– Odebrałem wiele telefonów, rozmawiam z mieszkańcami podczas każdej Białej Niedzieli – mieszkańcy są zachwyceni tą akcją. To mnie bardzo cieszy, bo jak już wcześniej powiedziałem – akcje, które robimy, robimy dla mieszkańców. No i też okres jest szczególny, bo koronowirus, a w związku z tym mamy my, jako mieszkańcy, utrudniony dostęp do wielu usług – mówi Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.
Mieszkańcy podkreślają, że takich inicjatyw mogłoby być jeszcze więcej. Podczas ostatniej Białej Niedzieli w tym roku po raz kolejny chętnie korzystali z możliwości przebadania się.
– Chciałem się zbadać, ale też i pokazać, bo jestem radnym Powiatu tego okręgu i zaświecić przykładem. Należy się badać, a jeśli jest Biała Niedziela to dla wszystkich. W niedziele, w wolnym dniu, ludzie ciężko pracują teraz, więc nawet chwila relaksu, przyjść zbadać się, co mi jest, to też jest ważne – dodaje Józef Żygadło, Radny Powiatu Wrocławskiego.
Podczas Białej Niedzieli w każdej gminie zbadało się średnio sto osób, oprócz tego wielu mieszkańców oddało krew. Statystyki zachęcają Zarząd Powiatu Wrocławskiego do dalszych działań w tym kierunku.
– Wspieramy w ogóle idee zdrowia mieszkańców i Biała Niedziele jest tego wyrazem. Chociaż to nie jest ostatnie słowo, które chcemy powiedzieć. Byłem obecny na wszystkich trzech Białych Niedzielach, dlatego żeby wyrobić sobie pogląd i na pewno na Zarządzie będę bardzo aktywnie wspierał dalsze edycje – zaznacza Wiesław Zając, wicestarosta Powiatu Wrocławskiego.
– Myślę, że to jest bardzo fajna inicjatywa, przede wszystkim biorąc pod uwagę to, co się dzisiaj dzieje jeśli chodzi o profilaktykę. Mamy, można powiedzieć trudny dostęp do lekarzy, dlatego tego typu imprezy mają duże wzięcie – dodaje Paweł Filipczak, Wójt Gminy Jordanów Śląski.
Odpowiednia profilaktyka pomaga często szybko zdiagnozować chorobę i zmniejszyć jej skutki.
– To widać, szczególnie w tych chorobach przewlekłych. Czym szybciej, tym lepiej, mówię w tej chwili o stwardnieniu rozsianym. Czym wcześniej tę chorobę zdiagnozujemy, nie bagatelizujmy najmniejszych objawów, jakie mogą być, bo później może być już za późno na cokolwiek – wyjaśnia Ryszard Kuczyński, wiceprzewodnicący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Oddział Dolnyśląsk.
Warto więc pamiętać o systematycznych badaniach i kontrolowaniu swojego stanu zdrowia.