Bezpieczne wakacje dla nieletnich

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wakacje to dla młodzieży czas odpoczynku, ale też dobrej zabawy. Nie wszystkie formy rozrywki są jednak dozwolone dla osób nieletnich.

Alkohol zakupić można dopiero po ukończeniu 18-stego roku życia, ale akceptacja dla picia przez osoby nieletnie rośnie. 

– Coraz częściej jest akceptowalne picie alkoholu przez młodzież nieletnią. Często spotykam się z tym, że w rodzinach akceptują to rodzice, którzy uważają że picie piwa nie jest problemem – zaskakującymi obserwacjami dzieli się psycholog i terapeutka uzależnień Marzena Szczygieł.

– Sprzedaż lub nawet udostępnienie alkoholu nieletniej jest przestępstwem i za to grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat. Nie bagatelizujmy tego, absolutnie nie wolno podawać alkoholu nieletnim, chociażby wyglądali że już są dorośli – przypomina rzecznik Straży Miejskiej Wrocławia, Waldemar Forysiak.

Wakacyjna atmosfera skłania do próbowania alkoholu. Brak doświadczenia może sprawić, że nie skończy się to dobrze.

– Osoby nieletnie są przewożone do miejsca zmieszkania, pod opiekę rodziców. Czasami niestety zdarza się, że trzeba taką osobę zawieść do szpitala albo wezwać pogotowie ratunkowe, bo już mamy do czynienia z zatruciem alkoholowym – rzecznik Straży Miejskiej opowiada o tym, jak wyglądają interwencje w takich przypadkach.

– Alkohol obniża kontrolę, obniża sprawność procesów poznawczych. Wszystko co jest z tym związane może się wydarzyć, czyli większa skłonność do wypadków, do nieuwagi, do przeceniania swoich możliwości, do zachowań ryzykownych – tłumaczy zachowanie osoby nietrzeźwej psycholog z Dolnośląskiego Centrum Psychoterapii.

Upojenie utrudnia realną ocenę sytuacji, dodaje odwagi i ujmuje rozsądku. Szczególnie picie alkoholu nad wodą może skutkować poważnymi konsekwencjami.

– Nie mamy takiej mobilności w wodzie, czyli wydaje nam się, że pływamy dużo lepiej, że jesteśmy bezpieczniejsi, natomiast nasz układ ruchu pracuje zdecydowanie gorzej, co powoduje że te umiejętności pływackie maleją – wyjaśnia instruktor i ratownik WOPR, Piotr Uroda.

Nawet jeśli nie stanie się nic złego, regularne picie uszkadza organizm młodego człowieka. 

– Nie mamy dowodów na to, że rzeczywiście młodszy organizm szybciej się uzależnia. Napewno jest to bardziej niebezpieczne, ponieważ system nerwowy, mózg jest w fazie rozwoju, wię absolutnie nie jest zalecane spożywanie alkoholu w tym czasie, bo alkohol jest substancją psychoaktywną i działa na mózg, który się rozwija – przypomina Marzena Szczygieł.

Straty wynikające ze zbyt szybkiego sięgania po alkohol są oczywiste, dlatego warto zachęcać młodzież do tego, aby nie spieszyła się do picia.