Biała niedziela w Dobrzykowicach. Darmowe badania profilaktyczne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. To, teoretycznie, wiemy wszyscy, ale w praktyce bywa bardzo różnie. Polacy niechętnie chodzą do lekarzy, unikają ich, boją się, że wtedy lekarz wykryje coś niepokojącego. Podczas gdy jeśli lekarz wykryje chorobę wcześniej, można ją całkowicie wyleczyć. Ale też kolejki do specjalistów są bardzo długie, czasem pacjenci czekają kilka miesięcy. Dlatego też takie imprezy, jak tutaj w Dobrzykowicach, gdzie powiat wrocławski zorganizował białą niedzielę, cieszą się ogromnym zainteresowaniem.


Biała niedziela w Dobrzykowicach. Darmowe badania profilaktyczne

Białą Niedzielę zorganizowano przed szkołą podstawową w Dobrzykowicach. To pierwsze z tego typu spotkań na terenie powiatu wrocławskiego. A oferta badań była niezwykle bogata.

Warto przyjść, bo dzisiaj w dobie kolejek do lekarzy specjalistów. Tutaj bez kolejki można przyjść, przebadać się różnego rodzaju schorzenia, począwszy od cytologii, znamion, także jest stomatolog dziecięcy. Musiałbym długo wymieniać, ale naprawdę jest wiele ciekawych stanowisk lekarskich, w których można się zbadać – mówi Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Kardiolog jeszcze ma to wszystko ocenić, ale mam nadzieję, że wszystko jest dobrze. – Jakie pani badania zrobiła? – To jest tak: cukier, cholesterol, EKG, a teraz kardiolog. – Sporo? – Tak, sporo 

– Badaliśmy znamiona, przede wszystkim. A teraz męża wysyłam do kardiologa i na badanie EKG. – Wysyła pani męża? – Wysyłam, bo sam by nie poszedł. – A znamiona też pan zbadał?- Też. – I co? – Nic nie ma. – Czyli dobrze? – Bardzo dobrze.

– Są ludzie, którzy mają podwyższony cukier? Jak to jest? – To znaczy tak, jeżeli chodzi o cukier, to rzeczywiście jest bardzo dobrze. Gorzej z cholesterolem, on jest znacznie podwyższony. Tak że tutaj w tej kwestii trzeba trochę się przychylić, może do diety na początku, bo to też nie są jakieś wysokie parametry, ale cukier jest na piątkę.

– Mam pierwsze wyniki z glukozy i z poziomu cholesterolu. – I jakie wyniki? – Optymistyczne. – Coś trzeba zmienić, czy wszystko jest w porządku? – Na razie jest w porządku, jak do tej pory. Tak że zobaczymy, co będzie dalej. – Warto przychodzić na takie imprezy? – Tak, bardzo warto, i namawiam wszystkich do skorzystania z takich akcji. To chyba jest pierwsza akcja w naszej gminie, a z racji tego, że jestem sołtysem, to po prostu jesteśmy zadowoleni, że mamy możliwość uczestniczenia w takich akcjach – mówi Urszula Wrońska, sołtyska wsi Jeszkowice.

 Badał pan sobie znamiona? – Tak. Na razie jest nic niepokojącego, żeby obserwować i za rok czy ileś, idę do lekarza. – Czy to był pierwszy raz, kiedy pan to robił? – Kiedyś byłem też raz, ale tam usunęli mi znamiona. Tak że dzisiaj była okazja, to próbowałem. Mnie jest dobrze. – Czyli warto korzystać z takich okazji? – Bardzo dobra rzecz.

– Dopiero przyszliśmy, więc naprawdę widzimy, że świetna akcja. Szczerze mówiąc, znaleźliśmy tylko informację, że będzie ten obóz i tylko po to przyjechaliśmy, a nie wiedziałam, że tu jest po prostu pełno innych opcji, żeby sprawdzić swoje zdrowie. – Naprawdę jest wielu specjalistów i warto do tej godziny popołudniowej tam skorzystać. – Akurat dziadkowie są u nas, tak że zaraz ich tutaj podeślemy.

– Bardzo się cieszymy, jak ci mieszkańcy korzystają z tej naszej oferty, przychodzą, badają się. Wtedy jak jest paręset osób zbadanych i jeszcze wykryte choroby, które udaje się zapobiec i uratować kilka ludzkich żyć, to wtedy jest największa satysfakcja. – Pan na bieżąco jest z badaniami profilaktycznymi? – Tak, jestem i dość często się bada w różnych szpitalach, ale też korzystam z tych okazji białych niedziel. Tak że korzystam i wszystkich mieszkańców zachęcam do skorzystania -mówi Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.



Zobacz również

Tuż przy Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się muzeum w pełni poświęcone przedmiotom znalezionym lub wyprodukowanym w tym mieście. Znajdziemy tutaj największą w Polsce kolekcję złotostockiej porcelany, jedyny na świecie złoty medal wykonany na polecenie Hermana Güttlera oraz tajemniczą kolekcję lalek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy