Bądź eko! Przygotuj listę, idąc na zakupy świąteczne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Święta tuż, tuż. Niektórzy zdążyli zrobić już świąteczne zakupy, inni za chwilę się na nie wybiorą. Bardzo często jest tak, że w ferworze świątecznej gorączki kupujemy za dużo jedzenia na świąteczny stół, a później musimy wyrzucić. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby przed wybraniem się na zakupy przygotować listę produktów, które zamierzamy kupić.

Pamiętajmy, że nie marnujemy wtedy, kiedy racjonalnie podchodzimy do naszych zakupów. To dotyczy również zakupów związanych ze świętami, zwłaszcza tych zakupów. Kiedy mamy potrzebę, że musimy szybko, dużo kupić, często nie mamy pomysłu na prezent. Nasza porada, a raczej zachęta: zastanówmy się dokładnie, co chcemy komuś przekazać, jaki prezent dać, ale też co chcemy przygotować. Zachęcamy, żeby nie robić świąt takich „zastaw się, a postaw się”, warto popatrzeć też na jakość produktów, bo produkty dobrej jakości dłużej są świeże, nie ma ryzyka, że nam się zepsują nim zdążymy przygotować jakieś danie – mówi Dorota Witkowska, rzeczniczka prasowa, Ekosystem Wrocław.

Wszystko po to, aby nie kupować niepotrzebnych produktów pod wpływem chwili i impulsu. Dzięki przygotowanej wcześniej liście nie zapomnimy też składników na wigilijne potrawy. Na zakupowej rozpisce umieśćmy składniki na potrawy do 2 lub 3 dni wprzód. Zaoszczędzimy dzięki temu czas poświęcony na zakupy, a także lepiej zaplanujemy każdy posiłek, dzięki czemu wyrzucimy mniej jedzenia.

Generalnie wszyscy dużo wyrzucamy jedzenia i badania wskazują, że jest to ten rodzaj odpadu, którego najwięcej znajduje się w pojemnikach na odpady zmieszane. Zanim wprowadziliśmy segregację bioodpadów – czyli również resztki posiłków, ale też produktów, które nam się zdążyły zepsuć nim przygotowaliśmy jakieś dania – to średnio w pojemniku na odpady zmieszane 30%-50% zawartości to było jedzenie, więc ta skala jest naprawdę duża. Oczywiście jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami, coraz częściej się ograniczamy, zresztą wiele osób też tak mówi, że kiedyś stół był zastawiony suto, w tej chwili idziemy bardziej w jakość niż w ilość i też się później zastanawiamy co z tym zrobić. Ale faktycznie w święta sądzę, że spora ilość produktów ląduje niestety w koszu, a jeżeli już ma być w koszu, to niech to będzie pojemnik na bioodpady, jeżeli mówimy o resztkach czy też o rzeczach zepsutych. Pamiętajmy, że jeżeli mamy dobre produkty, nadal są to dania, które można spożyć, we Wrocławiu bardzo dużo lodówek społecznych, jadłodzielni. Warto o tym pamiętać, wejść na stronę wrocław.pl, zobaczyć, gdzie w najbliższej okolicy jest taka lodówka i przekazać osobom tym, których np. nie stać na to, żeby sobie przygotować takie dania, nie tylko ze stołu wigilijnego, ale również po świętach, w normalnym takim okresie – dodaje Dorota Witkowska.

Poza kwestiami ekologicznymi sporządzanie listy zakupów jest też ekonomiczne. Obecna inflacja i zakupy last minute możemy mogą sprawić, że sporo przepłacimy.

Zobacz również

Inauguracja nowego roku akademickiego 2023-2024 w Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków w Wrocławiu tym razem odbyła się 25 września, w murach auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to święto studentów i wykładowców, ale też szczególny moment dla tych wszystkich osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze studiami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy