– Każdy lek, zanim wejdzie na rynek, musi zostać podany pacjentom. Musi zostać oceniona jego skuteczność i bezpieczeństwo. I tym się zajmujemy. My nie wymyślamy nowych leków, ale na zlecenie firm farmaceutycznych sprawdzamy, czy te leki mają przyszłość. Takim typowym przykładem jest szczepionka na COVID. Gdyby nie badania kliniczne, w których uczestniczyły tysiące takich przychodni jak nasza, tej szczepionki by nie było. I każdego dnia badamy nowe leki, czy to leki na cukrzycę, czy nowe szczepionki, czy leki na osteoporozę. To jest to, co robimy każdego dnia – mówi Radosław Janiak, dyrektor generalny FutureMeds.
Badania kliniczne pozwalają ocenić skuteczność innowacyjnych terapii w wielu dziedzinach medycyny i jak podkreślają specjaliści, są bezpieczne.
– Badania kliniczne są generalnie bezpieczne, bo zanim jest lek dopuszczony w ogóle do udziału w badaniu klinicznym, to jest sprawdzany w tych fazach pierwszych, fazach przedklinicznych i całe badanie jest dopuszczone przez Komisję Bioetyczną – w tej chwili już centralną – i przez Urząd Rejestracji Leków, więc generalnie to bezpieczeństwo pacjenta jest zawsze dla nas priorytetem. To jest przyszłość medycyny, bo to jest coś nowego, zupełnie innego. Każdy lek, który tak naprawdę musi wejść na rynek, przechodzi najpierw badania kliniczne. Mamy cztery fazy badań klinicznych. My się przede wszystkim zajmujemy drugą, trzecią, czasami tą czwartą. Pierwsza faza jest tą najtrudniejszą. Ktoś to musi robić, żeby później ci nasi wszyscy pacjenci nowe leki mogli dostać i z nowych terapii skorzystać – mówi Ewa Krecipro-Nizińska, dyrektorka medyczna Ośrodka Badań Klinicznych FutureMeds we Wrocławiu.
Udział w badaniach klinicznych prowadzonych w przychodniach FutureMeds jest bezpłatny.
– Działamy w wielu obszarach terapeutycznych. Przede wszystkim są to szczepionki, to jest osteoporoza, to są badania, schorzenia kardiologiczne. To jest gastroenterologia. Planujemy w najbliższym czasie działać również w onkologii, pulmonologii. Proponujemy pacjentom nowe metody i terapie nowych leków. To jest przede wszystkim ta oferta, z którą wychodzimy do pacjentów, prowadzimy badania kliniczne nowych leków, nowych terapii, prowadzimy również szereg badań przesiewowych – mówi Monika Paradyż, dyrektorka Ośrodka Badań Klinicznych FutureMeds we Wrocławiu.
– FutureMeds zaczął w 2019 roku jako malutka przychodnia w Fundacji Promyk Słońca i zainteresowanie pacjentów, zainteresowanie naszych klientów było na tyle duże, że podjęliśmy decyzję o tym, że z 200 metrów musimy się powiększyć do 1200 metrów kwadratowych. I to właśnie wystąpiło. Mamy dużo więcej miejsca dla pacjentów, dużo więcej miejsca dla naszego personelu. Możemy prowadzić więcej badań, oferować więcej innowacyjnych terapii dla mieszkańców Wrocławia – mówi Radosław Janiak, dyrektor generalny FutureMeds.
– Dla wrocławian oznacza to przede wszystkim to, że mają dostęp do nowych terapii już dziś i leki, które za kilka lat trafią do naszych aptek i być może też obecnie są bardzo trudno dostępne, u nas pacjenci mogą z tych terapii skorzystać już w tym momencie – mówi Monika Paradyż, dyrektorka Ośrodka Badań Klinicznych FutureMeds we Wrocławiu.
Nowa przychodnia FutureMeds mieści się przy Legnickiej 16.