Co Polacy oddali dla armii? Wystawa srebra Funduszu Obrony Narodowej w CHZ

Łyżeczka do jajka, papierośnica, zegarek kieszonkowy i nagroda Bractwa Strzeleckiego z przełomu XIX i XX wieku – to tylko przykłady tego, co Polacy przed II wojną światową oddali na Fundusz Obrony Narodowej. Tysiące oddanych srebrnych i złotych przedmiotów miało zostać przetopionych po to, wesprzeć armię. Eksponaty w ramach specjalnej wystawy można obejrzeć m. in. w Centrum Historii Zajezdnia.

Ukraina i Europa – wspólna przyszłość po zakończeniu wojny. Debata na UWr

Od pełnowymiarowego ataku Rosji na niepodległą Ukrainę minęło ponad 460 dni. To 15 miesięcy, od kiedy Ukraińcy walczą o swoją wolność, ale także o wolność całej Europy. Dziś wciąż nie wiadomo, kiedy skończy się wojna, ale nie ulega wątpliwości, że to, co wydarzyło się od 24 lutego 2022 roku znacznie przybliżyło Ukrainę do Unii Europejskiej. O tym, jaka będzie ich wspólna przyszłość zastanawiano się podczas panelu dyskusyjnego na Uniwersytecie Wrocławskim.

Kongres Firm Rodzinnych: jak radzą sobie na rynku?

Według różnych danych firmy rodzinne w Polsce wytwarzają około 20% PKB. Stanowią bardzo ważną część gospodarki, działają lokalnie i międzynarodowo. Eksperci podkreślają, że firmy rodzinne to miejsca, w których liczy się także człowiek, a nie tylko zysk. O tym, jakie są i z czym muszą się mierzyć firmy rodzinne rozmawiano podczas 6. Kongresu Firm Rodzinnych.

Loteria PIT w gminie Długołęka rozstrzygnięta

Wpływy z podatków od osób fizycznych, tak zwany PIT, to znaczna część wpływów do budżetów jednostek samorządu terytorialnego, dlatego każda z nich zabiega o to, żeby mieszkańcy rozliczyli się właśnie tam, gdzie mieszkają. Gmina Długołęka zachęcała swoich mieszkańców między innymi organizując loterię z nagrodami. Teraz znamy już zwycięzców, którzy swoje nagrody odbiorą podczas dni gminy. Bo im więcej mieszkańców rozlicza się w miejscu zamieszkania, tym większymi środkami z podatków dysponuje gmina. To środki przeznaczone na bieżące funkcjonowanie i inwestycje.

Marsz 4 czerwca: pół miliona ludzi na ulicach w obronie demokracji

To największy w historii wolnej Polski marsz o wolność i wartości demokratyczne. 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, w Warszawie zebrało się około pół miliona osób. Przyszli tu, bo mają dosyć obecnej władzy. W stolicy nie zabrakło oczywiście licznej reprezentacji Dolnego Śląska.

Składki dla przedsiębiorców. Dlaczego ZUS rośnie?

Ile wynosi ulga na start i preferencyjny ZUS? Kto może z niego skorzystać? Dlaczego składki ZUS stale rosną? Na te pytania odpowiada dr hab. Agnieszka Iga Bem, prof. UEW z Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych UE we Wrocławiu.

Nowości w Przestrzeni Trzeciego Wieku – czerwcowe zajęcia dla seniorów

Przestrzeń Trzeciego Wieku w czerwcu przygotowała dla seniorów nowe propozycje i zajęcia. Rusza m.in. projekt „Senior w wielkim mieście”, który polega na tym, że seniorzy będą wychodzić w przestrzeń miejską z pracownikami firm IT i poznawać nowe technologie, na przykład obsługę parkomatów.

Jaros: “PiS to grupa rekonstrukcyjna, która odtwarza PRL”

Michał Jaros, poseł na Sejm RP i przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku komentuje podpisanie Ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich tzn. ustawa Lex Tusk. Ocenia także użycie wizerunku Auschwitz w spocie Prawa i Sprawiedliwości. Mówi o nadchodzącym Marszu 4 czerwca.

Campus Polska Przyszłości: trwa rekrutacja. Czy warto wziąć w niej udział?

Kinga Grabarczyk z Fundacji “Campus Polska” mówi o zbliżającym się Campusie – dlaczego warto wziąć w nim udział, dla kogo organizowane jest to wydarzenia i wokół jakich tematów się kręci. W rozmowie Echo24 także o tym, co interesuje młodych ludzi oraz jak zbliżające się wybory wpłyną na Campus Polska Przyszłości 2023.

Smart City Forum: jak być inteligentnym miastem?

Dynamiczny rozwój społeczny, wzrost populacji i wszechobecne zastosowanie nowoczesnych technologii sprawiają, że miasta coraz mocniej stawiają na inteligentne rozwiązania, które mają integrować zarządzanie, ale przede wszystkim podnosić jakość życia jego mieszkańców. O wyzwaniach i trendach bycia smart city rozmawiano we Wrocławiu podczas specjalnego forum.

Żołnierze zagrają na bulwarze Dunikowskiego. Koncerty “Wojsko dla społeczeństwa”

Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu zaprasza na dwa wyjątkowe wydarzenia pt. „Koncert na Odrze. Wojsko dla społeczeństwa”. Na Bulwarach Dunikowskiego w piątek i sobotę żołnierze zagrają muzykę rozrywkową i filmową. Wstęp jest darmowy.

