Autostrada A4. Możliwy przebieg za 3 lata

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Autostrada A4 to komunikacyjny kręgosłup Dolnego Śląska. Codziennie tymi drogami przejeżdża nawet 100 tysięcy samochodów, ale droga nie jest przystosowana do takiego natężenia i wymaga rozbudowy albo przebudowy. Według szacunków nową autostradą A4 pojedziemy za 9 lat, czyli w 2030 roku.

To tutaj codziennie tworzą się gigantyczne korki, a w momencie wypadku drogowego, utworzenie korytarza życia jest bardzo trudne, a czasem praktycznie niemożliwe. Temat remontu lub przebudowy autostrady A4 trwa od kilku lat. Obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na utworzenie odpowiedniej dokumentacji.

Będzie to dokumentacja na opracowaniu studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, która wskaże nam, który wariant przebiegu A4 oraz S5 będzie najlepszy – mówi Magdalena Szumiata, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu.

Stworzona dokumentacja wskaże konkretny wariant przebiegu A4, a więc odpowie na pytanie, co będzie konieczne: przebudowa czy rozbudowa. Później będzie można ogłaszać już przetargi na realizację inwestycji, ale tworzenie dokumentacji potrwa blisko trzy lata. 

Jest bardzo dużo warunków, które trzeba spełnić. Trzeba przeanalizować różne korytarze, trzeba wziąć pod uwagę głos społeczeństwa. To wszystko trwa. Dokumentacja jest takim złożonym elementem, a jej skompletowanie trwa kilkanaście miesięcy – dodaje Magdalena Szumiata, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu prezydenci największych miast w regionie oraz marszałek Cezary Przybylski podpisali się pod wspólną petycją co do przebiegu A4. Samorządowcy stawiają na IV wariant, który zakłada, żeby autostrada A4 miała dotychczasowy przebieg z wyjątkiem odcinka między wsią Stary Śleszów i Wichrowa. Na tym odcinku autostrada przebiegałaby z południowej strony w odniesieniu do aktualnego przebiegu. Przejazd nowopowstałym odcinkiem miałby być bez opłat. Samorządowcy zaznaczają, żeby najpierw wybudować nowy odcinek, a później modernizować istniejące. Oprócz tego w petycji postulowano między innymi o rozbudowę A4 od węzła Krzyżowa do węzła Wichrów, budowę łącznika aglomeracji wałbrzyskiej z węzłem S3 w Bolkowie.

– Przez ostatnie miesiące rozważaliśmy wiele różnych koncepcji przebiegu drogi ekspresowej S5, ale także pozostałych dróg szybkiego ruchu przebiegających przez Dolny Śląsk. Przeanalizowaliśmy także kilka wariantów autostrady A4 i to, co proponujemy, to suma naszych doświadczeń i analiza problemów, z którymi borykają się największe firmy, ale także prywatni użytkownicy dróg w naszych rejonach i powiatach – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

– Mamy świadomość, że budowa tych dróg przyniesie efekt nie tylko dla tych miast, które są bezpośrednio w sąsiedztwie, ale również dla wszystkich mieszkańców – także tych, którzy żyją trochę dalej od planowanych odcinków – podkreśla Piotr Roman, prezydent Bolesławca.

– Petycja wpłynęła do generalnego dyrektora do Warszawy. Odpowiedź na petycję na pewno zostanie przygotowana – zapewnia Magdalena Szumiata, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu.

Przy tworzeniu dokumentacji brane pod uwagę będą trzy warianty przebiegu A4.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy