Barokowe dźwięki w Akademii Muzycznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Po długiej pandemicznej przerwie, w mury Akademii Muzycznej powraca muzyka z przeszłości. Orkiestra barokowa zagra koncert, który wszyscy melomani będą mogli usłyszeć w Internecie.

– Będziemy mieć prawdziwe święto muzyczne. Po dosłownie roku, mamy wreszcie możliwość wystąpienia z Akademicką Orkiestrą Barokową – mówi Bartosz Kokosza, prowadzący Akademicką Orkiestrę Barokową. 

Koncert barokowy to wydarzenie podwójnie ważne, ponieważ to pierwsza większa dawka dźwięków po dłuższej przerwie, a jego data przypada na początek sesji egzaminacyjnej w Akademii Muzycznej. 

Usłyszymy cztery kompozycje, cztery concerta grossa czterech różnych kompozytorów włoskich – mówi Bartosz Kokosza.

– Mamy tu charakterystyczne dla baroku instrumenty jak klawesyny i instrumenty mające troszkę inną budowę – na przykład ze strunami jelitowymi, smyczki o zupełnie innej budowie niż współczesne – mówi Dominika Garncarz, skrzypaczka barokowa. 

Sposób prowadzenia i brzmienia orkiestry barokowej różni się nieco od dyrygowania i brzmienia orkiestry wykonującej muzykę współczesną. 

– Dyryguje się bardzo dobrze, bo nie muszę stać przed orkiestrą, tylko mogę ze studentami grać, co dla mnie jest olbrzymią przyjemnością – mówi Bartosz Kokoszka. 

– Nie mamy olbrzymiej orkiestry instrumentów dętych, które w pewnym sensie pomagają, bo zagłuszają to, co grają instrumenty smyczkowe. W pewnym sensie potrzebna jest większa precyzja, pilnowanie intonacji, artykulacji, no i tego, czego wymaga od nas wykonawstwo historyczne, czyli wiedzy i umiejętności dostosowania się do tego, co się wykonuje – mówi Dominika Garncarz.

Mimo że koncert będzie dostępny w internecie, muzycy podkreślają, że zrobią wszystko, aby przybliżyć słuchaczom tak rzadko spotykaną ostatnio koncertową atmosferę. 

– Będziemy się starali maksymalnie zbliżyć do sytuacji koncertowej. Za chwilę tego nagrania dokonamy. Bardzo serdecznie pragnę państwa zaprosić na udostępnienie tego nagrania na profilu Akademii Muzycznej – mówi Bartosz Kokoszka. 

Koncert udostępniony zostanie 5 lutego o godzinie 18:00.

Zobacz również

Premier Donald Tusk wziął udział w kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu. – Otrzymaliśmy sygnał, że to jednak nie Mietków, tylko Wawrzeńczyce. To jest wielokrotnie mniejszy zbiornik – przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego premier, prostując wcześniejszą informację przekazaną przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. – My nic o tym nie wiemy. Moi ludzie w Chwałowie, w Domanicach, ani w Mietkowie nie odnaleźli jeszcze żadnego przecieku – skomentował Tomasz Sakuta, wójt gminy Mietków.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy