Bardziej ekologiczny beton? Politechnika Wrocławska pracuje nad recepturą

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Otacza każdego z nas, choć rzadko przykuwa uwagę. Powstaje z cementu, kruszywa i wody - beton. Zespół prof. Łukasza Sadowskiego na Politechnice Wrocławskiej wraz z firmą KGHM Metarco pracują nad recepturą, która w składzie betonu zastąpi kruszywo naturalne, kruszywem pomiedziowym.

– Projekt, nad którym pracujemy z firmą Metarco, polega na zagospodarowaniu żużla pomiedziowego w produkcji bloczków betonowych. Chodzi o to, żeby w jak największym stopniu zastąpić kruszywo naturalne, kruszywem pomiedziowym powstającym w produkcji miedzi. Produkcja kruszywa naturalnego powoduje szybszą eksploatację posiadanych zasobów naturalnych, które musimy chronić. One nie są zasobami nieskończonymi. One są wyczerpywalne – mówi dr hab. Łukasz Sadowski, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, Katedra Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych, PWr.

– W ramach jednego z naszych obszarów działalności, czyli produkcji kruszyw, postanowiliśmy poszerzyć zakres stosowania naszych kruszyw. Na dzień dzisiejszy kruszywa znajdą zastosowanie w budownictwie drogowym. Ale pojawił się pomysł, żeby znaleźć inne zastosowania, wychodząc naprzeciw chociażby zapotrzebowaniu rynku szeroko pojętego rynku materiałów budowlanych – mówi Grzegorz Groch, dyrektor ds. produkcji KGHM Metraco S.A.

Projekt zespołu profesora Sadowskiego ma zwiększyć liczbę zastosowań otrzymanego materiału. Naukowcy badają różne receptury.

– Jest to aspekt ekologiczny, aspekt ekonomiczny. Jeżeli będziemy zastępować te kruszywa, cement, bo takie też zastosowania w literaturze się znajdują, to zmniejszamy też np. emisję CO2 spowodowaną produkcją cementu – mówi mgr inż. Martyna Nieświec, asystent badawczo dydaktyczny, PWr.

Firma KGHM Metraco zgłosiła się do Politechniki Wrocławskiej.

– Wpisuje się w to w nasz profil działalności. Wynika to właśnie z tego, że produkujemy materiały budowlane. Tutaj prefabrykaty betonowe są naturalną konsekwencją zastosowania kruszyw – mówi Grzegorz Groch, dyrektor ds. produkcji KGHM Metraco S.A.

Wśród badanych receptur jest także taka, która w całości zastępuje kruszywo naturalne kruszywo z żużlem po miedziowego.

To jest sytuacja idealna i jedna z konfiguracji daje nadzieję na takie zastosowanie. Oczywiście o szczegółach nie mogę mówić, bo to jest objęte tajemnicą przedsiębiorstwa. Teraz jest większa świadomość firm, które produkując swoje produkty, chcą to robić w oparciu o ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Tak myślę, że to można zauważyć, ale też wyższa jest świadomość konsumentów i tych, którzy te produkty kupują. Ta świadomość dotycząca ochrony środowiska, ona wzrasta – mówi dr hab. Łukasz Sadowski, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, Katedra Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych, PWr.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy