Bez mikro nie ma makro. Wrocław wspiera mikroprzedsiębiorstwa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W maju zeszłego roku wystartowała kampania społeczna Bez mikro nie ma makro, która ma na celu wypromować mikroprzedsiębiorstwa i zwrócić na nie uwagę mieszkańców. Teraz nadszedł czas, aby podsumować dotychczasowe działania w ramach tej akcji.

Realizowaliśmy wiele akcji promocyjnych, konkursów. Mieszkańcy naszego regionu zgłaszali do tych konkursów w różnych konfiguracjach mikrofirmy, które funkcjonują na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska. Chodziło przede wszystkim o to, aby pokać jak ważny jest mikro biznes i że towarzyszy on nam codziennie – mówi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

96% firm w Polsce to mikroprzedsiębiorstwa, które generują 30% polskiego PKB. We Wrocławiu obecnie działa prawie 129 tys. firm, z czego 125 tys. w skali mikro. Warto zaznaczyć, że działalność takich mikroprzedsiębiorstw ma też ogromny wpływ na kształtowanie budżetu naszego miasta. 

Oni płacą podatek PIT, a z tego podatku do budżetu Wrocławia trafia blisko 50% wszystkich odprowadzanych podatków. To oznacza, że bardzo nam zależy na tym, żeby oni byli jak w najlepszej kondycji i żeby czuli się we Wrocławiu jak najlepiej – mówi Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia.

Wrocławskie mikrofirmy funkcjonują w różnych branżach. Wśród nich są piekarnie, kawiarnie, cukiernie, różnego rodzaju pracownie i zakłady. W ramach kampanii Bez mikro nie ma makro wspierają je różne wrocławskie instytucje, w tym Dolnośląska Izba Gospodarcza oraz Uniwersytet Ekonomiczny.

Izba od samego początku, czyli od 32 lat wspiera głównie te małe firmy. One są elastyczne, a w dzisiejszych czasach głównie w produkcji, ale nie tylko, bo i w usłuchach również są potrzeba takich firm, które elastycznie dostosowują się do zmian na rynku – mówi Zbigniew Sebastian, Dolnośląska Izba Gospodarcza.

Z jednej strony badawczo, a z drugiej strony poradami, konsultacjami. Tutaj wiadomo, że uczelnie, między innymi nasza, jest taką kuźnią przedsiębiorców. Więc tutaj też wspieramy od strony szkoleń, kursów, studiów podyplomowych i kształcąc studentów – mówi prof. dr hab. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

Mimo wciąż trwającej pandemii wrocławscy mikroprzedsiębiorcy nie przestają działać i dbać o swoją konkurencyjność na rynku, o tym świadczą wyniki raportu, który został opracowany przez Wrocławski Park Technologiczny w ramach projektu Bez mikro nie ma makro.

Zobacz również

Premier Donald Tusk wziął udział w kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu. – Otrzymaliśmy sygnał, że to jednak nie Mietków, tylko Wawrzeńczyce. To jest wielokrotnie mniejszy zbiornik – przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego premier, prostując wcześniejszą informację przekazaną przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. – My nic o tym nie wiemy. Moi ludzie w Chwałowie, w Domanicach, ani w Mietkowie nie odnaleźli jeszcze żadnego przecieku – skomentował Tomasz Sakuta, wójt gminy Mietków.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy