Bez pszczół nie ma życia. Dziś Wielki Dzień Pszczół

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Siedem lat temu we Wrocławiu przywrócono prawo do zakładania pasiek. To wtedy na dachu DUW powstały pierwsze trzy ule, które co roku produkują ponad 100 kg miodu, czyli łatwo policzyć - przez te lata już wyprodukowały ponad 700 kg miodu. Dziś ważne święto - Wielki Dzień Pszczół.
  • Ma pani miód, który jest wyprodukowany przez pszczoły w plastrach, w miodowych tak zwanych. Można zobaczyć piękne kształty sześcianu, które są zresztą podpatrywane przez projektantów – mówi prof. Elżbieta Wojaczyńska, Wydział Chemiczny PWr.

  • To co pszczoły przynoszą, znoszą, musi dojrzeć w ulu, a nie sztucznie odparowane poza ulem. To jest pełnowartościowy miód. Przygotowane ramki tak wyglądają do miodobrania – mówi Zdzisław Zieniewicz, od 48 lat ma pasieki . 

Każda ramka waży ok. 2 kg. A na niej – najlepszy, niepodgrzewany, prosto z ula miód. Bogaty w cukry proste, enzymy, kwasy organiczne i mikroelementy. Zawiera rutynę, która przyczynia się do uszczelniania naczyń krwionośnych i przeciwdziałania miażdżycy, a także podnosi przyswajalność witaminy C, a więc wzmacnia odporność. Samo zdrowie. 

  • Miód mi uratował życie, bo w 1995 roku hematolodzy dali mnie rok czasu życia, a teraz mamy 2023 rok ja żyję – mówi Zdzisław Zieniewicz, od 48 lat ma pasieki . 

Wiele osób decyduje się na zakładanie pasiek. Nie tylko dla zysku finansowego. 

  • Przyjemność, satysfakcja trochę odpręża, bo człowiek nie myśli o jakichś innych sprawach i przełącza myślenie – mówi, pszczelarz. 

 Ale pszczoły mają coraz gorsze warunki do życia i najgorszego wroga – człowieka. 

  • Mamy dość dużą wycinkę terenów zielonych szczególnie w miastach, gdzie deweloperzy budują domy i nam te akweny zielone zabierają, nawet częściowo w ostatnich latach we Wrocławiu. Dlatego pilnujmy tego, dbajmy o to, bo przecież pszczoła nie rozróżnia wsi od miasta, tylko idzie tam, gdzie są tereny zielone, gdzie jest teren, z którym ona może współpracować – mówi Mirosław Majcherek, pszczelarz, prezes kola „Krzyki” 

Dlatego w mieście powinny być sadzone drzewa, które są dla pszczół pożyteczne – lipy, akacje, kwitnące krzewy i kwiaty. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy