marki w umysłach konsumentów to jeden z głównych elementów umacniania pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw. W trakcie lock down’u spowodowanego wybuchem pandemii wiele podmiotów gospodarczych utraciło swoją pozycję konkurencyjną, a w wielu przypadkach podmioty te, zaczynać muszą od nową swoją działalność. O rebrandingu, jego celach i skuteczności w programie Czas dla ekonomii mówi dr hab. Barbara Mróz-Gorgoń, prof. UE z Katedry Marketingu.

Mnóstwo wydarzeń podczas 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha

O wszystkim opowiada dyrektor festiwalu, Stanisław Rybarczyk. Koncerty, spacery, kino, warsztaty i spotkania autorskie – to wszystko czeka na wrocławian od 31 lipca w ramach 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha.

Chcemy wspierać mikroprzedsiębiorstwa

poprzez promowanie ich i uświadamianie wrocławianom, że to firmy obok nich. Michał Łuczak, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej, ambasador projektu “Bez mikro nie ma makro”, opowiada o idei projektu organizowanego przez Wrocławski Park Technologiczny i znaczeniu mikroprzedsiębiorstw.

Płomień Krośnice przygotowuje się do rozgrywek

Jesteśmy na obozie przygotowawczym do jesiennego sezonu w wykonaniu damskiej drużyny Płomienia Krośnice. Za moimi plecami dziewczyny trenują właśnie przed debiutem w IV lidze. Nadchodzące rozgrywki zapowiadają się niezwykle emocjonująco, bowiem seniorski zespół awansował również do A klasy.

Potrzebna jest letnia odzież męska

– mówi Paweł Trawka z wrocławskiej Caritas. Opowiada o zbiórce odzieży dla łaźni. W szczególności potrzebne są koszulki i buty, ale można oddać także plecaki. Rzecznik opowiada także o letnich półkoloniach dla dzieci oraz wolnych miejscach w DPS-ach.

Barszcz Sosnowskiego na Kozanowie. Niebezpieczeństwo dla mieszkańców

Jesteśmy na wałach przy ulicy Celtyckiej na wrocławskim Kozanowie. Mieszkańcy zgłosili nam, że już miesiąc temu interweniowali w sprawie rosnącego tutaj barszczu Sosnowskiego. W Polsce ta roślina nie bez powodu uznawana jest za gatunek inwazyjny. Oparzenia po niej bywają bardzo bolesne i dotkliwe.

Teatr dla najmłodszych na podwórku Impartu

Strefa Kultury Wrocław organizuje dla najmłodszych przedstawienia. Patrząc na miny dzieci, były zadowolone, dobrze się bawiły, a spektakl „Jacek i Placek” oprócz tego, że był żywy, kolorowy i barwny, to także był ważną lekcją.

Punkty Obsługi Mieszkańca UM w galeriach handlowych?

Punkty Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w galeriach handlowych? Taki pomysł funkcjonuje już w Rzeszowie, a teraz ma szansę zaistnieć w stolicy Dolnego Śląska. Radny Rady Miejskiej, Dariusz Piwoński podkreśla, że to duże ułatwienie dla mieszkańców, ponieważ mogliby zaoszczędzić czas i pieniądze, a dla Urzędu Miejskiego nie generowałoby, to aż tak wysokich kosztów.

Wnuczkowie zachęcają dziadków do szczepień

Poprzednie miesiące upłynęły pod znakiem izolacji związanej z covid-19. W tym czasie dziadkowie i wnukowie nie mogli spotykać się tak często jak wcześniej, ale to mogło się zmienić dzięki zaszczepieniu się. Wrocławskie Centrum Seniora, chcąc podkreślić wagę szczepień, zorganizowało konkurs plastyczny dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych pod tytułem „Żyj zdrowo-międzypokoleniowo. Zaszczep się”.

Pół roku po Brexicie

Jakie konsekwencje dla brytyjskiej gospodarki miało upuszczenie wspólnoty Unii Europejskiej? Czy Polska gospodarka poradziłaby sobie bez wsparcia z funduszy UE? Od Brexitu minęło pół roku. Pierwsze wnioski po tym czasie wyciąga dr Marcin Brol z Katedry Makroekonomii UE we Wrocławiu.

Szczepionki są dostępne od ręki

mówi wojewoda dolnośląski i zachęca do szczepienia, podkreślając tym samym, że to pomoże w walce z kolejną falą. W rozmowie Echo24 także o wariancie delta oraz wsparciu dla samorządów z rządowego funduszu Polskiego Ładu.

Dzięki systemowi uratowaliśmy pierwszego człowieka

i to dla nas ogromne przeżycie – mówi prof. Tomasz Niedzielski, prezes zarządu SARUAV sp. z o.o. i nauczyciel akademicki Uniwersytetu Wrocławskiego. O zastosowaniu systemu detekcji zaginionych ludzi przy użyciu dronów opowiada twórca tego systemu.

To może być rekordowe dofinansowanie dla powiatu

jeśli pozyskamy środki z rządowego funduszu Polskiego Ładu mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego. Wnioski będą dotyczyły trzech inwestycji drogowych oraz edukacji i opieki. O tym oraz o trwających remontach na drogach, a także stypendiach dla uczniów i kolejnych edycjach Białych Niedziel w rozmowie Echo24.

To duży krok w stronę ograniczenia plastiku

– tak o tzn. plastikowej dyrektywie Unii Europejskiej mówi Dorota Witkowska z wrocławskiego Ekosystemu. Podkreśla, że wycofanie plastikowych sztućców, kubeczków i patyczków do uszu to początek zmian. We Wrocławiu mieszkańcy są coraz bardziej świadomi. Nie ma tygodnia, żeby nie było akcji sprzątania miasta.

Ruszyła budowa szkoły na styku Wojszyc i Jagodna

Jesteśmy przy ulicy Asfaltowej, chociaż ta droga z asfaltem nie ma na razie za wiele wspólnego. Zostanie jednak wyremontowana i będzie prowadziła między innymi do zespołu szkolno-przedszkolnego, który powstanie tutaj na styku Wojszyc i Jagodna. Pierwszy dzwonek będzie można tu usłyszeć już za dwa lata, miejsce znajdzie tutaj blisko 1000 uczniów i 200 przedszkolaków. Mieszkańcy podkreślają, że ta inwestycja jest wręcz niezbędna.

Dolny Śląsk dla rodzin. Powstał Paszport Młodego Odkrywcy

Kopalnia złota, muzeum bombki, Zamek Czocha lub na przykład Stawy Milickie – takie atrakcje można zobaczyć na Dolnym Śląsku. Wszystkie umieszczone są w Paszporcie Młodego Odkrywcy, który skierowany jest szczególnie do dzieci, ale także dla rodzin. Tutaj pokazane są wycieczki, miejsca, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku, wybierając się do nich całą rodziną.