Baw się bezpiecznie podczas wakacji. Policjanci edukują najmłodszych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Żeby dobrze się bawić podczas wakacji, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i je przestrzegać. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych. Odwiedziliśmy półkolonie, które odbywają się we wrocławskim Aquaparku. Tutaj co tydzień w ramach takich zajęć przychodzą też funkcjonariusze z wrocławskiej policji, po to, aby edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa, a zwłaszcza bezpieczeństwa nad wodą.

Uczestniczymy w nich co wtorek, cyklicznie. Tutaj wrocławscy policjanci prowadzą takie spotkania prewencyjne z dziećmi, również w postaci trochę zabawy, ale przemycamy najważniejsze treści dotyczące bezpieczeństwa, przede wszystkim jeśli chodzi o kontakt z wodą. Ale także, jak zachować się w przypadku, gdy spotkamy obcą osobę, nieznajomy nas zaczepie oraz co zrobić, kiedy jesteśmy w sytuacji zagrożenia – mówi st. asp. Aleksandra Freus, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Aquawakacje we wrocławskim parku wodnym są prowadzone dla dzieci w wieku od 7-12 lat. Tym razem w spotkaniu z funkcjonariuszami uczestniczyło około 80 osób. Dzieci mogły także zadać swoje pytania funkcjonariuszom, zrobić odciski palców albo założyć specjalne gogle, które pokazują, jak alkohol czy środki odurzające nas oszukują. 

Powiedz nam, jak ci się podobało? – Bardzo. – Co najbardziej? – To, że się wywracałam prawie na tych goglach. Wszystko się wydaje mniejsze i rozruszane, jakby wszystko było na kolorowo – mówi Hania, uczestniczka zajęć we wrocławskim Aquaparku.

Spotkania są bardzo fajne. – Co najbardziej tobie się podobało? – Odcisk palca jest fajny i historia też była fajna. – A co twoim zdaniem jest najważniejsze tutaj, jeśli chodzi o bezpieczeństwo nad wodą? – Żeby nie wskakiwać do wody, bo na przykład może być coś twardego i może coś ci się stać w nogę. – Czyli jak wchodzimy do wody, to wchodzimy powoli? – Tak – mówi Witek, uczestnik zajęć we wrocławskim Aquaparku.

Przed włażeniem do wody nie pijemy alkoholu. To dotyczy rodziców, oczywiście.  Kiedy jest się rozgrzym po słońcu, to nie wolno nigdy wchodzić do zimnej wody, trzeba stopniowo się zanurzać. – Bo co może się wydarzyć? – Może się nagle zrobić taki skurcz – mówi Hania, uczestniczka zajęć we wrocławskim Aquaparku.

Jeśli ktoś tonie i ta osoba na przykład jest bardzo ciężka, to najlepiej nie ratować ją, bo też możesz utonąć. Bo jeśli się rzucisz na ratunek i ona będzie trzymać cię cały czas, to możecie utonąć razem. – A co należy zrobić, żeby pomóc takiej osobie? – Najczęściej poprosić ratownika o pomoc – mówi Tymon, uczestnik zajęć we wrocławskim Aquaparku.

Dzieci zawsze się cieszą ze spotkania z nami. Zadają bardzo dużo pytań, właściwie nigdy nie starcza nam czasu, żeby na nie odpowiedzieć. Bardzo są aktywne, a nam też na tym zależy, po to, żeby dzieci miały do nas zaufanie i wiedziały, że zawsze mogą zgłosić się po pomoc – mówi st. asp. Aleksandra Freus.

Dodatkowo w każdy wtorek, aż do końca wakacji, przy wejściu główny do aquaparku w godzinach od 10.00 do 12.00 mieszkańcy mogą oznakować swój rower w ramach akcji „Twój rower – twoja własność”.