Bez nich nie ma nic. Powstała miejska pasieka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
O tym, jak ważne są pszczoły dla naszego ekosystemu, nie trzeba nikogo przekonywać. Bez nich rozwój roślin, a co za tym idzie – plonów rolniczych, nie byłby możliwy, dlatego Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym postanowili założyć miejską pasiekę.

– Bioróżnorodność na naszej planecie, na kontynencie europejskim jest zagrożona i to zagrożenie wymierania gatunków dotyczy w dużej mierze owadów zapylających, czyli pszczół – mówi Leszek Gaś, dyrektor biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Projekt miejskiej pasieki jest w całości finansowany przez Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu kwotą 40 tysięcy złotych. 

Jest to kwota, która zapewnia tym pszczołom pokarm, opiekę. Opłacamy pracowników. Jest to też projekt informacyjny, więc wszystkie działania informacyjne, dotarcie do studentów, do uczniów i szkół, materiały potrzebne na warsztaty – mówi Leszek Gaś, dyrektor biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Przechodzimy, rozpalamy odkurzacz i zbieramy się. Czasem zabieramy ze sobą studentów, którzy są mocniej zainteresowani i chcieliby w tym uczestniczyć. Otwieramy ule i najpierw przeglądamy górę, czyli miodnie, następnie miodnie zostawiamy i przechodzimy do gniazda. Kontrolujemy gniazdo, czyli rodnie – tam jest matka i całe życie pszczelej rodziny. Pojawia się czerw nowy i pokolenia. Głównie sprawdzamy, co możemy tam znaleźć – dodaje dr Robert Migdał, ekspert UPWr we Wrocławiu w dziedzinie pszczelarstwa.

Plusów miejskich pasiek jest wiele – domowy miód, większa witalność roślin, ale jest także jedno nieudogodnienie.

Tramwaje i ciężkie samochody powodują wibracje podłoża, które odbierane są przez pszczoły jako sygnał do niepokoju i ewentualnej agresji. W sezonie bardzo się to nie uwidacznia, gorzej jest w zimie. Pszczoły w okresie zimowym potrzebują przede wszystkim spokoju, i jeżeli te wibracje są, to one tego spokoju nie mają. W związku z tym proces zimowania przebiega z zaburzeniami. Niestety przekonaliśmy się o tym na własnej skórze. W jednej z galerii miejskich mieliśmy taką pasiekę przez dwa lata. Są duże straty pszczół przez okres zimowy – dodaje dr hab. Inż. Adam Roman, Dziekan Wydziału Biologii i hodowli Zwierząt UPWr we Wrocławiu

Jest to jeden z ważniejszych łańcuchów produkcji żywności. Celowo mówię o pszczołach, bo trzmiele, murarki, miesierki, spójnice – całe 470 gatunków – to wszystko są pszczoły. Nie tylko ta jedna miodna. Ona jest najbardziej rozpoznawalna. Jest trochę taką pszczołą celebrytką, lecz też pozostałe bardzo intensywnie pracują na rzecz produkcji nie tylko żywności, ale pośrednio też pasz dla zwierząt. Są kluczowym elementem utrzymania stabilności środowiska – dodaje dr Robert Migdał, ekspert UPWr we Wrocławiu w dziedzinie pszczelarstwa.

Na samym stworzeniu miejskiej pasieki i jej pielęgnowaniu się jednak nie kończy.

Chcemy edukować – to jest nasza misja. Chcemy zwrócić uwagę na ten problem i dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Zaczynamy bardzo wcześnie, czyli w szkołach podstawowych. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego prowadzą warsztaty dla uczniów. Są to warsztaty z budowania domków dla owadów. Są one połączone z wykładami, gdzie studenci opowiadają o pszczołach i o tym, że nie trzeba się ich bać, oraz o tym, że są pożyteczne– mówi Leszek Gaś, dyrektor biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Jest osiem rodzin pszczelich ustawionych. W każdym ulu znajduje się między 60, a 70 tysięcy osobników – dodaje dr Robert Migdał, ekspert UPWr we Wrocławiu w dziedzinie pszczelarstwa.

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy