Biała Niedziela w Kątach Wrocławskich

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To już kolejny cykl Białych Niedziel organizowany przez Powiat Wrocławski. Co tydzień, przez trzy niedziele z rzędu mieszkańcy mogą przyjść i za darmo się przebadać. Pierwsza Biała Niedziela odbyła się w Kątach Wrocławskich, a mieszkańcy mogli skorzystać między innymi z takich badań jak cytologia, EKG, badanie wzroku, włosów i skóry głowy. Dostępne były także szczepienia przeciwko COVID-19.

-Zaszczepiliśmy 10 osób dawkami przypominającymi. Szczepionka w głównej mierze była to Pfizer – mówi Dorota Kluczyńska, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, zespół ds. szczepień przeciwko COVID-19. 

-Przyjechaliśmy do państwa głównie z programami profilaktycznymi. Opowiadaliśmy o aktualnej ofercie

NFZ, propagowaliśmy profilaktykę 40+, ale też namawialiśmy kobiety m.in. do regularnych badań takich jak: cytologia czy mammografia. Przygotowaliśmy oczywiście zestaw też dla najmłodszych, czyli kolorowanki i specjalny pakiet informacji dla naszych seniorów i dodatkowo można było na naszym stoisku od ręki wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – mówi Kinga Kałańczyńska, NFZ oddział dolnośląski.

-Stwierdziliśmy, że skorzystamy z darmowych profilaktycznych badań. Stwierdziliśmy, że to dobry moment, żeby się przemóc. Mało w dzisiejszych czasach, że tak powiem takiego wolnego czasu, żeby o siebie zadbać i jesteśmy cały czas w biegu, zaniedbujemy najważniejszą rzecz, czyli swoje własne zdrowie. Tutaj mamy okazję do tego, żeby skorzystać i przede wszystkim za darmo i z wielu badań naraz. Także bardzo polecam i wszystkich zachęcam – mówi Marta, mieszkanka powiatu wrocławskiego.

-Chciałem sprawdzić swoje zdrowie, jak to mówią. Przy okazji robiłem Covid szczepienie, 4 dawkę – mówi Stanisław, mieszkaniec powiatu wrocławskiego.

-Przyjechałam z wnuczką i przy okazji zobaczyłam, że są takie badania i skorzystałam z okazji –mówi Teresa, mieszkanka powiatu wrocławskiego. Z jakich badań Pani skorzystała? Z wszystkich praktycznie. EKG, badanie na osteoporozę i konsultacja u Pani doktor. Więc prawie wszystkie badania – mówi Teresa, mieszkanka powiatu wrocławskiego.

-Muszę powiedzieć, że zainteresowanie było duże, bo jeżeli chodzi o same pakiety informacyjne o programach profilaktycznych, wydaliśmy ich ponad 500, także liczba naprawdę robi wrażenie. Natomiast do tej pory wydaliśmy ponad 100 kart EKUZ – mówi Kinga Kałańczyńska, NFZ oddział dolnośląski.

-Warto, warto, bo ani tutaj za dużo kolejek nie ma. Także naprawdę polecam, gdzie normalnie w przychodni trzeba odczekać swoje, a tutaj naprawdę można przyjść. Bardzo miła obsługa, wszystkie panie są bardzo miłe, kompetentne, także warto skorzystać. Polecam – mówi Teresa, mieszkanka powiatu wrocławskiego.

-Jest oszczędność czasu i bezpłatnie. Nie trzeba czekać w kolejkach do specjalistów – mówi Stanisław, mieszkaniec powiatu wrocławskiego.

-Uważam, że jest to świetny pomysł, bo jak podkreślali sami pacjenci. W jednym miejscu mogli bez większej kolejki, bez straty czasu tak naprawdę załatwić bardzo dużą liczbę badań, porozmawiać też, zadać też często pytania, na które nie zawsze mają okazję zadać, bo wiadomo, w przychodni jest czasem dużo ludzi, lekarz też ma mniej czasu na każdego pacjenta. Więc tu była dobra okazja do porozmawiania na różne trudne tematy – mówi Kinga Kałańczyńska, NFZ oddział dolnośląski.

-Zapraszamy do innych lokalizacji, ponieważ Biała Niedziela jeszcze się nie kończy z powiatem wrocławskim. Zapraszamy 4 września do Kobierzyc, 18 września do Jordanowa Śląskiego, tam będziemy kontynuowali całą akcją, więc można się zaszczepić, zachęcamy. Może od września ruszą dawki przypominające, druga dawka przypominająca, czyli czwarta ogólna dla wszystkich osób. Więc zapraszamy, by było bezpiecznie, żeby dzieci mogły bezpiecznie pójść do szkoły, żeby było lepiej – mówi Dorota Kluczyńska, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, zespół ds. szczepień przeciwko COVID-19.