Biała Niedziela w Kobierzycach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dbanie o własne zdrowie powinno być priorytetem dla każdego. Aby zachęcić mieszkańców do kontrolowania stanu zdrowia, Powiat Wrocławski organizuje cykliczne Białe Niedziele.

– Pomysł urodził się kilka lat temu, kiedy myśleliśmy i była burza mózgów, co i jakie inicjatywy zrobić dla mieszkańców Powiatu Wrocławskiego i wtedy jeden z pomysłów padł taki, żeby dla mieszkańców stworzyć Białe Niedziele – mówi Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Białe Niedziele to okazja dla mieszkańców, aby skontrolować ogólny stan swojego zdrowia, czyli na przykład poziom cholesterolu lub glukozy we krwi. Oprócz podstawowych badań można zrobić także EGK lub sprawdzić ukrwienie kończyn dolnych. Wszystkie badania są darmowe, a przy tym nie trzeba czekać w kolejce.

Powiem o takich przypadkach, kiedy mieszkańcy w poprzednich latach przychodzili na Białe Niedziele, badali się i dzięki temu, że choroba była szybko wykryta i udało się wyleczyć i między innymi jedną z idei tych akcji jest taka, żeby wspomóc mieszkańców, żeby jak najszybciej ta diagnostyka była zrobiona – dodaje Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Jest też możliwość oddania krwi. Piękny gest dla osób potrzebujących, zwłaszcza teraz, kiedy krwi potrzeba bardzo dużo. Dzisiaj można wykonać wiele bardzo różnych badań, które myślę, że wpłyną pozytywnie na zdrowie naszych mieszkańców – mówi Ryszard Pacholik, Wójt Gminy Kobierzyce.

Białe Niedziele są organizowane przez Powiat Wrocławski po raz trzeci. Podczas każdej edycji wydarzenie zawitało do trzech kolejnych gmin. Tegoroczne Białe Niedziele rozpoczęły się w Kobierzycach. 6 września mieszkańcy będą mogli się zbadać w Kątach Wrocławskich, a tydzień później w Jordanowie Śląskim.

I mógłbym powiedzieć, że właściwie cały Powiat Wrocławski został przebadany. Rzeczywiście już w tej chwili myślimy o kolejnej edycji, czyli nowej edycji rozpoczynającej się w przyszłym roku dla kolejnych trzech gmin. Jak spojrzymy na frekwencję, jak zobaczymy, ile osób przychodzi, jak duże jest zainteresowanie wśród mieszkańców Powiatu Wrocławskiego to dochodzimy do wniosku, że takie Białe Niedziele warto robić – zaznacza Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Podczas Białych Niedziel można zrobić także kurs pierwszej pomocy lub oznakować rower.