„Bezpieczne, dostępne, godne mieszkanie” – Lewica zaprezentowała swój program mieszkaniowy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Sytuacja mieszkaniowa w Polsce jest coraz gorsza, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość zakupu mieszkań przez młode osoby. Na chwilę obecną szacuje się, że w Polsce brakuje ponad milion mieszkań, a programy rządowe, takie jak np. Mieszkanie Plus nie do końca się sprawdzają. Podczas konferencji Lewicy, która odbyła się na wrocławskim Rynku, kandydaci Lewicy do Sejmu zaprezentowali swoje pomysły, jak można ten problem rozwiązać.

W 2015 roku PiS zapowiadało 3 miliony mieszkań. Ile z tego wyszło? Nic. Potem w 2019 roku był program Mieszkanie Plus. Miały być setki tysięcy mieszkań. Jeszcze rok temu było ich 5 tysięcy. We Wrocławiu dopiero rozpoczyna się inwestycje na 500 mieszkań — mówi Krzysztof Śmiszek, poseł na Sejm RP, Nowa Lewica.

W ramach swojego programu wyborczego Lewica proponuje program rozwoju budownictwa mieszkań komunalnych, który zakłada budowę 300 tys. mieszkań w ciągu 5 lat. 

To będzie kosztowało 100 miliardów złotych, 20 miliardów każdego roku. 3 miliardy jest już w KPO. Pytamy, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, gdzie są pieniądze, które już by mogły pracować na rzecz polskich rodzin, na rzecz polskich obywateli, którzy szukają desperacko miejsca do zamieszkania. Te pieniądze oczywiście będą pochodziły z obligacji Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe — mówi Krzysztof Śmiszek.

Chcemy reaktywować trzy bardzo ważne i szczegółowe komponenty naszego programu mieszkaniowego. To znaczy TBS-y, czyli Towarzystwa Budownictwa Społecznego, SIM-y, czyli Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe oraz SSAN-y, czyli Społeczne Samorządowe Agencje Najmu — mówi Piotr Kozdrowicki, kandydat Lewicy do Sejmu.

Lewica również zainwestuje w remonty pustostanów. W tym momencie mamy prawie 2 miliony pustostanów w Polsce i oddanie, chociaż części tych pustostanów w ciągu jednej kadencji do ponownego użycia, włączenie ich znowu w zasób komunalny spowoduje, że ludzie po prostu będą mieli gdzie mieszkać — mówi Filip Chudy, kandydat Lewicy do Sejmu.

Ceny najmu mieszkań idą do góry, a warunki kredytowe nie są dostosowane do młodych osób. 

W sytuacji, w której młodych ludzi nie stać nad dach nad głową, tym bardziej ich nie stać na zakładanie rodziny i żadne dopłaty do kredytu nic na to nie poradzą, dlatego że tych mieszkań zwyczajnie nie ma. W tej chwili program Kredyt 2%, jedyne co osiągnął, to wzrost cen nieruchomości — mówi Małgorzata Tusińska, kandydatka Lewicy do Sejmu.

Nasze polskie rodziny, polscy obywatele od najmłodszych po najstarszych, po prostu potrzebują poczucia bezpieczeństwa, a istotnym składnikiem tego codziennego naszego poczucia bezpieczeństwa jest bezpieczne mieszkanie dostępne, godne mówi Marta Stożek, kandydatka Lewicy do Sejmu.

Godne warunki mieszkaniowe to jest komfort życia, to jest rozwój rodzin, to jest dzietność, a więc i stabilizacja całego społeczeństwa. W związku z tym ten temat wymaga natychmiastowego działania — mówi Małgorzata Tusińska.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy