BGK dla podmiotów ekonomii społecznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W obecnej sytuacji związanej z koronawirusem przyszłość wielu przedsiębiorstw stoi pod znakiem zapytania. A co z podmiotami ekonomii społecznej, które w głównej mierze są nastawione na działalność no-profit? Bank Gospodarstwa Krajowego ma rozwiązanie, które może im pomóc.

Podmioty ekonomii społecznej to organizacje, które nie są nastawione na zysk, prowadzą działalność głównie W społecznych celach. Są to między innymi spółdzielnie pracy, inwalidów i socjalne, centra integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej i organizacje pozarządowe. We Wrocławiu od niespełna dwóch lat funkcjonuje Cafe Równik, w której role barmanów i kelnerów pełnią osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Czas przed pandemią była dla pracowników klubo-kawiarnii okresem największego rozwoju.

Ja zamknęłam kawiarnie dużo wcześniej, niż to było konieczne. Dla naszych podopiecznych to była nowa sytuacja, która niosła za soba nowe wymagania. Oni się tym bardzo stresowali. Zostali zwolnieni z obowiązków i odesłani do rodzin – mówi prof. Małgorzata Młynarska, prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji.

Bank Gospodarstwa Krajowego od lat wspiera podmioty ekonomii społecznej. W obecnej sytuacji wprowadził kilka ułatwień w spłacie pożyczek, które pozwolą im przetrwać ten trudny okres.

Od 20. marca wprowadziliśmy możliwość wystąpienia o zawieszenie spłat, dodatkowej karencji, wakacji kredytowych i obniżenie oprocentowania, tak, żeby pomóc przedsiębiorcom przetrwać ten czas –  dodaje Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego.

Oprócz pomocy w spłacie pożyczek już zaciągniętych, BGK wprowadza produkt, który będzie dostępny od ostatniego tygodnia kwietnia.

Produkt analogiczny do adresowanego do mikro, małych i średnich przedsiębiorstwa, czyli wsparcia płynnościowego dla podmiotów ekonomii społecznej – tłumaczy dyrektor BGK.

 Czym będzie się wyróżniał ?

Bardzo niskie oprocentowanie, nawet 12 miesięczną karencje w spłacie i bardzo korzystne zabezpieczenie wekslowe, nie wymagamy tzw. twardego zabezpieczania – podsumowuje dyrektor BGK. 

Cała załoga Cafe Równik czeka, aż będzie mogła wrócić do pracy, w nadziei, że miejsce przetrwa trudny czas zamknięcia. 

Smutek ogrania, bo nie pracujemy, ale duch w nas pozostaje niezmienny. Chcemy utrzymać naszą klubo-kawiarnię – kończy prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji.

Sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie, Podopieczni nie wrócą do kawiarnii do czasu, kiedy ich praca  nie będzie w pełni dla nich bezpieczna.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy