Bezpieczniejsze kaski? Na PWr powstał cyfrowy model mózgu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mózg ludzki skrywa wiele tajemnic, a na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej model mózgu został przeniesiony do internetu i stał się cyfrowy. Dzięki temu naukowcy z Politechniki Wrocławskiej odkrywają, to co się dzieje z naszym mózgiem podczas urazu, a także możliwe, że stworzą lepsze i bezpieczniejsze kaski.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, dzięki projektowi AHEAD chcą poprawić bezpieczeństwo dzieci i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się od syna Dawida.

– On często jeździ w fotelikach rowerowych i w wielu pracach i takich przeglądach literatury okazało się, że nie ma w ogóle danych na temat wypadkowości właśnie takich małych dzieci, a temat jest poważny – mówi dr hab. inż. Mariusz Ptak, Politechnika Wrocławska.

Dziecko usadowione w foteliku rowerowym może doznać wielu poważnych urazów. Dzięki modelowi cyfrowemu, czyli numerycznemu mózgu naukowcy są w stanie zredukować konsekwencje takiego wypadku.

– To jest sztywna głowa i tu nie wiemy, co się tak naprawdę z głową tego małego dziecka dzieje. Tu tylko jesteśmy w stanie odczytać przyśpieszenie, natomiast wkładając w ten manekin bardziej zaawansowaną naszą numeryczną głowę AHEAD jesteśmy w stanie bardzo dokładnie zobaczyć, co się we wnętrzu mózgu dzieje podczas uderzenia. Tu mamy ten upadek z wysokości około metra, patrzymy co się w mózgu małego dziecka dzieje – dodaje dr hab. inż. Mariusz Ptak, Politechnika Wrocławska.

Już w Portugalii powstał prototyp kasku z materiału korkowego, który ma być bezpieczniejszy od tych znajdujących się obecnie na rynku.

– Mamy tutaj kask standardowy, a my chcemy zastąpić ten styropian materiałem korkowym i tę wyściółkę zrobić z materiału korkowego w stu procentach naturalnego, który ma taką funkcjonalność, że może zostać uderzony wielokrotnie. Styropian, polistyren pęka po pierwszym uderzeniu i już nie zapewnia ochrony na dalsze uderzenia, a ten materiał korkowy ma właściwości energochłonne nawet lepsze niż polistyren i jest przygotowany na kolejne uderzenia – podkreśla dr hab. inż. Mariusz Ptak, Politechnika Wrocławska.

Dzięki projektowi AHEAD została także stworzona darmowa aplikacja online dzięki, której możemy się dowiedzieć więcej na temat naszego mózgu i odkrywać go.

– Jest to taka gra, którą możemy uruchomić na naszym telefonie i zobaczyć faktycznie, co się dzieje z głową małego dziecka przy uderzeniach na przykład potrząsając tą głową i jakie są skutki takich potrząsań głową dziecka małego – mówi dr hab. inż. Mariusz Ptak, Politechnika Wrocławska.

Naukowcy pracują także nad nowymi piankami, które mają być częścią nowych bezpieczniejszych, polskich kasków. Ochrona naszego mózgu, to podstawa warto o tym pamiętać podczas uprawiania sportu.