Dzień dobry we Wrocławiu odc. 49

В першій частині цього випуску ви дізнаєтеся про: Covid сертифікат ЄС i Centrum Historii Zajezdnia. В другій частині більш детально дізнаємося історію Надії Полчанінової – юної поліглотки, яка виграла декламаційний конкурс з польської мови. На кінець розповімо про те, як можна записатися на щеплення в Польщі.

W pierwszej części programu mówimy o: Unijnym Certyfikacie Covid i Centrum Historii Zajezdnia. W drugiej części poznamy bliżej historię Nadii Polchaninovej – młodej poliglotce, która wygrała konkurs recytatorski z języka polskiego. Na koniec podpowiemy, jak można zapisać się na szczepienia w Polsce.

Co ze szczepieniami dla cudzoziemców?

Od grudnia w Polsce zaszczepionych zostało ponad 25 milionów osób, w tym także obcokrajowcy, którzy mieszkają na terenie RP. Na szczepienie zapisać może się każdy, kto skończył 12 lat. We Wrocławiu mieszka około 100 tysięcy cudzoziemców z ponad 70 krajów. Migranci studiują i pracują, ale także tworzą społeczność stolicy Dolnego Śląska, dlatego również mogą się tu zaszczepić.

Targi pracy Skill Expo

Targi pracy “Skill Expo” to dwa dni spotkań, interaktywnych wykładów oraz rozmów o pracy i rozwoju zawodowym. Każdy chętny będzie mógł dołączyć do wydarzenia za darmo. Targi odbędą się 10 i 11 czerwca na Placu Solnym 4 oraz w budynku OP ENHEIM. Na targi zapisać się można wypełniając formularz dostępny na stronie wydarzenia.

Dzień dobry we Wrocławiu odc. 47

Zapraszamy na program „Dzień dobry we Wrocławiu”. W pierwszej części programu mówimy o:
Aquaparku Wrocław; – o Jarmarku Świętojańskim na wrocławskim Rynku. W drugiej części opowiemy historię Valentyny Demianosovej – arteterapeutki, art coucha i trenera motywacyjnego. Na koniec podpowiemy, gdzie można oddać krew we Wrocławiu.
Запрошуємо до перегляду програми “Добрий ранок у Вроцлаві”. В першій частині цього випуску ви дізнаєтеся про:
вроцлавський Аквапарк, та ярмарок на честь Святого Яна на Вроцлавській ринковій площі. В другій частині ми розкажемо історію Валентини Демяносової – арт-терапевта, арт коуча та мотиваційного тренера. На кінець розповімо про те, де можна віддати кров у Вроцлаві.

Po przerwie Aquapark Wrocław znów otwarty

Aquapark Wrocław jest ponownie otwarty, po kilku miesiącach przerwy. W tym czasie w środku zaszło wiele zmian. Dla mieszkańców dostępne są wszystkie cztery strefy, które znajdują się w parku wodnym, czyli baseny rekreacyjne, basen sportowy, saunarium oraz strefa fitness.

Dzień dobry we Wrocławiu odc.45

W pierwszej części programu mówimy o: – targach pracy – Skill Expo; – o tym, gdzie we Wrocławiu można wypożyczyć kajaki; – kinie samochodowym na parkingu Stadionu Wrocław.
W drugiej części opowiemy historię Liny Reutskovej – mistrzyni gimnastyki artystycznej oraz właścicielki centrum fitness restrech.pl.
Na koniec podpowiemy, jak uzyskać certyfikat z języka polskiego jako obcego

Gdzie wypożyczyć kajaki we Wrocławiu?

Nie bez powodu Wrocław nazywany jest Wenecją północy. To miasto stu mostów, dlatego warto poznać je od strony rzeki. Można to zrobić w prosty sposób, na przykład wybrać się na spływ kajakiem po Odrze, a tym samym połączyć relaks z odrobiną wysiłku.

Kino samochodowe na Stadionie Wrocław

Obejrzeć film nie wychodząc z własnego samochodu? Jest to możliwe w kinie samochodowym, które już jest otwarte na parkingu Stadionu Wrocław. W repertuarze: komedie, dramaty, filmy romantyczne oraz horrory. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Dzień dobry we Wrocławiu odc.43

Zapraszamy na program
„Dzień dobry we Wrocławiu”. W pierwszej części odcinka programu mówimy o tym: co można zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego; gdzie można otrzymać pomoc psychologiczną oferowaną przez miasto; książce „Aniołki i magiczny eliksir”, która ma pomóc chłopczykowi zebrać koszty na lecznicze.
W drugiej części opowiemy historię Bohdana Hoshovskiego – lekarza anestezjologa na oddziale intensywnej terapii.
Na koniec podpowiemy, jak zachowywać się w przypadku wypadków drogowych bądź kolizji.

Dzień dobry we Wrocławiu odc. 39

Zapraszamy na program „Dzień dobry we Wrocławiu”. W tym odcinku programu mówimy o:- nowej kampanii o Ukrainie we Wrocławskim MPK; – wrocławskim ZOO oraz o tym, co można w nim zobaczyć; – Koalicji Organizacji Mniejszości i Migrantów – opowiemy historię Anny Ursulenko – tłumaczki, wykładowczyni filologii słowiańskiej na UWr oraz pasjonatki filmowej; – tłumaczeniu przysięgłym, czym jest i do czego służy?
Запрошуємо до перегляду програми “Добрий ранок у Вроцлаві”. В цьому випуску ви дізнаєтеся про: – нову кампанію про Україну у Вроцлавському громадському транспорті; – вроцлавський зоопарк і те, кого там можна побачити; Коаліцію Організації Меншин і Мігрантів; розкажемо історію Анни Урсуленко – перекладачки, викладачки української філології у Вроцлавському університеті, яка захоплюється фільмами; завірений переклад, чим є та для чого потрібний?

Dzień dobry we Wrocławiu odc. 37

Zapraszamy na program „Dzień dobry we Wrocławiu”. W tym odcinku programu mówimy o: – akcji #WrocławSięSzczepi Solidarnie Przeciwko Covid 19; – jak korzystać z rowerów miejskich; – projekcie “Language Cafe”; ukraińskim zespole muzycznym “Wymyrajuci wydy”; – jak wymienić ukraińskie prawo jazdy na polskie.

Dzień dobry we Wrocławiu odc.35

W tym odcinku programu mówimy o: projekcie “Wrocław na językach świata” i akcji ” Bank odzieży”. Historii Sergiusza Czułkowa – właściciela szkoły policealnej. Jak prawidłowo sortować śmieci we Wrocławiu.

В цьому випуску ви дізнаєтеся про: проєкт “Вроцлав мовами світу” і акцію “Банк одягу”. Історію Сергія Чулкова – власника поліцеальної школи. Як правильно сортувати сміття у Вроцлаві.

Dzień dobry we Wrocławiu odc.33

“Dzień dobry we Wrocławiu” to program skierowany do ukraińskich mieszkańców Wrocławia. Mówimy o ważnych dla nas sprawach, pokazujemy ciekawe miejsca i ludzi we Wrocławiu.
W tym odcinku powiemy o dopłatach dla wynajmujących mieszkania, niepublicznym przedszkolu «New Generation» i Mapie Wrocławia dla nowych mieszkańców i mieszkanek.
W drugiej części przedstawimy historię Oresta Sharaka – aktora teatru ZAR. Na końcu podpowiemy, jak i dlaczego właśnie we Wrocławiu warto rozliczyć PIT.

Dzień dobry we Wrocławiu odc.31

Dzień dobry, w tym odcinku dowiecie się, czym jest Tłusty czwartek i co w tym dniu się je? Jakie miejsca otwierają się 12 lutego? W drugiej części dowiecie się o historii Krystyny Podolan – właścicielki kawiarni “Gniazdo”. Na końcu powiemy o tym, jak otrzymać 15 tysięcy złotych dotacji i pomóc ekologii.

Dzień dobry we Wrocławiu odc.29

W tym odcinku „Dzień dobry we Wrocławiu“ pokażemy Państwu: – grupę, która łączy – “Wsi Swoi Wrocław”.
Powiemy o: – tym, jak podać swoją inicjatywę do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego; – tym, jak pracuje centrum bibloteczno-kulturalny FAMA; – tym, jak dzieci z klas I-III wróciły do szkół.

Dzień dobry we Wrocławiu odc.28

W tym odcinku Dzień dobry we Wrocławiu pokażemy Państwu: – Świat pisarki Anny Dominy. Powiemy o: – wynagrodzeniu minimalnym w 2021 roku, – klubie wystąpień publicznych Promova Toastmasters – tym, czy obcokrajowcy będą mogli się zaszczepić w Polsce.

Dzień dobry we Wrocławiu – świąteczny odcinek

Свято Різдва в Україні відзначають 7 січня — православні, греко-католики та деякі інші християни східного обряду. За старим юліанським календарем.
Boże Narodzenie na Ukrainie obchodzone jest 7 stycznia. Według starego kalendarza juliańskiego świętują osoby prawosławne, grekokatolicy i niektórzy chrześcijanie obrządku wschodniego.

Ukraińcy świętują Sylwestra!

Szampan, fajerwerki, mandarynki, sałatka Olivie oraz prezenty od Dziadka Mroza. Zbliża się Sylwester, czyli ważne święto dla wielu Ukraińców.

Dzień dobry we Wrocławiu odc.24

W tym odcinku programu mówimy między innymi o: – tym, co się je na polskiej Wigilii? – festiwalu rękodzieła; – tym, jak można spędzić czas na lodowisku; – tradycji ubierania choinki; – zimowej bajce w parku Iluminacji.

Wrocławska choinka już świeci!

Wrocławska choinka już rozświetla Rynek. W tym roku z powodu pandemii nie było wszystkim znanej uroczystości razem z Mikołajami. Mimo to mieszkańcy czekają na zbliżające się święta, a choinka pozostaje ich symbolem.

Dzień dobry we Wrocławiu odc.22

W tym odcinku programu mówimy między innymi o: – tym, czy zmiana pracy lub miejsca zamieszkania wpływa na proces legalizacji pobytu; – akcji charytatywnej wspierającej rodziny ze Lwowa; – tym, jak powinno wyglądać idealne CV;
– Stowarzyszeniu Żółty Parasol; – studentach Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy pomagają uczniom.

Dzień dobry we Wrocławiu odc.21

W tym odcinku programu mówimy między innymi o: – filologii ukraińskiej na Uniwersytecie Wrocławskim; -Dniu Tolerancji i Dniu Życzliwości;- projekcie „Pan z Wrocławia? Bo ja też ze Lwowa”;- społeczności ukraińskiej w Wałbrzychu;- Jarmarku Bożenarodzeniowym i świętowaniu Sylwestera we Wrocławiu

Dzień dobry we Wrocławiu odc.20

W tym odcinku programu mówimy między innymi o: – leczeniu COVID-19 dla migrantów; – gastronomii w czasie pandemii; – DUW-ie, który częściowo przechodzi w tryb pracy zdalnej; – Instytucie Praw Migrantów; – protestach kobiet.

Dzień dobry we Wrocławiu odc.19

W tym odcinku programu mówimy między innymi o:- sklepach z ukraińskim jedzeniem we Wrocławiu; – jak wypełnić wniosek o pozwolenie na legalny pobyt w DUW; – kobiecym klubie instadivichnik; – „Przepiśnik polsko-ukraiński”; – Wrocławskie media w języku ukraińskim.