Rak płuc to bardzo podstępny nowotwór. Długo rozwija się w klatce piersiowej, ma tam dużo miejsca, i daje bardzo skąpe objawy.
–To taki nowotwór, który rośnie powoli, zwłaszcza gdy jest w położeniu obwodowym. Objawy daje późno, ale nie koniecznie – najczęstszym objawem jest kaszel, spadek masy ciała i osłabienie – mówi lek. Anna Jakieła, ordynator oddziału onkologicznego Szpitala Wojskowego we Wrocławiu.
Właśnie z tego powodu nowotwory płuc wykrywane są bardzo późno.
–Rak płuc to taki nowotwór, który wykrywamy w stadium mocno zaawansowanym. Pomagamy pacjentom, jest nowoczesne leczenie, ale to jest leczenie czasowe-ograniczone. Nie ma niczego lepszego w onkologii jak wykryć nowotwór na bardzo wczesnym etapie – dodaje lek. Anna Jakieła, ordynator oddziału onkologicznego Szpitala Wojskowego we Wrocławiu.
A na to pozwala profilaktyka. Czyli niskodawkowa tomografia komputerowa. Nowoczesna, innowacyjna, dostępna dla konkretnej grupy pacjentów.
–Są to pacjenci w wieku od 50 do 74 lat, którzy palą papierosy. Mają w swojej historii 20 paczkolat, czyli w ciągu roku wypalili codziennie co najmniej 1 paczkę papierosów. To jest jeden paczkolat – mówi lek. Piotr Leszczyński, kierownik Pracowni Tomografii Szpitala Wojskowego we Wrocławiu.
Taką pacjentką jest pani Barbara, która zapisała się na tomografię.
–A dlaczego pani zdecydowała się na to badanie? Bo jestem palaczem. Jak długo pani pali? Wstyd się przyznać – 40 lat. Ile paczek? Niekoniecznie całą paczkę, ale z pół na pewno – mówi Barbara Kowalik, od 40 lat pali papierosy.
Pani Barbara zdecydowała się na nowoczesne, bezpieczne i bezbolesne badanie niskodawkową tomografię komputerową płuc. Badanie trwa zaledwie 1-2 minuty. Już wykonano ponad 70 takich badań.
–Podczas badania widzi pan coś niepokojącego? Tak jesteśmy w stanie to zauważyć – mówi elektroradiolog.
–Zdarza się, że są wykrywane zmiany, które wymagają ścisłego nadzoru, czyli wcześniejszej kontroli albo zwoływania konsylium, w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby nowotworowej – mówi lek. Piotr Leszczyński, kierownik Pracowni Tomografii Szpitala Wojskowego we Wrocławiu.
Najważniejsze jest to, by nowotwór wykryć jak najwcześniej, bo rak płuc to śmiertelna choroba, choć jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu.
-Śmiertelność troszeczkę mniejsza, ale w stadium zaawansowanym, w stadium rozsiewu to śmiertelność wysoka, rzędu 70-80, nawet 100 procent – dodaje lek. Anna Jakieła, ordynator oddziału onkologicznego Szpitala Wojskowego we Wrocławiu.
A mimo to pacjenci nadal palą papierosy, które są główną przyczyną nowotworów płuc.
-Czy pani nadal pali? Tak. A zamierza pani coś zmienić, rzucić? Próbowałam, nie raz, na krótko – mówi Barbara Kowalik, od 40 lat pali papierosy.
Ale mimo wszystko warto próbować, dla zdrowia i życia.