Będzie renowacja zamku w Leśnicy. Za kilka dni ogłoszony zostanie przetarg na remont

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zamek w Leśnicy, a właściwie pałac to jedno z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu, ale niestety już od wielu lat wymaga remontu. I ten remont, a właściwie pierwszy etap remontu odbędzie się jeszcze w tym roku, bo tutaj będą osuszane piwnice i taras, czyli ta najważniejsza, najbardziej potrzebująca remontu części.

– Ostatnie remonty w zamku były kilkanaście lat temu, wówczas odnowiono elewację oraz dach, ale ta elewacja już w tej chwili jest uszkodzona ze względu na wilgoć, która panuje w piwnicach. To z kolei wzięło się z tego, że kanalizacja deszczowa przestała działać w prawidłowy sposób. Mury nasiąknęły i de facto część tarasu w tej chwili grozi zawaleniem. W związku z tym remont, który zostanie za chwilę przeprowadzony, ma charakter ratunkowy, ale mam nadzieję, że będzie takim wstępem, pierwszym krokiem do takiej kompleksowej rewitalizacji pałacu – mówił Paweł Kamiński dyrektor Ośrodka Postaw Twórczych Zamek.

-Zamek był wielokrotnie przebudowywany, dlatego są różne ciekawe zakamarki. Tu mamy na przykład takie schodki, które prowadzą znikąd do nikąd, a mniej więcej w tym miejscu znajduje się najprawdopodobniej skarb. Za tą ścianą jest pomieszczenie, do którego nie ma żadnych drzwi. Nie wiemy co tam jest – mówiła Agnieszka Rapir z Ośrodka Postaw Twórczych Zamek.

Duże szkody wyrządziła wilgoć, która zniszczyła elewację budynku i podmyła piwnicę i tarasy.

– Tutaj widać całe to odwodnienie, które jest totalnie zniszczone. Te okładziny tarasu też widać, że one są po prostu już w tej chwili nieszczelne – prezentowała Agnieszka Rapir z Ośrodka Postaw Twórczych Zamek.

Rada miejska w grudniu ubiegłego roku zdecydowała, że trzeba przeznaczyć pieniądze na remont budynku Ośrodka Postaw Twórczych Zamek w Leśnicy. Remont obejmuje najpilniejsze reperacje obiektu, przede wszystkim tarasów i piwnicy.

Będą remontowane stropy żelbetowe. Będą konserwowane wszystkie tam elementy, kamienie, wszystko to, co tak naprawdę widzimy z zewnątrz plus właśnie te piwnice, wymiana tynków, roboty elektryczne i zewnętrzna kanalizacja deszczowa. Wszystkie te prace to jest koszt ponad 5 mln zł. mówiła Gabriela Iwińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia

– Znajdujemy się w tej najstarszej części podziemi, które są bezpośrednio pod budynkiem. Natomiast teraz zapraszam do tej części, która jest pod tarasem, która wymaga natychmiastowej interwencji – mówiła Agnieszka Rapir z Ośrodka Postaw Twórczych Zamek.

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na remont piwnic i tarasów pałacu w Leśnicy. Prace remontowe powinny się zakończyć jeszcze w tym roku.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy