Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów odzyska dawny blask

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To ostatni tego typu obiekt znajdujący się w samym sercu Wrocławia, który czekał w kolejce na rewitalizację. Mowa o Bastionie Sakwowym na Wzgórzu Partyzantów, które dawniej było nazywane Wzgórzem Miłości. Jest to znane i lubiane przez wrocławian miejsce, któremu już wkrótce zostanie przywrócony dawny blask. Aktualnie miasto już podpisało umowę z wykonawcą tego zadania, który będzie miał na realizację robót 18 miesięcy.

To będzie takie miejsce odpoczynku, rekreacji, spotkań oraz miejsce, w którym będą odbywać się różnego rodzaju wydarzenia społeczne i kulturalne – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W ramach tego zadania zostanie odrestaurowany słynny plac z fontanną, Pawilon Perystylowy oraz kolumnada. Odnowione zostaną również schody wraz z balustradami. Inwestycja ta będzie nadzorowana przez Zarząd Inwestycji Miejskich i konserwatora zabytków.

Nawiązywać będziemy do tego, co historycznie tutaj było, czyli do dekoru i wyglądu. Obiekt jest w rejestrze zabytków i znajduje się w obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Tak, że wszystkie prace były projektowane i teraz będą nadzorowane przez konserwatora zabytków – mówi Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Obiekt jest zabytkowy, więc wykonawca nie wyklucza też, że podczas prowadzenia robót może dojść do odkryć archeologicznych. 

Zaletą tego remontu jest to, że tak naprawdę mamy do czynienia z dwoma niezależnymi obiektami, czyli pawilonem, kolumnadą i terenem, co w sposób zasadniczy ułatwia prowadzenie prac, bo kłopoty na jednym obiekcie, nie będą powodowały kłopotów na obiektach pozostałych – mówi Wiesław Kleszcz, wiceprezes Castellum.

Docelowo zostanie także odrestaurowana alejka spacerowa od ul. Piotra Skargi, pojawią się nowe nasadzenia, kosze na śmieci i ławki. Co więcej, na terenie Bastionu Sakwowego pojawi się również kawiarenka i restauracja.

A kiedyś, mam nadzieję w kolejnym etapie, tymi schodami będziemy mogli pójść na ten górny taras i cieszyć się z odbudowanej glorietty. Została ona zniszczona w czasie wojny, ale jest też plan, żeby ją odbudować i zrobić tam też taką część restauracyjną – mówi Jacek Sutryk.

Całkowity koszt inwestycji to prawie 27 mln zł.

Zobacz również

Inauguracja nowego roku akademickiego 2023-2024 w Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków w Wrocławiu tym razem odbyła się 25 września, w murach auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to święto studentów i wykładowców, ale też szczególny moment dla tych wszystkich osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze studiami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy