Bastion Sakwowy coraz piękniejszy. Trwają prace konstrukcyjne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jedna z perełek Wrocławia, czyli Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów, przechodzi proces renowacji. I etap wszystkich prac ma być zakończony do końca bieżącego roku. Wtedy będziemy mogli przyjść tutaj między innymi na kawę albo żeby zjeść coś dobrego, ponieważ ma tu powstać kawiarnia oraz restauracja. Sprawdziliśmy na jakim teraz etapie są prace budowlane.

W tej chwili prowadzone są prace konstrukcyjne związane z dwoma biegami schodowymi PS2 i PS3 w pawilonie, który znajduje się za nami. Trwają też prace rozbiórkowe, odkrywamy pomieszczenia piwniczne, które mieszczą się pod przyziemiem w kolumnadzie. Natomiast w terenie trwają prace związane z sieciami: deszczową i sanitarną oraz prace konstrukcyjne na części stropu nad pawilonem – mówi Robert Wanat, kierownik budowy, Castellum.

Do tej pory na kolumnadzie zostały wylane dwa stropy oraz wszystkie podciągi zostały wzmocnione specjalnymi taśmami z włókna węglowego. W tej chwili szpachlowane są ściany, które są przygotowywane do pokrycia tynkami. W trakcie renowacji okazało się, że Bastion Sakwowy kryje w sobie wiele skarbów. W zeszłym roku pod schodami kolumnady od strony północnej zostały między innymi odkryte fragmenty tynków, malarstwa oraz gzymsu palmetowego.

W okolicach salonu perystylowego odkryliśmy nowe pomieszczenia, które kiedyś służyły jako magazyny. Tam specjalna minikoparka pracuje po to, aby delikatnie odkopać to, co ktoś kiedyś zasypał – mówi Bartosz Nowak, Zarząd Inwestycji Miejskich.

Teraz odkopując te pomieszczenia w północnej serlianie, w przyziemiu, czyli w pomieszczeniu piwnicznym, wyciągnęliśmy tam dwie stopnice granitowe i też elementy tralek, czyli wrzeciona, głowice i podstawy. Na razie dochodzimy tam coraz głębiej do poziomu posadzki – mówi Robert Wanat.

Odkryliśmy też jedną z fontann w salonie perystylowym i ją będziemy chcieli wyeksponować. To jest nowość. Na wizualizacjach nie mamy tego ujętego, ponieważ nikt nie miał świadomości, że tego typu urządzenie hydrotechniczne w postaci fontanny znajdowało się tam kiedykolwiek. A nawet kiedy były takie przypuszczenia nikt nie myślał o tym, że to się zachowało i w tak dobrym stanie – mówi Bartosz Nowak.

Inwestycja jest realizowana pod bacznym okiem Konserwatora Zabytków. Jej koszt to prawie 27 mln zł.

Przed nami jeszcze końcówka robót konstrukcyjnych. Na kolumnadzie praktycznie wszystkie rzeczy konstrukcyjne, oprócz biegów schodowych, mamy zakończone. Pozostały nam biegi schodowe KS1, KS2 i KS3, na pawilonie bieg schodowy PS2 i PS3 oraz płyta główna ze słupami w sali restauracyjnej – mówi Robert Wanat, kierownik budowy, Castellum.

Jeszcze blisko rok będziemy pracować na budowie po to, aby na koniec 2023 roku oddać tę inwestycję wrocławianom, którzy cierpliwie czekali na nią przez ostatnie dekady – mówi Bartosz Nowak, Zarząd Inwestycji Miejskich.

Zobacz również

Święta to czas, gdy większość z nas spędza w gronie najbliższych. Mamy swoje tradycje oraz potrawy, które znajdują się na naszych stołach. Dzisiaj postanowiliśmy sprawdzić, co dzieci wiedzą na ten temat. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy