Co z Urbancard? Awantury o pociągi ciąg dalszy

Od miesięcy trwa spór pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego a wrocławskim ratuszem w sprawie rozliczeń za przejazdy pociągami Kolei Dolnośląskich i Polregio na obszarze Wrocławia.

Weź to druknij odc. 6

W kolejnym odcinku naszego programu pokażemy, jak druk 3D można zastosować w robotyce. Na wrocławskim Biskupinie jest takie miejsce, w którym każdy może w wolnym czasie zanurzyć się w świat majsterkowania. Hackerspace powstało 9 lat temu, dziś zrzesza około 15 członków, wśród nich jest Tomasz, który druk 3D poznał właśnie tam.

9. edycja Dolnośląskich Małych Grantów. Zgłoś swój projekt

9. edycja Dolnośląskich Małych Grantów – w tym roku zarząd województwa na ten cel przeznaczy 300 tysięcy złotych. Każdy projekt może otrzymać maksymalnie 5 tysięcy wsparcia.

Od 20 lat w gminie Kobierzyce powstają świetlice dla mieszkańców. W budowie są kolejne

Dokładnie 3,5 roku temu pokazywaliśmy budowę świetlicy w Ślęzie. W tym czasie udało się ją wykończyć i oddać do użytku mieszkańcom. Do tej pory takich obiektów na terenie gminy powstało 20, a na tym nie koniec. W planach już są kolejne.

4. Plebiscyt Sportu Gminy Kobierzyce. Kolejne dyscypliny trafiają na podium

4. Plebiscyt Sportu Gminy Kobierzyce. Ponad 1000 mieszkańców oddało głosy na swoich ulubieńców. W czołówce nie zabrakło piłkarek KPR-u Kobierzyce, ale pojawia się coraz więcej młodych zawodników karate, pływania i koszykówki.

Spór w Trybunale Konstytucyjnym oddala nas od pieniędzy z UE

Gościem Politycznego komentarza tygodnia była dr Paula Wiśniewska z Wydziału Nauk Społecznych Uwr, która opowiadała o Krajowym Planie Odbudowy. Podpis prezydenta Dudy pod ustawą wiatrakową przybliża Polaków do unijnych pieniędzy, jednak nadal nie podjęto decyzji w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Bez tego nie ma mowy o środkach w UE.

Nauka. Tego nie przeoczysz – odc. 8 – prof. Soboń

W kolejnym odcinku naszego programu przedstawiamy państwu prof. Grzegorza Sobonia, który wraz z zespołem naukowców buduje lasery femtosekundowe. To jedyny zespół na świecie, który zajmuje się takimi laserami. Do tej pory powstały trzy, wszystkie zespołu z Politechniki Wrocławskiej. Lasery femtosekundowe pomagają w diagnostyce i obrazowaniu siatkówki oka.

Tylko zmiana władzy może uratować media publiczne

Gościem Politycznego komentarza tygodnia była prof. Lucyna Szot z Instytutu Politologii UWR oraz radczyni prawna, która opowiadała o roli mediów publicznych w obliczu tragedii w rodzinie posłanki Filiks. Zmiany jakie PiS wprowadziło w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i gazetach doprowadziły do szerzenia mowy nienawiści. Zdaniem prof. Szot tylko zmiana obozu władzy jest w stanie uratować jakość mediów publicznych.

Dzień Kobiet w Mirkowie. Koncert i warsztaty z ekspertkami

W Dniu Kobiet w Mirkowie w gminie Długołęka na panie czekał koncert jazzowy i wiele innych atrakcji, ale tego dnia każda z pań życzy sobie czegoś innego. Jednak chyba najważniejsze jest to, żeby na co dzień, każdego dnia świata o nich nie zapominał.

Wieczór pamięci żołnierzy wyklętych w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zorganizowano wieczór patriotyczny. Były wiersze, wystąpienia i pieśni. Wszyscy goście jednym głosem mówili, że w obecnym czasie wojny w Ukrainie, pamięć o bohaterach jest szczególnie ważna.

Brytyjski pisarz odwiedził więźniów w Zakładzie Karnym w Wołowie

Codzienność więźniów w Zakładzie Karnym w Wołowie z pewnością nie jest łatwa, ale wielu z nich spędza czas na różnych aktywnościach. Część z nich bierze udział w VII konkursie literackim “W więzieniu pisane”. Osadzonych odwiedził brytyjski pisarz Graham Masterton, który zainaugurował kolejną edycję konkursu.

Seniorzy odwiedzili izbę pamięci Straży Miejskiej Wrocławia

Na Grobli powstała izba pamięci Straży Miejskiej Wrocławia. Starszy inspektor Paweł Grąbczewski przez 30 lat służby zbierał te wszystkie przedmioty, które dziś zamknięte są w jednym pomieszczeniu, tworząc niesamowity klimat. Dziś imponująca kolekcja to w ogromnej większości jego zbiory .Seniorzy odwiedzili izbę pamięci Straży Miejskiej Wrocławia.

Podróże po Jeleniej Górze. Wraca cykl spacerów po mieście

Podróże po Jeleniej Górze to kolejna odsłona spacerów po mieście, które rozpoczęły się 3 lata temu. Tym razem spacery będą dotyczyły nie tylko miejsc, ale także osób, które są z nimi związane. W każdą pierwszą środę miesiąca o 17 można wyruszyć na spacer spod informacji turystycznej.

Obligacje miasta Jeleniej Góry. Spór w Radzie Miejskiej

Zmiany podatkowe nałożone na samorządy sprawiły, że wiele z nich szuka oszczędności lub tak jak w Jeleniej Górze wypuszcza na rynek obligacje. Urząd miasta Jeleniej Góry wypuścił obligacje o wartości 65 milionów złotych. Jak tłumaczy Jerzy Łużniak prezydent miasta, wszystko wynika ze zmian w udziale z podatku PIT.

Remont Willi Maxa Erfurta w Jeleniej Górze ma zakończyć się do października

Zabytkowa willa Maxa Erfurta to obiekt z 1902 roku. Obiekt potrzebował generalnego remontu. Koszt całej inwestycji to około 10 milionów złotych, ma zakończyć się w październiku tego roku.

Rok wojny w Ukrainie. W Jeleniej Górze trwa zbiórka dla Polaków w Odessie

To już 365 dni rosyjskiej agresji na Ukrainę, choć ten konflikt trwa o wiele dłużej Przez ten cały czas Polacy pomagali Ukraińcom i co ważne – ta pomoc się nie kończy. Do 20 marca w Jeleniej Górze trwa zbiórka dla Polaków w Odessie.

26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM Zbliżenia rozpocznie się 6 marca

26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM Zbliżenia znów na tydzień zagości w Jeleniej Górze. Rozpocznie się 6 marca i potrwa do 12 marca. Oprócz filmów, nie zabraknie spotkań z twórcami. Projekcje i spotkania odbędą się między innymi w Kinie Lot.

Polscy ratownicy wrócili z Turcji. Opowiedzieli, jak wyglądała ich praca

Specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych USAR jest w Polsce tylko siedem. To ratownicy, którzy w przypadku katastrof jadą i pomagają ratować ludzkie życie. Do Polski wróciło właśnie dwóch ratowników z Dolnego Śląska, którzy pomagali ratować z gruzów ofiary trzęsienia ziemi w Turcji.

Światowy Dzień Kota. Jak żyją pantery śnieżne we wrocławskim ZOO?

Pantery śnieżne występują w 12 różnych krajach, ale najwięcej jest ich w Chinach. We wrocławskim ZOO także znajdują się 4 osobniki – 2 dorosłe i 2 młode. Chyba nie ma lepszego dnia, żeby je Państwu pokazać niż 17 lutego – Międzynarodowy Dzień Kota.

Wysokie ceny biletów MPK. Partia Zielonych złożyła petycję do prezydenta i rady miejskiej

W 2020 roku Rada Miejska Wrocławia przyjęła uchwałę, która podniosła ceny biletów komunikacji miejskiej. Wtedy szacowano wzrost zysku na poziomie 35 milionów rocznie, w 2022 roku ten wzrost to 14 milionów według wyliczeń partii Zielonych. W związku z tym partia złożyła petycję do prezydenta i Rady Miejskiej Wrocławia.

Tramwaj na Popowice. Zmiany organizacji ruchu na ul. Długiej

Tramwaj na Popowice – ta inwestycja ma być gotowa w połowie tego roku. Od 17 lutego od Mostów Dmowskiego do marketów przy ul. Długiej będzie zmiana organizacji ruchu. Zamiast dwóch pasów, tak jak do tej pory, kierowcy będą mogli poruszać się jednym.

Turcja i Syria są w zupełne innej sytuacji

Gościem Politycznego komentarza tygodnia była prof. Magdalena Ratajczak z Wydziału Nauk Społecznych UWr, która opowiadała o pomocy humanitarnej dla Turcji i Syrii po trzęsieniu ziemi. Pomoc i zbiórki już ruszyły, jednak to nie łatwy proces. Dwa kraje, choć sąsiadują ze sobą, to teraz są w zupełnie innej sytuacji politycznej.

Rozlicz PIT. Jak to zrobić?

15 lutego rozpoczyna się kolejny okres rozliczeniowy. Każdy musi złożyć swoje zeznanie podatkowe. Można to zrobić elektronicznie w kilka minut lub stacjonarnie. Czas na to jest do 2 maja.

Weź to druknij odc. 5

W kolejnym odcinku naszego programu opowiemy o konkretnych drukarkach, które są dobrą alternatywą do rozpoczęcia swojej przygody z drukiem 3D w domowym zaciszu. Drukarki Prusa, bo o nich mowa, są łatwe w obsłudze, można je złożyć samemu, a ich koszt można porównać do laptopa. Od czego zatem zacząć? Ekspert Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki wszystko wyjaśni.