— To bardzo przydatne rozwiązanie. Mam porównanie z pierwszą ciążą, w której korzystałam z tradycyjnych metod pomiaru KTG. Wiązało się to z uciążliwością wizyt położnej, a badania można było wykonywać dużo rzadziej, dodatkowo były one odpłatne — mówi Małgorzata, uczestniczka programu.
To już trzecia edycja programu promującego e-zdrowie, skierowanego do mieszkanek powiatu wrocławskiego.
— Dla każdej matki i każdej rodziny oczekiwanie na potomka jest wyjątkowym czasem. Myślę, że każdy chce usłyszeć zdrowe bijące serce swojego dziecka, cieszyć się, że wszystko jest w porządku. Z tego powodu kontynuujemy te badania, które, jestem przekonany, przyniosą wiele radości przyszłym mamom — wyjaśnia Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego.
— Dane statystyczne z zeszłorocznej edycji pokazują, że udało nam się zaopiekować 192 pacjentkami. Przeprowadziliśmy ponad 4 tysiące badań i podjęliśmy około 140 interwencji, które wymagały zaalarmowania odpowiednich służb, co umożliwiło podjęcie właściwych procedur medycznych na czas. Dzięki temu uratowaliśmy zdrowie i życie kobiet — mówi Grzegorz Lewandowski, dyrektor handlowy Carebits.
Program mobilnego KTG to odpowiedź na rosnące potrzeby przyszłych mam. Badanie pozwala monitorować czynność serca płodu i skurcze macicy, dzięki czemu można w porę wykryć stany niedotlenienia czy wady serca.
— Bazujemy na całodobowym monitoringu położniczym. W naszym centrum każdy zapis wykonany przez ciężarną, niezależnie od godziny i miejsca, jest analizowany najpierw przez zaawansowane algorytmy, a następnie przez naszą kadrę medyczną, która w trybie całodobowym opisuje i autoryzuje wyniki. To rozwiązanie stanowi remedium na problemy związane z diagnostyką i wykrywaniem stanów zagrożenia, co umożliwia podjęcie właściwych procedur medycznych ratujących życie i zdrowie kobiet oraz dzieci — mówi Grzegorz Lewandowski, dyrektor handlowy Carebits.
— W pierwszej ciąży tradycyjne pomiary KTG pomogły mi trafić pod obserwację lekarską w odpowiednim czasie. Dlatego w drugiej ciąży było dla mnie istotne, by monitorować KTG częściej, nawet mimo braku zaleceń medycznych. Pewnego dnia położna poprosiła mnie o powtórzenie pomiaru i zjedzenie czegoś, aby pobudzić ruchy dziecka. Miałam też sytuację, w której zostałam skierowana do szpitala na badania — mówi Małgorzata, uczestniczka programu.
Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, a sprzęt trafia bezpośrednio do pacjentki.
— Korzystanie z urządzenia jest bardzo łatwe. Zamówienie nie było problematyczne, a urządzenie zostało dostarczone kurierem pod drzwi, z jasną instrukcją obsługi — mówi Małgorzata, uczestniczka programu.
Informacje o tym, jak kobiety ciężarne mogą zgłosić się do programu, można znaleźć na stronie internetowej powiatu wrocławskiego.
— Jeśli ktoś ma obawy, czy poradzi sobie z urządzeniem samodzielnie, zawsze może skorzystać z pierwszej wizyty u położnej, by nauczyć się, jak prawidłowo korzystać z urządzenia, a później powtarzać badania już w domu, w wygodnych warunkach — uspokaja Małgorzata, uczestniczka programu.
To nie wszystko. Powiat wrocławski zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w badaniach. W najbliższą niedzielę rozpoczyna się cykl akcji profilaktycznych pod nazwą „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim”.
— Jesteśmy w przededniu uruchomienia kolejnej edycji „Białych Niedziel” w powiecie wrocławskim: 1 września w Siechnicach, 8 września w Kobierzycach, a 15 września w Jordanowie Śląskim. Mieszkańcy powiatu będą mogli spotkać się z lekarzami, zbadać swoje zdrowie, oznakować rowery, wziąć udział w konkursach, dowiedzieć się o zdrowym żywieniu, a także skorzystać z wielu innych atrakcji, zwłaszcza dla dzieci — mówi Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego.