Badania, które wyleczą białaczkę u dzieci? Nad tym pracuje naukowiec z PWR

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ostra białaczka limfoblastyczna jest najczęstszym nowotworem u dzieci. Chociaż wyleczalność wynosi 90%, to zdarzają się pacjenci, którzy są odporni na leczenie lub następuje u nich nawrót. Badania w tym zakresie prowadzi prof. Politechniki Wrocławskiej - Marcin Poręba. 

  • Rozpoczęliśmy we współpracy z profesorem Wojciechem Młynarskim z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi badania, które dotyczą profilowania dzieci z białaczką. W założeniu będziemy pobierać od nich szpik kostny i patrzeć na aktywność pewnych enzymów, żeby rozumieć dlaczego niektóre dzieci odpowiadają na leczenie, a inne nie – mówi prof. Marcin Poręba, PWr. 

Badania mają pomóc zrozumieć lekarzom, dlaczego nie wszyscy młodzi pacjenci, u których zdiagnozowano ten rodzaj białaczki, odpowiadają na leczenie. Dzięki temu być może uda się znaleźć takie rozwiązania, które sprawią, że wyleczalność wzrośnie. 

  • Jeśli lekarz będzie wiedział, jakie mechanizmy leżą u podstaw złej odpowiedzi na leczenie, będzie mógł zastosować inne leczenie. Będziemy podpowiadać, lekarze decydować. Mówimy o kilkuset dzieciach rocznie, które zapadają na ostrą białaczkę limfoblastyczną – podkreśla profesor. 

Projekt rozpoczął się pół roku temu. Teraz naukowcy są na etapie badań podstawowych, czyli m. in. gromadzenia materiału.

  • Gromadzimy linie komórkowe białaczki, analizujemy je wstępnie. Niedługo zaczniemy badań pochodzący ze szpiku młodych pacjentów – podsumowuje naukowiec. 

Ponieważ leczenie nowotworów rozwija się w stronę terapii celowanej, to naukowcy również będą dobierać metody specjalnie pod to. Projekt potrwa cztery lata.

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy