Będzie druga tura wyborów w Oławie. Kontrkandydatem obecnego włodarza jest Piotr Soroczyński

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Po 7 kwietnia, po wyborach samorządowych w Oławie, dojdzie do drugiej tury wyborów na burmistrza Oławy. Zmierzą się w niej obecnie urzędujący burmistrz Tomasz Firschmann z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Piotrem Soroczyńskim.

Monika Suder Echo 24Proszę powiedzieć, jakie są emocje po pierwszej turze wyborów? Czy spodziewał się pan takiego wyniku?

Piotr SoroczyńskiSpodziewaliśmy się, dlatego, że bardzo ciężko pracowaliśmy na ten wynik. Byliśmy bardzo otwarci. Zapowiadałem, że moja kampania będzie otwarta, aktywna i taka była. Ten sukces, że wszedłem do drugiej tury z aktualnym burmistrzem, to jest zasługa całego zespołu. Bardzo się wspieramy, jesteśmy fajną drużyną.

Monika Suder Echo 24I też dużo osób weszło do rady miejskiej z Koalicji Obywatelskiej?

Piotr SoroczyńskiZgadza się, będziemy tworzyć największy klub w Oławie w radzie miejskiej. Aktualnie będziemy mieli 8 radnych, w tym 4 wspaniałe kobiety. Ugrupowanie aktualnego burmistrza BBS straci. W tamtej kadencji, która się teraz kończy, miał 9 radnych. Teraz będzie miał tylko 5.

Monika Suder Echo 24 -Jakie ma pan plany, jeśli wygra pan wybory? Bo już teraz deklaruje pan swoje pomysły na to, jak zmienić Oławę.

Piotr Soroczyński – Tak, Oława jest zaniedbana. Tutaj po pierwsze musimy zacząć od audytu otwarcia urzędu. Aktualny burmistrz wywodzi się z BBS-u i ich lokalna partia, można tak powiedzieć, rządzi ratuszem 20 lat. Ja zapowiadałem to w programie swoim, że będę chciał dokonać takiego audytu otwarcia, tak jak jest wykonywany teraz w ministerstwach.

Monika Suder Echo 24Co to znaczy audyt otwarcia?

Piotr SoroczyńskiMusimy zobaczyć różne decyzje, na czym stoi. Bo każdy menadżer – bo gmina, miasto zarządza się teraz jak menadżer – musi zobaczyć na czym stoi, co się dzieje w dokumentach. No i są wątpliwe rzeczy. Mamy sygnały od radnych, od mieszkańców i mieszkanek Oławy. Więc pierwsza rzecz, to na pewno będzie audyt otwarcia. Następnym takim priorytetem, który trzeba wykorzystać teraz w tej kadencji przez 5 lat, jest to, że będą wpływać środki z KPO i Funduszy Spójności. Trzeba wykorzystać ten czas, dlatego że środki przyszły do Polski z opóźnieniem.

Monika Suder Echo 24Czyli stawia pan na środki unijne, środki zewnętrzne?

Piotr Soroczyński Tak, bo musi być dużo inwestycji. My wygraliśmy w sejmiku dolnośląskim, mamy najlepszy wynik i będzie dobra współpraca z marszałkiem województwa. Środki są rozdzielane. Tutaj też gwarantuje dobrą współpracę z rządem w Warszawie, ponieważ jest koalicja 15 października, którą tworzy Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i Trzecia Droga. 

Monika Suder Echo 24 – Znajdujemy się w parku nie bez przyczyny, bo jednym z pana postulatów jest także dbanie o zieleń. 

Piotr Soroczyński –Tak, ja jestem z natury ekologiem. Poruszam się po Oławie elektryczną hulajnogą. Oczywiście auto mam, bo też trzeba przemieszczać się, ale wolę chodzić piechotą. Dbam bardzo o zieleń, segreguję odpady. Boli mnie w mieście to, że wycinane są drzewa. U nas jednym z priorytetów będzie zatrzymanie tej praktyki. Chcemy jednak, żeby Oława była zielona, bo jest wtedy lepiej, zdrowiej i przyjemniej. Taki mamy plan na przykład na osiedlu Sobieskiego, gdzie jest bardzo mało zieleni, żeby stworzyć tam park-las o nazwie „Na Sobieskiego”. Tam będzie też taka fajna rzecz dla młodych matek i ojców, że jak urodzi się dziecko, to każdy będzie mógł zasadzić drzewo z plakietką „imię i nazwisko”, żeby ten mały człowiek mógł razem z rodzicami dbać o to drzewo. Od razu się uczy młode pokolenie, że środowisko jest bardzo ważne. Czyli finanse i ekologia, to są też nasze priorytety. To jest także bezpieczeństwo, bo mam sygnały z różnych źródeł, że jest za mało kamer. Więc chcemy to na pewno poprawić. Kolejną rzeczą jest infrastruktura. Oława jest zakorkowana, jest bardzo dużo aut, nie ma obwodnicy, która była obiecana przez aktualnego burmistrza. Do tej pory nawet nie jest wkopana w ziemię, tak zwana przysłowiowa łopata. Więc tutaj będzie usilna współpraca z województwem dolnośląskim, z wojewodą, z marszałkiem województwa dolnośląskiego i z ministerstwem infrastruktury, żeby ta autostrada wreszcie była. Oława na to zasługuje. Chcemy tam gdzie są światłą, w miarę możliwości zbudować rondo, które powoduje, że ten przepływ pojazdów jest lepszy. Więc to jest jeden z priorytetów. Mam duży program, pokazuję to na swoim Facebooku. Można zawsze wejść na ten Facebook. Tam są te wszystkie priorytety. To tylko początek, bo będziemy bardzo otwarci. Chcemy też rozmawiać z mieszkańcami. 

Monika Suder Echo 24 – Wychodzicie do mieszkańców z kawą na przykład.

Piotr Soroczyński – Z kawą, tak, to prawda. Zyskujemy w oczach mieszkańców, dlatego że z nami rozmawiają. A dialog społeczny jest obowiązkowy. Uzyskaliśmy bardzo dobry wynik w Oławie i w powiecie, dlatego że byliśmy otwarci. Rozmawialiśmy i się tego nie boimy. Są trudne tematy i trzeba te tematy podnosić i rozmawiać. 

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy