Bartosz Matusiewicz dołączył do Wyzwania 365 Triathlon

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nad zalewem w Stradomi Wierzchniej cały czas trwa wyzwanie 365 Triathlon. Adrian Kostera codziennie pływa, pokonując kolejne kilometry. Tak jak już wcześniej opowiadaliśmy państwu, do tego wyzwania może dołączyć każdy, bez wyjątku. Tym razem jesteśmy tutaj po to, żeby państwu to udowodnić. 22 czerwca do Adriana dołączył między innymi Bartosz Matusiewicz. Rok temu Bartosz, jako pierwsza osoba w Polsce z zespołem Downa, ukończył triathlon na dystansie olimpijskim. Teraz postanowił wspólnie z Adrianem Kosterą wskoczyć do wody nad zalewem w Stradomi Wierzchniej.

Bartosz Matusiewicz ma 25 lat. Swoją przygodę z pływaniem rozpoczął w wieku 10 lat. 

Krok po kroku doszliśmy do tego, że najpierw były jakieś takie mistrzostwa szkolne, potem wojewódzkie. Dwa lata temu został mistrzem Polski na dystansie 50 m na plecach, ma również za sobą kilka startów na imprezach międzynarodowych. Tak że pływanie jest jego najmocniejszą stroną – mówi Jarosław Matusiewicz, ojciec Bartosza Matusiewicza.

Bartosz marzy o tym, aby zostać Ironmanem albo chociażby pół. Żeby wziąć udział w Wyzwaniu 365 Triatlon zawodnik przyjechał do Stradomi Wierzchniej z Olsztyna, swojego rodzinnego miasta.

Myślimy o tym, żeby przepłynął z Adrianem dwa razy po kilometrze. Bartosz wrócił półtora tygodnie temu z Francji z Mistrzostw Świata dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Cały zeszły weekend był na obozie Open Water. Więc jest trochę podmęczony. Tak że może nie jest to najlepszy dzień dla niego, ale spokojnie te 2 km, może nawet 3 km zrobimy. Zobaczymy w jakiej będzie formie – mówi Jarosław Matusiewicz.

Zazwyczaj tacy ludzie są ograniczani przez społeczeństwo czy przez własne granice mózgu, że oni nie mają prawa marzyć więcej. A Bartosz pokazuje, że mamy prawo marzyć, że większość granic, które sobie budujemy w życiu na co dzień, tak naprawdę są granicami stworzonymi sztucznie. Chciałbym, żeby ludzie patrzyli na mnie, na Bartosza i odważyli się marzyć dalej – mówi Adrian Kostera, chce pobić rekord Guinnessa w triathlonie, Wyzwanie 365 Triathlon.

Niesamowita sytuacja. Cieszę się bardzo, że to wyzwanie jest tak bardzo mocno uspołecznione. Że właśnie takie osoby jak Bartek, które na codzień mierzą się z niepełnosprawnością, pokazują wielu ludziom, że można robić coś więcej, że są w stanie być dziś nad zalewem w Stradomi Wierzchniej i pokonywać kolejne kilometry – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.

Do tej pory nad zalewem w Stradomi Wierzchniej Adrian Kostera zrobił już prawie 400 km. Łącznie w ramach tego wyzwania chce on przepłynąć nieco ponad 1205 km. 

Co jest dla mnie najważniejsze, to jest po prostu wiedzieć, że to ma sens. Więc jeżeli widzę w komentarzach, gdzieś w relacjach ludzi, którzy piszą, że dziś rozpoczęli bieganie, bo zobaczyli co tam Kostera robi albo przesłuchali jakiś mój podcast. Ten feedback to jest moje paliwo, które mnie napędza i nic mnie nie zatrzyma – mówi Adrian Kostera.

Przy okazji w wydarzeniu wzięli również udział uczestnicy zajęć Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Sycowie, którzy kibicowali Bartoszowi i Adrianowi. 

Zostaliśmy poinformowani i dostaliśmy zaproszenie z Urzędu Miasta i Gminy w Sycowie na przygotowanie się pana Bartka do zawodów Ironman’a. Chcieliśmy mu tu pokibicować. Mamy transparent, pompony – mówi Beata Figaszewska, terapeutka, Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Sycowie.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają duży problem z koordynacją wzrokowo-ruchową i całego ciała, dlatego każdy sport jest dla nich dobrą formą terapii. Z tego powodu uczestnicy Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Sycowie również biorą udział w różnych zawodach.

Najważniejsze jest to, że my jeździmy na zawody, które są dostosowane do naszych podopiecznych. Dostosowanie to polega nie tylko na poziomie trudności, ale też na tym, że każdy z naszych podopiecznych otrzymuje medal. Oni się mega cieszą. To podnosi poziom ich własnej wartości, buduje ich. To dotyczy nie tylko sfery fizycznej, ale też psychicznej. Oni po prostu rosną i to jest ważne – mówi Beata Figaszewska.

Do wyzwania 365 triathlon cały czas dołączają kolejni uczestnicy. Przypomnijmy, że łącznie Adrian Kostera chce zrobić ponad 40 tys. kilometrów pływając, biegając i jeżdżąc na rowerze i tym samym pobić rekord Giunnessa w triatlonie.

Spodziewamy się tego, że jeżeli będzie pogoda, to oprócz tych, którzy będą pływać z Adrianem, będzie tutaj także pływało dużo ludzi, którzy będą chcieli zobaczyć, co to za miejsce, skąd ono się wzięło, gdzie jest Syców oraz gdzie jest zalew Stradomia – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.

Zobacz również

Przywrócenie telefonu zaufania, emerytury do 5 tysięcy złotych bez podatku czy dopłata do mieszkań dla młodych i odwołanie Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. To jedne z konkretów, które zaprezentowała koalicja obywatelska na rynku we Wrocławiu. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy