–Jeśli chodzi o przestępstwa takie typowo seksualne, to w zeszłym roku, czyli w 2023 roku, na terenie powiatu wrocławskiego mieliśmy cztery takie zgłoszenia. Zgłoszenia te dotyczyły kobiet, ale były też zgłoszenia, oprócz tych czterech, dotyczące napadów na taksówkarzy. Mówię tutaj o kilku takich przypadkach, kiedy poszkodowanymi byli pracownicy wykonujący właśnie usługi przewozu – mówi kom. Wojciech Jabłoński, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.
Oprócz przestępstw na tle seksualnym, podczas podróżowania taksówką, dochodzi niestety także do rabunków.
–Tydzień temu, w sobotę nad ranem, mój syn zamówił taksówkę z Ubera, wsiadł i po paru metrach pan kierowca się zatrzymał, dosiadł się kolejny człowiek. Ograbiono mojego syna, wypchnięto z taksówki. Zanim doszedł do domu, już czyszczono jego konto bankowe, a dokumenty zostały znalezione na Wyspie Słodowej. Zgłosiliśmy sprawę na policję – mówi Agata Gwadera-Urlep, przewodnicząca komisji ds. polityki senioralnej, zdrowia i bezpieczeństwa Rady Miejskiej Wrocławia.
Jak zaznacza Agata Gwadera-Urlep, przewodnicząca komisji ds. polityki senioralnej, zdrowia i bezpieczeństwa Rady Miejskiej Wrocławia kluczowe jest to, aby tego typu zdarzenia zgłaszać na policję.
–Ludzie nie zgłaszają. Jak zaczęłam rozmawiać ze znajomymi, okazuje się, że ojciec mojej koleżanki, 70-paroletni pan, został wyciągnięty z taksówki, poturbowany. Przez miesiąc nie wychodził z domu, bo miał twarz osiniaczoną. Pytałam się, dlaczego tego nie zgłosili. Powiedzieli, że się ojciec wstydzi, bo jest znanym lekarzem. Więc po prostu ten wstyd blokuje bardzo często to, żeby powiadomić organy ścigania. Jeżeli nie ma tych powiadomień, to jest bardzo trudno łapać takie szajki, które funkcjonują w różnych korporacjach – mówi Agata Gwadera-Urlep, przewodnicząca komisji ds. polityki senioralnej, zdrowia i bezpieczeństwa Rady Miejskiej Wrocławia.
–Każdy przypadek, każda taka sytuacja jest odrębnym postępowaniem, więc można powiedzieć, że w niektórych przypadkach rzeczywiście zatrzymujemy takie osoby. Dochodzimy do tych osób, które są sprawcami, bo bardzo często opisy tych przestępstw, ale także jakieś cechy charakterystyczne, które nam pomagają w zatrzymaniu tych przestępców, pojawiają się w tych zawiadomieniach. Oprócz tego, że prowadzimy działania takie prewencyjne pod kątem sprawdzania też monitoringu miejskiego. Współpracujemy też ze strażą miejską, z urzędem miasta – mówi kom. Wojciech Jabłoński, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.
Minimalizować liczbę tego typu zdarzeń ma za zadanie między innymi akacja „Legalna taksówka” prowadzona przez miasto Wrocław.
–Doszło do tego, że od 1 kwietnia wszyscy, którzy jeżdżą na taksówkach, również ci, którzy nie mają pochodzenia polskiego, będą musieli legitymować się polskim prawem jazdy i pozwoleniem na pracę, co powinno ukrócić te procedery przykre, które wciąż dzieją się – mówi Agata Gwadera-Urlep, przewodnicząca komisji ds. polityki senioralnej, zdrowia i bezpieczeństwa Rady Miejskiej Wrocławia.
–Jeśli chodzi o poszczególne korporacje, one z racji tego, że prowadzą działalność tutaj na terenie naszego kraju, to też podlegają naszym przepisom. Więc my zawsze zwracamy się do wszystkich przedstawicieli, co do których istnieją jakieś podejrzenia o popełnieniu przestępstwa, po to, aby udzieliły nam wsparcia, czyli mówię tutaj o udostępnieniu, kto jakim pojazdem kierował, kiedy dany człowiek wykonywał taki przewóz. Myślę, że to zmierza w jakimś dobrym kierunku, aczkolwiek wiele jest jeszcze na pewno sytuacji, które można poprawić i ze strony oczywiście też tych korporacji oczekujemy większego zaangażowania się w te postępowania – mówi kom. Wojciech Jabłoński, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.