„Biała niedziela” w Jordanowie Śląskim. Darmowe badania i konsultacje z lekarzami

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Jordanowie Śląskim odbyła się akcja pod tytułem „Biała niedziela”, która została zorganizowana przez zarząd powiatu wrocławskiego. W ramach tego wydarzenia można było skorzystać z różnego rodzaju badań absolutnie za darmo. Można było tutaj między innymi zbadać serce, skórę, wzrok i wykonać szereg innych badań. Taka akcja odbyła się już wcześniej w Kątach Wrocławskich i w Kobierzycach.

Z jakich badań pani już skorzystała? – Badania cholesterolu, glukozy, EKG, dolne przepływy, można było również skorzystać z okulisty.

Ze wszystkich. Zaczęłam od zielonego namiotu, poprzez namiot „Twój lekarz”, na zewnątrz też ze wszystkich skorzystałam, oprócz cytologii, bo robiłam dwa miesiące temu. Super, że coś takiego jest i mogą z tego skorzystać takie miejscowości, jak Jordanów Śląski. W zasadzie to nie mamy tutaj specjalistów. Jest ośrodek podstawowy, najbliżej do Sobótki, ale większość badań jest niestety płatnych.

Dzisiaj wyjątkowo na sportowo, będzie robiona spirometria przed treningiem. Jestem pozytywnej myśli, mam nadzieję, że tchu mi wystarczy. – Co to jest za badanie? – To jest wydolność płuc, z tego, co dobrze wiem – mówią mieszkańcy.

To jest kolejna edycja „Białych niedziel” w powiecie wrocławskim. Jest to taki sposób działania powiatu, który jest wyraźnie ukierunkowany na poprawę stanu zdrowia naszych mieszkańców. Mamy tutaj również punkt szczepień przeciwko COVID-19. Jestem osobą, która właśnie poddała się dziś takiemu szczepieniu – mówi Anna Żygadło, sekretarz powiatu wrocławskiego.

Do godziny 13.00 mieliśmy zaszczepionych 13 osób, właśnie tą nową szczepionką firmy „Moderna”. Te osoby, które przyszły były bardzo zadowolone – mówi Dorota Kluczyńska, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Zaczynamy od wywiadu z pacjentem, po czym wykonujemy badania krwi – cholesterolu i glukozy, a następnie pacjent idzie na EKG, później na badania kończyn dolnych, po czym korzysta z dietetyka, a na końcu jest lekarska wizyta z wynikami, ze wszystkim. Mimo tak brzydkiej pogody mamy 81 osób, więc uważam, że jest to i tak całkiem niezły wynik – mówi Adela Jóźwin, Telemedycyna Polska.

Nasze doświadczenia z dzisiejszego dnia pokazują, że nasze dłonie od środka są bardzo czyste, ale o częściach na zewnątrz i o kciukach bardzo często zapominamy. Więc mamy okazję przekazać najmłodszym i dorosłym, jak skutecznie umyć ręce. – Słyszałam, że macie jeszcze jakieś specjalne gogle? – To są alko i narko gogle. Osoba, która je wkłada ma wrażenie innej odległości, większej liczby przedmiotów, czasami większej liczby osób, czyli takie artefakty się pojawiają. Ma to pokazać, że wszelki substancje psychoaktywne oszukują nas samych – mówi Iwona Krzyżanowska, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu.

To jest świetna inicjatywa dla mieszkańców, mogą za darmo zrobić podstawowe badania. Czasami po prostu nie ma na to czasu, w związku z tym fajnie, że taka inicjatywa jest. Myślę, że trzeba podziękować zarządowi powiatu wrocławskiego, za pomysł i za to, że wspierają takie akcję. Mieszkańcy doceniają to – mówi Paweł Filipczak, wójt gminy Jordanów Śląski.

Wiele ludzi z tego skorzysta i myślę, że ochroni się też od jakichś niespodziewanych chorób – mówi mieszkanka.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy