– Przygotowaliśmy dla przedsiębiorców bardzo różne rozwiązania. Jedne z nich to rozwiązania dotyczące programów już istniejących, dobrze znanych przedsiębiorcom jak na przykład gwarancja de minimis – mówi Anna Czyż, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego.
Przedsiębiorca sam, w zależności od swoich potrzeb, może wybrać, jakiego wsparcia w obecnej sytuacji najbardziej potrzebuje. Czy będzie to pożyczka, która pozwoli mu zachować płynność finansową czy kredyt, który nie zatrzyma rozwoju jego firmy?
– Najważniejsze jest pokazanie, że faktycznie jest spadek przychodów, a praktycznie nie ma firmy, która by nie odnotowała w tym okresie spadku przychodów i to, że moja firma faktycznie dobrze prosperowała przed pojawianiem się koronawirusa – zaznacza Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
– To, co ważne przedsiębiorca nie musi do BGK składac i wysyłać żadnych wniosków. Wszystkie formalności załatwia w swoim banku, w tak zwanym jednym okienku. W dzisiejszych czasach banki ułatwiły także kontakt z doradcami. Nie trzeba przychodzić do oddziału, wiele spraw można załatwić online, elektronicznie – dodaje Anna Czyż, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego.
Lista banków, które współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego znajduje się na stronie bgk.pl. Szukanie jakichkolwiek informacji warto rozpocząć właśnie tam. Jak przyznaje Beata Daszyńska-Muzyczka prezes BGK, każdy produkt ma pomóc polskiej gospodarce w odbudowie.
– To, co jest częstym pytaniem: czy jeżeli skorzystam z jednego rozwiązania, to wyklucza możliwość skorzystania z innego. Nie, nie chcemy robić takich ograniczeń, bo ważne jest budowanie, a właścicie odbudowywanie polskiej gospodarski oraz pomoc małym i średnim przedsiębiorcom – wyjaśnia Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Oferta BGK cały czas się zmienia, w zależności od sytuacji w kraju.
– w ubiegłym tygodniu uruchomiliśmy zupełnie nowy program pożyczek unijnych ze środków POIR. To jest program operacyjny: Innowacyjny rozwój – tłumaczy Anna Czyż, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego.
Najważniejsza pozostaje decyzja, o wyborze odpowiedniej formy wsparcia dla swojej firmy.