XVI Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży – przez sport po zdrowie

Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży na stałe wpisały się w kalendarz imprez Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu. To święto sportu dla dzieci, które walczą z nowotworami. Onkoigrzyska z jednej strony mają być okazją do integracji, a z drugiej oderwaniem od szpitalnej rzeczywistości. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 3 czerwca.

Studenci UWr przepytali dolnośląskich polityków

Chociaż kampania wyborcza jeszcze oficjalnie się nie rozpoczęła, w debacie publicznej trwa już swego rodzaju licytacja wyborcza. Politycy spotykają się z obywatelami w różnych miejscach, jednym z nich był Uniwersytet Wrocławski, bo to tam studenci zorganizowali debatę przedwyborczą z dolnośląskimi parlamentarzystami. Pytali m. in. o demografię, kwestie związane z mieszkalnictwem i transformację energetyczną.

Pielęgnacja skóry i makijaż – warsztaty urody dla seniorek

Raz w miesiącu we Wrocławskim Centrum Seniora odbywają się specjalne warsztaty poświęcone pielęgnacji twarzy i temu, jakiego rodzaju kosmetyki stosować oraz w jaki sposób je dobierać. Seniorki chętnie korzystają z tych zajęć.

Podwyższanie wieku emerytalnego. Dlaczego?

Czy podwyższanie wieku emerytalnego jest koniecznością? Czy można tego uniknąć? Czy sztuczna inteligencja spowoduje, że nie będziemy musieli dłużej pracować? Na te pytania w programie Czas dla ekonomii odpowiada dr Iwo Augustyński z Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych UE we Wrocławiu.

Święto osiedla Plac Grunwaldzki – rurki z kremem i wielki sąsiedzki piknik

To jedno z tych miejsc, gdzie życie tętni tutaj w dzień i w nocy – osiedle plac Grunwaldzki, zwane także wrocławskim Manhattanem, zna prawdopodobniej każdy mieszkaniec. Tutaj krzyżują się drogi tych, którzy spieszą się do pracy lub na uczelnie. Jedną z inicjatyw, która ma integrować mieszkańców osiedla, ale także tych, którzy korzystają z niego na co dzień, jest święto osiedl. Wydarzenia z nim związane rozpoczną się 30 maja.

Szeptycka: “kontrole po rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ to skandal”

Po opublikowaniu rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+, Rzecznik Praw Dziecka – Mikołaj Pawlak zapowiedział kontrole w tych placówka, które wypadły najlepiej. Sytuację komentuje Alina Szeptycka, pełnomocniczka prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania. Mówi także o historii Marszu Równości we Wrocławiu oraz tym, co powinno się zmienić, żeby środowisko LGBTQ+ było traktowane na równi z resztą społeczeństwa.

Pielęgnacja skóry i makijaż dla kobiet: na co zwrócić uwagę?

Codzienna pielęgnacja twarzy, dbanie o skórę i najważniejsze kwestie dotyczące makijażu – m.in. o tym są warsztaty dla pań prowadzone przez Agnieszkę Fabczyńską i Agnieszkę Majcher. O świadomości kobiet, najważniejszych kwestia i tym, czy odpowiednia pielęgnacja cery musi być droga rozmawiamy z trenerkami wizerunku i biznesu w rozmowie Echo24.

Przedsiębiorczy senior. Jak działać? Warsztaty dla wrocławskich seniorów

Wielu seniorów, po przejściu na emeryturę, wciąż chce być aktywnych – zarówno gospodarczo, jak i społecznie, dlatego Wrocławskie Centrum Seniora wychodzi na przeciw oczekiwaniom i potrzebom seniorów i organizuje zajęcia, które mają podpowiedzieć im, w jaki sposób mogą działać.

Kolejna katastrofa na Odrze przed nami? Politycy komentują

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o tym, że trwają przygotowania do podjęcia działania na wypadek zakwitu toksycznych złotych alg. To one były przyczyną śnięcia tysięcy ryb i obumarcia Odry. Władze twierdzą, że stale monitorują sytuację, ale od poprzedniego roku nic się nie zmieniło.

Węzeł w Mirkowie będzie nosić imię Żołnierzy ONZ

Węzeł drogowy w gminie Długołęka, który wchodzi w skład Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, otrzymał imię żołnierzy ONZ. To inicjatywa radnego gminy Długołęka, Stanisława Azarewicza. Jak podkreśla wójt gminy Długołęka, Wojciech Błoński, to wyraz podziękowania za działalność żołnierzy.

Operetka w każdej gminie powiatu wrocławskiego. Rozpoczął się 2. Festiwal Muzyczny

Rozpoczął się 2. Festiwal Muzyczny powiatu wrocławskiego, w ramach którego Operetka Wrocławska będzie koncertować w różnych miejscach na terenie powiatu. Muzycy zagoszczą we wszystkich dziewięciu gminach.

Piknik z okazji 25-lecia powiatu wrocławskiego: wspólne świętowanie z mieszkańcami

Rodzinna atmosfera, atrakcje dla dzieci i dorosłych, występy artystyczne i przede wszystkim możliwości spotkania się – tak w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu upłynął piknik i dzień otwarty, który łączył w sobie świętowanie 25-lecia powiatu wrocławskiego i obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.

Przewietrz się na Olimpijskim z AWF Wrocław: “chcemy promować aktywność”

Festyn sportowy „Przewietrz się na Olimpijskim z AWF Wrocław” po raz kolejny przyciągnął tłumy mieszkańców, którzy chętnie w aktywny sposób spędzali czas na świeżym powietrzu. Były gry zespołowe, zabawy indywidualne, a także możliwość diagnostyki i spotkania olimpijczyków oraz wrocławskich legend koszykówki.