– Tak, jak w latach ubiegłych mamy profilaktykę choroby niedokrwiennej serca, czyli cukrzycy, badanie kostka-ramię, możemy sobie zbadać cholesterol. Można wykonać także spirometrię, myślę, że po prawie dwóch latach epidemii to ważne badanie. Możemy sprawdzić wydolność płuc – mówi Edyta Ostrowska, dyrektor wydziału promocji powiatu wrocławskiego.
– Akcja pozytywna, trzeba się badać, w pewnym wieku na pewno trzeba zrobić jakieś badania. Czekam na wyniki, czekam na panią doktor, która stwierdzi, co robić dalej – mówi mieszkaniec powiatu.
– Mamy dzisiaj krwiobus, więc możemy spokojnie oddać krew, ale też przy okazji przebadać krew, przebadać swoje serce no i wiele innych spraw można tutaj załatwić, bo jest tu bardzo wielu specjalistów, są poradnie nasze powiatowe, można skorzystać z usług oraz się umówić – mówi Andrzej Szawan, wicestarosta powiatu wrocławskiego.
– Siedem minut i po wszystkim. Jest to pomoc dla innych potrzebujących, krew ratuje życie. Już od kilku lat oddaje, staram się przy okazji takich akcji – mówi Paweł Mielczarek, mieszkaniec Sobótki.
Chociaż pandemia COVID-19 trwa już półtora roku, okazuje się, że nie do końca wiemy, jak skutecznie myć i dezynfekować ręce.
– Wszyscy niby wiemy jak myć ręce, ale wiemy również, że myjemy je szybko, niedokładnie, a teraz przy pandemii uczymy się tego. Wydaje się, że to jest banalne, a popełniamy ewidentne błędy. Mycie trwa około 30 sekund, mydło musimy dokładnie rozprowadzić na powierzchni dłoni, później myjemy zewnętrzne powłoki, później wewnętrzne, nie zapominamy o kciukach. Takie czynności wykonujemy około 30 sekund i mamy czyste ręce – mówi Jolanta Berdzik, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu.
– Takie wydarzenia są niezmiernie ważne, bo profilaktyka jest najważniejsza, przede wszystkim wczesne wykrywanie chorób. Sam to wiem najlepiej, bo gdybym był zdiagnozowany, kiedy miałem pierwsze objawy, to pewnie nie byłbym na wózku, a od pierwszych objawów do zdiagnozowania minęło 20 lat – mówi Ryszard Kuczyński, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oddział Dolnośląski.
– Akcja Biała Niedziela, mam nadzieję, że tak jak w poprzednich latach będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem. Szczególnie teraz, w czasie koronawirusa, gdy mamy ograniczony dostęp do służby medycznej – mówi Edyta Ostrowska, dyrektor wydziału promocji powiatu wrocławskiego.
– Zapraszam wszystkich mieszkańców powiatu wrocławskiego na cykliczną imprezę powiatu Biała Niedziela. Następna za tydzień w Mietkowie, później za dwa tygodnie w gminie Żórawina. Na każdą imprezę zapraszamy, żeby sprawdzić swój stan zdrowia oraz się przebadać – mówi Andrzej Szawan, wicestarosta powiatu wrocławskiego.