Będzie kierunek medyczny na Politechnice Wrocławskiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
60 studentów kierunku medycznego zacznie w październiku naukę na Politechnice Wrocławskiej. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję o otwarciu tego kierunku we Wrocławiu. Kierunki lekarskie na uczelniach technicznych w Europie to norma, w Polsce zupełna nowość.

W czwartek senat Politechniki Wrocławskiej przyjmie warunki rekrutacji, a w piątek 23 czerwca przyszli studenci będą mogli składać dokumenty na kierunek lekarski. Przygotowania do otwarcia kierunku medycznego trwały od wielu miesięcy, aby powstał konieczne były zmiany legislacyjne.

– Właśnie takie połączenie politechnika i kierunek lekarski nadaje nowy wymiar podejściu do medycyny. Zaplecze, którym dysponuje Politechnika, jestem o tym przekonana, sprawi, że będziemy mieć do czynienia z niezwykle nowoczesnym kształceniem lekarzy we Wrocławiu. Jeszcze raz gratuluję i bardzo jest mi miło, ze to ogłaszam – mówiła posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka,przewodnicząca Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Do tej pory studenci medycyny mogli wybierać kierunki lekarskie na uczelniach medycznych. Połączenie nauk ścisłych z medycyną daje studentom nowe korzyści między innymi jeśli chodzi o rozwój kariery naukowej. Już we wrześniu zostanie zatrudnionych około 100 osób, które zajmą się dydaktyką.

– To mają być normalni badacze, którzy będą realizować badania, zdobywać projekty, prowadzić później doktoraty. Wiadomo, że to muszą być całe ośrodki w różnych obszarach medycyny. Pewnie w niektórych obszarach to się rozwinie bardziej, bo tam będzie korzyść z interakcją z pozostałą częścią Politechniki. Takie typowe obszary jak np. onkologia obliczeniowa, prawdopodobnie jakieś obszary związane z mózgiem. To są takie typowe rzeczy, w których na świecie specjalizują się politechniki, ale pewnie samo się wykluje, które obszary u nas się rozwiną bardziej, ale we wszystkich musi być odpowiednio silna reprezentacja dydaktyczno-badawcza – mówił prof. Arkadiusz Wójs rektor Politechniki Wrocławskiej.

Przyszli medycy będą się kształcić zarówno w laboratoriach Politechniki Wrocławskiej, jak i w dolnośląskich szpitalach. Praktycznych aspektów zawodu będą się uczyli w szpitalu wojskowym oraz w placówkach podlegających pod urząd marszałkowski.

– Główną tą bazą dydaktyczną to będą właśnie wrocławskie szpitale: szpitale marszałkowskie, ale również wojskowy. To tam będą uczyli się studenci Politechniki Wrocławskiej. To tam będą od samego początku pracowali z pacjentami i również ten nowy szpital onkologiczny jest tak prowadzony, aby był bazą dydaktyczną dla nauki studentów – mówił Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. 

2 października pierwsi studenci medycyny na Politechnice Wrocławskiej zainaugurują rok akademicki, a 3 października rozpoczną się pierwsze zajęcia dla przyszłych lekarzy. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy