To tutaj codziennie tworzą się gigantyczne korki, a w momencie wypadku drogowego, utworzenie korytarza życia jest bardzo trudne, a czasem praktycznie niemożliwe. Temat remontu lub przebudowy autostrady A4 trwa od kilku lat. Obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na utworzenie odpowiedniej dokumentacji.
– Będzie to dokumentacja na opracowaniu studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, która wskaże nam, który wariant przebiegu A4 oraz S5 będzie najlepszy – mówi Magdalena Szumiata, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu.
Stworzona dokumentacja wskaże konkretny wariant przebiegu A4, a więc odpowie na pytanie, co będzie konieczne: przebudowa czy rozbudowa. Później będzie można ogłaszać już przetargi na realizację inwestycji, ale tworzenie dokumentacji potrwa blisko trzy lata.
– Jest bardzo dużo warunków, które trzeba spełnić. Trzeba przeanalizować różne korytarze, trzeba wziąć pod uwagę głos społeczeństwa. To wszystko trwa. Dokumentacja jest takim złożonym elementem, a jej skompletowanie trwa kilkanaście miesięcy – dodaje Magdalena Szumiata, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu.
Przypomnijmy, że jakiś czas temu prezydenci największych miast w regionie oraz marszałek Cezary Przybylski podpisali się pod wspólną petycją co do przebiegu A4. Samorządowcy stawiają na IV wariant, który zakłada, żeby autostrada A4 miała dotychczasowy przebieg z wyjątkiem odcinka między wsią Stary Śleszów i Wichrowa. Na tym odcinku autostrada przebiegałaby z południowej strony w odniesieniu do aktualnego przebiegu. Przejazd nowopowstałym odcinkiem miałby być bez opłat. Samorządowcy zaznaczają, żeby najpierw wybudować nowy odcinek, a później modernizować istniejące. Oprócz tego w petycji postulowano między innymi o rozbudowę A4 od węzła Krzyżowa do węzła Wichrów, budowę łącznika aglomeracji wałbrzyskiej z węzłem S3 w Bolkowie.
– Przez ostatnie miesiące rozważaliśmy wiele różnych koncepcji przebiegu drogi ekspresowej S5, ale także pozostałych dróg szybkiego ruchu przebiegających przez Dolny Śląsk. Przeanalizowaliśmy także kilka wariantów autostrady A4 i to, co proponujemy, to suma naszych doświadczeń i analiza problemów, z którymi borykają się największe firmy, ale także prywatni użytkownicy dróg w naszych rejonach i powiatach – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
– Mamy świadomość, że budowa tych dróg przyniesie efekt nie tylko dla tych miast, które są bezpośrednio w sąsiedztwie, ale również dla wszystkich mieszkańców – także tych, którzy żyją trochę dalej od planowanych odcinków – podkreśla Piotr Roman, prezydent Bolesławca.
– Petycja wpłynęła do generalnego dyrektora do Warszawy. Odpowiedź na petycję na pewno zostanie przygotowana – zapewnia Magdalena Szumiata, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu.
Przy tworzeniu dokumentacji brane pod uwagę będą trzy warianty przebiegu A4.