Będzie więcej zieleni na pl. Nowy Targ. Zarząd Zieleni Miejskiej otworzył oferty przetargowe

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na pl. Nowy Targ we Wrocławiu będzie więcej zieleni. Zostanie tu posadzonych ponad 63 tys. różnego rodzaju roślin. Obecnie Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu otworzył oferty, które wpłynęły w ramach przetargu na wykonanie tego zadania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to zadanie to zostanie zakończone na wiosnę 2024 roku i wtedy właśnie będziemy mogli zobaczyć efekt końcowy.

Wpłynęły dwie oferty, więc tutaj już wiemy przynajmniej, że są chętni do realizacji tego zadania. Chcielibyśmy, jeżeli nie w tym, to w następnym miesiącu, podpisać już kontrakt i przystąpić do realizacji – mówi Marek Szempliński, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Do realizacji tego zadania niezbędna będzie również przebudowa istniejącej nawierzchni, która jednocześnie jest dachem wielopoziomowego podziemnego parkingu, który znajduje się pod pl. Nowy Targ.

Trzeba tam zrobić miejsce na tak zwany substrat glebowy, czyli substancję, w której można będzie posadzić zieleń. Trzeba zrobić miejsce na instalację nawadniającą oraz trzeba przede wszystkim tak to wszystko zaizolować, żeby ta wilgoć, którą przyjmuje i zatrzymuje zieleń, nie niszczyła konstrukcji w głąb i nie przeszkadzała funkcjonowaniu tego parkingu – mówi Marek Szempliński.

Po częściowej przebudowie nawierzchni, teren placu zostanie wzbogacony o nową zieleń. Pojawi się tam dodatkowo ponad 170 nowych drzew oraz ponad 27 tys. bylin.

Bardzo dobrze, bo faktycznie taka pustynia betonu tu się zrobiła. Jest tylko parę drzewek, gdzie można schować się przed słońcem, bo już tam kawałeczek dalej jest piekarnia, dlatego jestem za.

Super, zieleń zawsze jest potrzebna, bo jest czym oddychać. – A teraz jak to wygląda, pani zdaniem za dużo jest betonu? – Oczywiście, że tak. Betonu jest bardzo dużo. Ja wprawdzie pamiętam, kiedy tu był plac targowy, ale to było „100 lat” temu. Bardzo dawno temu. Tak że rzeczywiście za dużo tego betonu jest, powinno być więcej drzew.

-Ja tu bywam bardzo rzadko, ale to, że zieleni nie ma, to widać wyraźnie i powinno być więcej. Jestem jak najbardziej na tak. – Pamięta może pan jeszcze te czasy, kiedy tu nie było tej betonozy? – Pamiętam, tu było jedno wielkie targowisko. Od Hali Targowej aż do tutaj.

-Mieszkałem tu przez 37 lat. Na samym środku placu był taki kwadrat, mniej więcej 15 x 15, miała tam być też kiedyś fontanna. To było też z 30 lat temu – mówią mieszkańcy Wrocławia.

W trakcie przebudowy tej konstrukcji przygotujemy ją tak – tam też jest taki pomysł na fontannę, ale my tym się nie zajmujemy, to nie jest nasze zadanie – żeby wszystko było gotowe, gdyby rozpoczęła się inwestycja wprowadzająca tę fontannę na pl. Nowy Targ, żeby to też było do tego przygotowane – mówi Marek Szempliński, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy