Badania jakości wrocławskiej kranówki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zanim woda trafi do kranu wrocławian, przechodzi przez wiele etapów produkcji i na każdym z nich jest rygorystycznie kontrolowana. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu podkreśla, że kranówka jest bezpieczna i spełnia wszelkie normy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Komunikacji bada wodę na różnych poziomach oczyszczania, od momentu ujmowania. Woda dla Wrocławia pochodzi z dwóch rzek: Oławy i Nysy Kłodzkiej. Następnie woda jest kontrolowana również na naszych zakładach produkcji wody. Mamy dwa takie zakłady, jeden znajduje się na Mokrym Dworze, a drugi tutaj na Grobli – mówi Przemysław Chrobot, menedżer Centrum Nowych Technologii w MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Woda jest kontrowana przez Laboratorium Jakości Wody MWPiK, ale także przez sanepid. Mieszkańcy nie muszą obawiać się na przykład, że jest w niej za dużo chloru, bo ta norma jest z góry określona. Co więcej, związki chloru wykorzystywane są, żeby zabijać wszelkiego rodzaju bakterie. 

Woda jest badana codziennie. Każdego dnia pracownicy laboratorium MPWiK badają tę wodę. Ona jest badana na każdym szczeblu, czyli podczas każdego procesu technologicznego. Kontrolujemy również produkt końcowy, a więc wodę w sieci wodociągowej. To także bada nasze laboratorium. W skali roku pobieramy 10 tysięcy próbek wody, wykonując z tego ponad 100 tysięcy analiz – dodaje Przemysław Chrobot, menedżer Centrum Nowych Technologii w MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Woda, od źródła, poprzez wszystkie etapy produkcji, aż do kranu mieszkańca trafia w ciągu dwóch dni. W tym czasie jest wielokrotnie filtrowana, oczyszczana, ozonowana, tak, aby produkt finalny był jak najlepszej jakości. 

Odpowiedzialność MPWiK dotyczy sieci wodociągowej, a więc za jakość instalacji wewnętrznej odpowiada zarządca danego budynku. W związku z tym, jeśli są państwo świadomi tego, że instalacja wewnętrzna jest dobrej jakości, to mogą być państwo również spokojni o jakość wody – zaznacza Przemysław Chrobot, menedżer Centrum Nowych Technologii w MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Myślę, że jest bezpieczna. Z tego, co wiem pobierają wodę na Mokrym Dworze.
Piję chętnie.
Jest dobra i czysta. Nieraz słyszę jak sanepid mówi, że bada i jest wszystko dobrze.
Mieszkam w takim miejscu, że woda jest w porządku. Nie mogę narzekać – mówią mieszkańcy Wrocławia.

Wrocławska kranówka spełnia wszystkie normy, a do tego jest tańsza niż woda butelkowana. Ma w sobie wszystkie potrzebne minerały, bo na litr przypada średnio 77 miligramów wapnia, 13 miligramów magnezu, ponad 30 miligramów sodu i 6 miligramów potasu. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy