Bezpieczne wakacje z powiatem wrocławskim

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jesteśmy nad Błękitną Laguną w gminie Siechnice. To jeden z akwenów na terenie powiatu wrocławskiego, gdzie mieszkańcy przy tak dobrej pogodzie, chętnie spędzają czas wolny. Żeby wypoczynek nad wodą nie stał się jednak tragiczny w skutkach, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Powiat wrocławski zorganizował akcję, podczas której przypomniał mieszkańcom, jak powinny wyglądać bezpieczne wakacje.

Środek wakacji, a do tego piękne miejsce, gdzie można zrobić akcję „Bezpieczne wakacje”. Wiele służb jest zaangażowanych – straż gminna, policja, ochotnicza straż pożarna, służby ratownicze, które działają na terenie miasta i powiatu wrocławskiego. Chcemy, żeby mieszkańcy korzystali ze słońca, a przy tym edukowali się. Po to prowadzimy te akcje, pokazy ratownictwa i pierwszej pomocy – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

To właśnie pokazy ratownictwa wodnego przyciągnęły największą uwagę mieszkańców. Wodna Służba Ratownicza zaprezentowała, w jaki sposób przebiega akcja ratująca życie tonącemu. Ratownik, który ma na plecach specjalne szelki, podpływa do osoby, która potrzebuje pomocy, zabezpiecza ją, a następnie koledzy, którzy są na brzegu – ściągają ratownika i poszkodowanego z wody. W zależności od sytuacji ratownicy wykorzystują także motorówkę.

Na terenie powiatu rzeczywiście mamy kilka otwartych zbiorników wodnych, na które przyjeżdża bardzo wiele osób i mieszkańców powiatu. Edukowanie ich, szczególnie pod kątem zakazu spożywania alkoholu, jest bardzo ważne. Pokazanie takiej akcji ratunkowej wpływa na myślenie mieszkańców – zanim po alkoholu wejdą do wody, muszą się głęboko zastanowić – dodaje Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Woda jest tak potężnym żywiołem, że w każdej sytuacji może nas zaskoczyć. W związku z tym powiat wrocławski, gmina Siechnice i policja chcą pokazać ludziom, co im grozi, ale nauczyć także w jaki sposób zabezpieczyć się, gdyby coś się jednak stało. Zachęcamy tu wszystkich, żeby zobaczyć też pierwszą pomoc – zaznacza Wiesław Zając, członek zarządu powiatu wrocławskiego.

Błękitna Laguna w Siechnicach to obiekt, z którego chętnie korzystają mieszkańcy powiatu. Z Wrocławia można dojechać tam w niecałe 30 minut.

Obiekt stosunkowo nieduży, bo lustro wody 4,5 hektara, oczywiście ta część, gdzie można się kąpać jest mniejsza. Około 100-metrowa plaża, ma zapewnioną pełną ochronę ratowników, zgodnie z wymogami prawa. Obiekt, mimo że nieduży, to potrzebny i cieszący się ogromną popularnością. Z roku na rok pojawiają się tutaj także nowe elementy infrastruktury – podkreśla Milan Ušák, burmistrz gminy Siechnic.

Okres wakacyjny i dobra pogoda sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. W każdej sytuacji trzeba jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy